Solidarumo kavos skonį įvertino Europa

Solidarumo kavos skonį įvertino Europa

Kuo kvepia solidarumo kava? Geriausiai jos skonį ir kvapą išmano tokią verdanti Panevėžio Jaunuolių dienos centro komanda – protinę negalią turintys jaunuoliai, į Aukštaitijos sostinę parvežę solidų tarptautinį apdovanojimą.

Ne už kalnų diena, kai šios ypatingų žmonių verdamos nepaprastos kavos bus galima paragauti ir naujoje kavinėje miesto Santuokų rūmuose.

Tarptautinis triumfas

Dažnas panevėžietis jau yra ragavęs Jaunuolių dienos centro lankytojų verdamos kvapios kavos. Prieš beveik penkerius metus startavęs šios įstaigos projektas „Solidarumo kava“ – bene žinomiausias ir populiariausias mieste, suteikęs galimybę protinę negalią turintiems žmonėms dirbti.

Jaunuoliai kasdien mina akį traukiantį triratį į parką ar ten, kur jų laukia, profesionaliai paruošia kvapios kavos, vaišina ja praeivius, kviečia užsukti ir į savo įstaigos patalpas Kranto gatvėje – išmoko dirbti ir baristais, ir padavėjais.

Jų pastangas įvertino ne tik klientai Panevėžyje.

Solidarumo kavos virėjai šią savaitę sulaukė tarptautinio triumfo.

Proto negalią turinčių panevėžiečių komanda pelnė pagrindinį prizą „SALTO Awards“ konkurso „Įtraukties ir įvairovės“ kategorijoje.

Šiuo konkursu siekiama įvertinti geriausius, įdomiausius ir prasmingiausius jaunimo projektus visoje Europoje.

Tokiu apdovanojimu norima įkvėpti jaunus žmones, Europos piliečius, veikti ir kurti pokyčius.

Šiais metais „SALTO Awards“ nominuota per 200 projektų iš įvairiausių pasaulio šalių, tačiau tik 15 jų tapo finalininkais ir varžėsi dėl pagrindinio prizo penkiose kategorijose.

Projektai iš visos Europos buvo vertinami įtraukties ir įvairovės, technologijų, tvarumo, klimato kaitos, demokratijos ar savanorystės srityse.

Laimės ašaros

Apie tokį konkursą dar pernai išgirdo Jaunuolių dienos centro socialinė darbuotoja ir projekto „Solidarumo kava“ viena globėjų Ieva Karulaitienė, tad šįmet nė nedvejodama užpildė kandidatų anketą.

„Anketą pildžiau tikrai seniai ir jau buvau apie tai kone pamiršusi. Kai atėjo žinia, kad patekome į finalininkų trejetuką, labai nudžiugome“, – sako Ieva.

Anot I. Karulaitienės, jaunuoliai jau buvo susitaikę su mintimi, kad jei ir nelaimės pirmosios vietos, būti tarp trijų geriausių Europoje – didžiulis pasiekimas.

„SALTO Awards“ pateiktus projektus vertino tarptautinė specialiai sudaryta komisija – įvairių sričių specialistai.

Tai, kad yra Europos laimėtojai, Jaunuolių dienos centro komanda sužinojo tik jų atstovui nuvykus į iškilmingą ceremoniją, kuri šįmet surengta Lenkijos mieste Liubline.

I. Karulaitienė pati negalėjo vykti atsiimti apdovanojimo, tad tą padaryti įpareigojo vieną „Solidarumo kavos“ komandos narių, socialinę darbuotoją Redą Bespalenko.

Jaunuoliams buvo sudaryta galimybė ceremoniją stebėti Panevėžyje per tiesioginę transliaciją internetu.

„Žiūrint širdis labai virpėjo. O kai paskelbė, kad laimėjome, verkėme iš laimės. Juk tai – tarptautinis įvertinimas visos Europos mastu“, – emocijų neslepia I. Karulaitienė.

Anot Ievos, šis apdovanojimas visai „Solidarumo kavos“ komandai labai didelis paskatinimas.

„Tai didžiulis laimėjimas ne tik mūsų komandai, bet ir visam Panevėžiui, – sako Ieva. – Kovo 1-ąją sukaks penkeri metai, kai verdame kavą, ir tikrai nesinori sustoti. Atvirkščiai: norisi veikti, dar daugiau daryti visos bendruomenės labui.“

Investicija į naują kavinę

Be pagrindinės apdovanojimų statulėlės, jaunuoliai pelnė ir piniginį prizą – 700 eurų.

Šiuos pinigus „Solidarumo kavos“ komanda žada investuoti į savo socialinį verslą.

„Planuojame pradėti veikti kaip kavinukė ne tik Jaunuolių dienos centre, penktame aukšte, kur esame įsikūrę, bet ir miesto centre. Jau baigiame susitarti dėl tokios vietos Santuokų rūmuose. Todėl didelė motyvacija pinigus, kuriuos gausime, investuoti į tai, ką iki šiol darėme“, – sako I. Karulaitienė.

Solidarumą skleidžia per kavą

Projekto „Solidarumo kava“ iniciatyvinę grupę sudaro penki jauni, linksmi, energingi panevėžiečiai, turintys proto negalią.

Jie siekia būti lygiaverčiais visuomenėje, dirbti. Vieni jų gali judėti tik vežimėliu, kiti turi viena chromosoma daugiau ar neaiškiai kalba.

Jie lanko Panevėžio Jaunuolių dienos centrą, kur kasdien susitinka 70 intelekto negalią turinčių jaunų žmonių.

Sutrikusio intelekto jaunuoliai tiki, kad su šypsena ir meile nepažįstamajam pasiūlytas kavos puodelis gali keisti bendruomenės požiūrį į negalią, o kavos virimas, serviravimas ir bendravimas su kavinės svečiais jiems padės įgyti darbo įgūdžių, susirasti draugų ir išsilaisvinti iš negalios stigmos.

„Solidarumo kavos“ komanda kviečiama į jaunimo piknikus, sporto varžybas, konferencijas, verslo pietus. Šios ypatingos kavos galima paskanauti ir prieš kiekvieną spektaklį J. Miltinio dramos teatre.

Tikrieji ekspertai

Per penkerius gyvavimo metus „Solidarumo kavos“ komanda nuolat kito, tačiau tikri ekspertai ir profesionalai, kurie verda skaniausią kavą ir gamina gardžiausius desertus, liko nuo pat projekto pradžios.

„Kasmet dirbti išmokome vis naujus jaunuolius, tačiau tvirtą branduolį tikrai turime“, – tvirtina I. Karulaitienė.

O tas branduolys – ir Aistė, ir Inga, ir Daugvydas.

Daugvydas – komandos veidas ir neabejotinai bus tas, kuris pasitiks klientus būsimojoje kavinukėje Santuokų rūmuose bei kvies užeiti kavos puodelio.

Nors jaunuolis turi šiek tiek bendravimo problemų, negali aiškiai išreikšti savo emocijų žodžiais, tačiau labai gerai bendrauja kūno kalba. Jis labai inteligentiškas, moka prieiti prie žmogaus.

Inga puikiai išmano kavos virimo meną, nepriekaištingai darbuojasi prie profesionalių kavos aparatų. Šia barista visiškai galima pasitikėti.

Aistės stiprioji pusė – desertų gamyba.

„Kiekvienas šių jaunuolių tikrai turi savo stiprybę, kurią ištobulino per tiek metų“, – sako I. Karulaitienė.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų