G. Kartano nuotr.

Sovietinis palikimas akių nebado

Sovietinis palikimas akių nebado

Apžiūrėję Panevėžio rajono kapavietes, kraštotyros muziejaus istorikai jose surado ir penkiakampių žvaigždžių, ir įrašų apie amžiną atminimą sovietų armijos kariams. Dar didesnį nesusipratimą Šaulių sąjungos nariai aptiko Šilų kapinėse.

Panevėžiui atsikračius „išvaduotojų“ simbolių – nukėlus ir į Grūto parką išvežus miesto kapinėse stovėjusias žuvusiems sovietiniams kariams, sovietiniams aktyvistams statytus paminklus, imta registruoti ir Panevėžio rajone esantį sovietinį palikimą.

Apžiūrėję rajono kapavietes, Panevėžio kraštotyros muziejaus istorikai jose surado ir penkiakampių žvaigždžių, ir įrašų apie amžiną atminimą sovietų armijos kariams. Dar didesnį nesusipratimą Šaulių sąjungos nariai aptiko Šilų kapinėse.

Panevėžio kraštotyros muziejaus vyresnysis muziejininkas Emilis Jocius patvirtino, jog apžiūrėti, nufotografuoti Panevėžio rajone esančias sovietinių karių palaidojimo vietas ir nuotraukas atiduoti saugoti į muziejaus archyvus paskatino per visą šalį nuvilnijęs sovietinių paminklų ir įrašų demontavimas.

„Manome, kad ir rajone sovietinių karių palaidojimo vietų vaizdas anksčiau ar vėliau pasikeis. Gal neliks obeliskų, o gal tik penkiakampių žvaigždžių“, – į ateitį žvelgė E. Jocius.

Anot jo, tokios penkiakampės ant sovietiniams kariams pastatytų obeliskų išlikusios Krekenavos ir Smilgių karių kapinėse.

Smilgiuose esančios sovietų karių kapinės Rusijos ambasados lėšomis tvarkytos 2007 metais, apie tai informuoja pritvirtinta lenta. Krekenavoje karių kapines Rusijos lėšomis atnaujintos penkeriais metais anksčiau.

 

Dėl įrašo ant šio paminklinio akmens Šiluose liekanų pastabas rajono valdžiai yra išsakę ir Šaulių sąjungos nariai. P. Židonio nuotr.

Primena, kas finansavo

Ramygalos sovietinių karių kapinėse obelisko nėra, ten stovi šlifuotas stačiakampis akmeninis paminklas, ant jo įrašas „Amžinas atminimas žuvusiems tarybiniams kariams“. Rusijos ambasada skelbia šį paminklą atstačiusi 2002 metais.

E. Jocius teigė, jog sunkiausia buvo rasti Raguvoje esančią sovietinių karių palaidojimo vietą. Šioji pasirodė esanti žydų kapinėse. Jose stovinčio paminklo obelisku turbūt nepavadinsi, sulipdytas jis iš kelių blokų. Rusijos ambasada pritvirtinusi įrašą apie tai, kad čia – tarybinių karių kapinės.

Muziejininkas pabrėžė, kad, skirtingai nei Panevėžio mieste esančiose karių palaidojimo vietose stovėjusios statulos, kuriose – karys su šautuvu, moteris, apsikabinusi pionierių, ir karių siluetai, Panevėžio rajone sovietų kariams skirti paminklai akių pernelyg nebado.

„Bet nemanau, kad penkiakampių žvaigždžių, įrašų apie amžiną atminimą sovietų kariams Lietuvai reikia“, – svarstė E. Jocius.

Pabūgo kaltinimų vandalizmu

Panevėžio rajono mero pavaduotojas Antanas Pocius patvirtino, jog rajono Savivaldybėje irgi buvo keltas klausimas dėl esamų sovietinių karių kapinių, aiškintasi jų simbolika.

„Nutarėme, kad nei ant paminklų pritvirtintos penkiakampės, nei užrašai akių nerėžia, tad nutarėme viską palikti taip, kaip yra“, – paaiškino vicemeras.

