P. Židonio nuotr.

Statybų laužo aikštelei paplūdimio kaimynystėje stato barikadas

Statybų laužo aikštelei paplūdimio kaimynystėje stato barikadas

 

Akmenės verslininkų planai Panevėžyje, „Ekrano“ marių pašonėje, visai greta miesto paplūdimio, įrengti statybinių atliekų smulkinimo aikštelę atsirėmė į juos apsunkinusias Aplinkos apsaugos agentūros išvadas.

Šioji, sulaukusi ekologinės bombos pavojų įžvelgusios panevėžiečių bendruomenės ir miesto Savivaldybės prieštaravimo tokiam objektui, priėmė sprendimą, kad aikštelės norintys verslininkai privalės užsakyti poveikio aplinkai vertinimą. Šis turėtų pateikti atsakymą, ar tokioje vietoje įmanoma krauti ir smulkinti krūvas statybinio laužo.

Aplinkos apsaugos agentūrai raštų dėl bendrovės „Vaidva“ ketinimų prirašiusios Panevėžio savivaldybė ir arčiausiai planuojamo objekto gyvenančius panevėžiečius vienijanti bendruomenė „Senamiestietis“ sulaukė geros žinios.

Kaip teigiama jiems atsiųstame Aplinkos apsaugos agentūros rašte, atliekant poveikio aplinkai vertinimą bus suteikta galimybė visuomenei išsamiau susipažinti su verslininkų planuojama veikla, teikti dėl jos savo pasiūlymus.

Trupintų statybinį laužą

Pramoninių statinių griovimu, statybinių atliekų perdirbimu, skaldos prekyba užsiimanti „Vaidva“ atliekų smulkinimo aikštelei įrengti nusižiūrėjusi buvusios kineskopų gigantės „Ekrano“ gamyklos teritoriją.

Į ją planuojama gabenti statybų atliekas bene iš visos Lietuvos – vidutiniškai po dešimt sunkvežimių per dieną.

Per metus „Vaidvos“ aikštelėje planuojama perdirbti iki 50 000 tonų, anot įmonės, nepavojingų atliekų: apie 95 proc. sudarys skaldai gaminti tinkamos medžiagos (betonas, plytos, čerpės, akmenys ir pan.), o apie 5 proc. – rūšiuojant gautos įvairios priemaišos (metalai, kabeliai, mediena, plastikas, stiklas, izoliacinės medžiagos ir kt.), kurios bus atskiriamos gaminant skaldą. Pagamintą skaldą „Vaidva“ planuoja naudoti įvairiuose statybos objektuose ir pardavinėti.

„Vaidvos“ pateiktoje medžiagoje teigiama, kad žemės sklype ant betono dangos bus įrengta aikštelė su atliekų laikymo, tvarkymo ir sandėliavimo zonomis. Į teritoriją bus patenkama iš rytinės pusės, o išvažiuojama per vakarinę pusę. Ties statybinių atliekų ir iš jų sumaltos skaldos zonomis verslininkai numatę įrengti betoninę 1,2 m aukščio sienelę, o visą savo teritoriją aptverti tinkline tvora.

Į aikštelę Panevėžyje planuojama ne tik vežti atliekas, likusias iš pačios „Vaidvos“ išgriautų pastatų, bet ir priimti jas iš kitų juridinių, taip pat fizinių asmenų.

Mato didelę problemą

Tokie Akmenės verslininkų planai Panevėžyje sukėlė kone sprogusios bombos įspūdį. Ketinimais greta miesto rekreacinės zonos malti statybines atliekas papiktino ir į „Ekrano“ marių pakrančių sutvarkymą pastaruoju metu nemažas investicijas metusią Savivaldybę, ir gyventojus.

Jiems kone šoką sukėlė, kad tokią veiklą verslininkai sumanė šalia panevėžiečių poilsio vietos.

Kadaise „Ekrano“ gamyklos reikmėms užtvenktos marios dabar virtusios populiaria laisvalaikio praleidimo ir turizmo vieta. Sutvarkytoje pietinėje pakrantėje Savivaldybė įrengusi poilsiavietes, veikia privatus vandenlenčių parkas. Savivaldybė išpirkusi ir buvusį privatų sklypą šiaurinėje pakrantėje, kur įkurtas miesto paplūdimys. Į šią vietą miestas taip pat numatęs investuoti – įrengti patrauklią rekreacinę vietą.

O vos už 300 metrų nuo jos „Vaidva“ planuoja smulkinti tonas statybinio laužo.

„Aplink „Ekrano“ marias sukurta poilsio, laisvalaikio infrastruktūra, įrengtas vienintelis mieste oficialus paplūdimys. Nors įmonė pristato, kad aikštelėje bus tvarkomos nepavojingos statybinės atliekos, visi suprantame, kad nebus įmanoma išvengti ir dulkių, ir įvairiausių nuotekų, jos pateks į kolektorius, o išleistuvais – į upę. Matome, kad tokia veikla gali sukelti neigiamų poveikių, todėl Savivaldybė ir siekė, kad būtų atliktas poveikio aplinkai vertinimas. Gyventojams tokia veikla irgi kelia didžiulį susirūpinimą“, – teigė Savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna.