Pasak A. Pociaus, ką nors pradėjus keisti karių kapinėse, yra grėsmė būti apkaltintiems vandalizmu.

„Prieš keletą metų keitėme įrašą dabar jau nebeprisimenu kaip besivadinančiose kapinaitėse netoli Jotainių. Ten ant paminklo buvo iškaltos raidės, kad žmogus ar keletas jų krito nuo buržuazinių nacionalistų. Vietoje tokio įrašėme, kad tai paminklas pokario aukoms“, – kaip kapinėse nebeliko sovietinei ideologijai tarnavusio įrašo, pasakojo mero pavaduotojas.

Skamba dviprasmiškai

Panevėžio rajono savivaldybės paveldosaugos specialistas Skirmantas Vertelka teigė taip pat rinkęs medžiagą apie rajono teritorijoje esančias sovietinių karių palaidojimo vietas ir jose pastatytus atminimo ženklus. Jis akcentavo, kad būtent dvejose tokiose kapinėse – Smilgių ir Krekenavos – yra iškaltos ar išlietos penkiakampės.

„Jei, pavyzdžiui, rajono Taryba nuspręstų, tas žvaigždes nesunkiai galima nugremžti, paminklai liktų be šių simbolių“, – teigė S. Vertelka.

Paveldosaugos specialisto manymu, kiek dviprasmiškai skamba ir įrašai apie amžiną atminimą sovietų kariams.

Paveldosaugininkas svarsto, kad šiuos įrašus reiktų keisti kitais, aiškinamojo turinio.

Rajono Savivaldybėje irgi keltas klausimas dėl esamų sovietinių karių kapinių, aiškintasi jų simbolika ir nutarta, kad nei ant paminklų pritvirtintos penkiakampės, nei užrašai akių nerėžia. G. Kartano nuotr.

Raides išlupo, įrašą paliko

Be minėtų keturių sovietinių karių palaidojimo vietų, Panevėžio rajone yra ir dar viena, sakytum, keistoka kapavietė Raguvos seniūnijos Šilų kapinėse.

Centrinėje kapinių vietoje stovi akmuo keturiems mirusiesiems, ant jo pritvirtintas įrašas „Būna mirtys, gyvenimo vertos“, įrašytos keturios pavardės, o akmens apačioje aiškių aiškiausiai matyti liekanos buvusio įrašo „Buržuazinių nacionalistų nužudyti 1941 m.“.

Raguvos seniūno Aurimo Jurevičiaus teigimu, aiškiai įskaitomos buvusio įrašo liekanos akmenyje liko išlupus buvusias pritvirtintas lietas raides.

„Dėl šio įrašo pretenzijų mums yra išsakę ir Šaulių sąjungos nariai. Manau, reikalas sutvarkomas uždažant išluptų raidžių vietą“, – būdą, kaip sutvarkyti paminklą, mato seniūnas.

Propagandos „mygtukai“

Parlamentarė, Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkė Paulė Kuzmickienė tvirtina, kad ant paminklų sovietinių karių kapinėse esančios penkiakampės – tokie pat okupacijos ženklai kaip ir kūjis su pjautuvu ar pats iš cemento išlietas sovietų kareivis.

Užrašai apie amžiną šlovę ar atminimą šiems kariams, pasak Seimo narės, taip pat yra savotiški „mygtukai“, kuriuos Lietuvai priešiškos jėgos stengiasi paspausti.

„Ir patys paminklai sovietų kariams, ir juose esantys įrašai neša žinią, kad tie kariai esą žuvo mus „vaduodami“. Toji žinia tarnauja propagandai, o propaganda yra ypač stiprus, galingas ginklas. Lyg ir buvome prie tų paminklų ir jų simbolių pripratę, sakyčiau, prisitaikę prie jų, tačiau dabar kaip tik atėjo laikas tinkamai sutvarkyti sovietinių karių kapavietes“, – teigė P. Kuzmickienė.

 

Komentarai

  • Gal rajono valdžia rūsyje ir rusiškų vėlevėlių rezervą pasidėję turi, ir laukia sugrįžtančių? Nenustebtume…

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Taip pat skaitykite