Stebina pasirinkimas

Jei „Vaidva“ neatsisakys planų ir ryšis tokioje vietoje smulkinti iš įvairių Lietuvos kampelių atgabenamą statybinį laužą, pasak Savivaldybės administracijos vadovo, turi būti iš jos išsireikalauta visų įmanomų garantijų, jog bus ir nuotekos valomos, ir neplauks dulkių debesys.

Pristatydama planuojamą veiklą „Vaidva“ nurodė, jog statybinis laužas nedulkės, mat bus drėkinamas. T. Jukna įsitikinęs, kad tokia apsauga nuo taršos neišgelbės.

„Jei per daug drėkins, tas vanduo nutekės į paviršines nuotekas, jei per mažai, bus daug dulkių. Tai veikla, kuri mieste tikrai netinka. Jos uždrausti mes negalime, bet atlikus poveikio aplinkai vertinimą, ką nurodė Aplinkos apsaugos agentūra, būtų įvardyta, kokios taršos apsaugos priemonės turės būti įdiegtos. Gal tai turėtų būti uždara, dengta erdvė, kad būtų išvengta dulkėtumo, gal sumontuoti paviršinių nuotekų valymo įrenginiai“, – sako T. Jukna.

Anot jo, įmonei reikės apsispręsti, ar investuoti į saugos priemones, ar visgi pasiieškoti tokiai veiklai vietos toliau nuo miesto.

„Keista, kad vos ne gražiausioje Panevėžio vietoje verslas nori organizuoti tokią veiklą“, – stebisi T. Jukna.

Atliekos – ne ledai ir ne saldainiai

Arčiausiai buvusios „Ekrano“ gamyklos gyvenantys panevėžiečiai irgi bando gintis nuo tokios kaimynystės. Bendruomenė „Senamiestietis“ Aplinkos apsaugos agentūrai taip pat išsakė savo nuogąstavimus dėl triukšmo ir dulkių.

„Mes neprieštarautume, jei įmonė gamintų ledus ar saldainius, bet ji trupins statybines atliekas ir dar kokioje vietoje!“ – piktinosi bendruomenės pirmininkas Stanislovas Žiogas.

Jis „Sekundei“ yra pasakojęs pats dirbęs įmonėje, kur buvo atliekami pastato griovimo ir smulkinimo darbai.

„Savo akimis mačiau, kiek ten susidaro dulkių ir atliekų. Nemanau, kad ir mes būsime nuo to apsaugoti. Dulkes jausime, bet mums sakys, kad jos nuo gatvės, ne nuo tos aikštelės. Bus sudėtinga įrodyti. Darbdami gal ir drėkins, o per savaitgalį viskas vėl išdžius. Ir dar tą laužą smulkinanti technika tarškės, bildės“, – nuogąstavo S. Žiogas.

Bendruomenei ir Savivaldybei baiminantis dėl marių pakrantės švaros ir ramybės, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) verslininkų planams neprieštarauja. Panevėžio departamentas Aplinkos apsaugos agentūrai jis pateikė savo išvadą, kad įrengiant tokią aikštelę nėra reikalo daryti visą poveikio aplinkai vertinimą.

Centras vertino galimo triukšmo ir kvapų poveikį. Pasak jo specialistų, kvapų malant statybines atliekas nebus, o pagal pateiktą triukšmo modeliavimo medžiagą daroma išvada, kad ir triukšmas neviršys normų – sieks apie 42 decibelus, o leidžiama 55 decibelai.

Rinkosi pramoninę zoną

Pati „Vaidva“ atsisakė komentuoti, ar Aplinkos apsaugos agentūros sprendimas dėl privalomo poveikio aplinkai vertinimo nekoreguoja jų planų įrengti aikštelę.

Įmonės vadovas Alvidas Pakalniškis teigė su „Sekundės“ korespondentais nekalbėsiantis.

Anksčiau „Sekundei“ jis yra tvirtinęs, jog buvusios „Ekrano“ gamyklos teritorijoje vieta aikštelei parinkta tik dėl to, kad tai yra pramoninė zona, o joje sklypą iš valstybės nuomoja „Vaidvos“ antrinė įmonė.

„Mes juk nesirinkome gyvenamosios zonos. Nematau jokio pavojaus. Aikštelėje bus tvarkomos nepavojingos statybinės atliekos – betonas, plytos, ką galima perdirbti ir vėl panaudoti. Nebus ten jokių pavojingų atliekų“, – dar balandžio pabaigoje aiškino A. Pakalniškis.

Galerija

 

Komentarai

  • Baisu!!! Kad tik visur apšikti. Pinigai ir pažintys visagalės. Žmonės ir poilsio zonos paskutinėje vietoje.

    • kad zmonem tik poilsis galvoje, o darbo vietos dzin.

      • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų