Svarbu rinktis akinius, kurie turi apsaugą nuo UVA ir UVB spindulių. Ant akinių turėtų būti užrašai: UV-400, UV 100proc. Ar CE raidės

Soliarinė retinopatija

Soliarinė retinopatija

Gražėjantys orai bei  skaisčiai šviečianti saule vis daugiau žmonių skatina eiti į gamtą.  Bet mažai kas susimąsto, jog saulės spinduliai kenkia ne tik odai, bet ir akims.

Ilgai žiūrint į saulę, per optines terpes perėję UVA spinduliai sukelia tinklainės (geltonosios dėmės) pakitimus, kurie vadinami soliarine retinopatija.

Soliarinė retinopatija -ilgalaikio tiesioginių saulės spindulių sukeltas makulos (geltonosios dėmės) pažeidimas.

Geltonosios dėmės (makulos) pažeidimo sunkumas priklauso nuo saulės spindulių intensyvumo ir ekspozicijos trukmės. Vietinis temperatūros pakilimas makuloje sukelia terminį, fotocheminį pažeidimą (1).

Žmogus, patyręs saulės sukeltus makulos pakitimus, išsako tokius skundus: pablogėjęs matymas, atsiradusi juoda dėmė akyje, pakitęs spalvų matymas, iškraipytas vaizdas, galvos skausmas(2).

Ligą diagnozuoja akių gydytojas, akių dugno apžiūros metu. Soliarinės retinopatijos sukeltus geltonosios dėmės struktūriniai pakitimai nustatomi optinės koherentinės tomografijos (OCT) tyrimu.

Šiai ligai specialaus gydymo nėra. Yra duomenų, kad atsiradę geltonosios dėmės pakitimai dėl UVA spindulių yra grįžtami ir regos aštrumas gali pagerėti per 3-6 mėn (2). Kai tinklainės pigmentiniame epitelyje ir fotoreceptoriuose vystosi atrofija, degeneracija, savaiminio  regėjimo pagerėjimo prognozė nėra palanki. (3).

Didesni UVA spindulių pažeidimai išsivysto žmonėms, kurių optinės terpės yra skaidrios ir nėra refrakcijos ydų, nes spinduliai fokusuojasi tiesiai į geltonąją dėmę (makulą).

Soliarinės retinopatijos prevencija: vengti tiesioginių saulės spindulių, dėveti tinkamus saulės akinius.

Svarbu rinktis akinius, kurie turi apsaugą nuo UVA ir UVB spindulių. Ant akinių turėtų būti užrašai: UV-400, UV 100proc. Ar CE raidės.

Neatsispyrus pagundai pasigrožėti saulės spinduliais, po to pajutus negalavimus, rekomenduojama kreiptis akių gydytojo konsultacijai adresu: Panevėžys Nemuno g. 79-6.

Birželio mėnesį 19-20 dienomis į optiką-akių ligų kliniką “Mūsų akys” iš Vilniaus Santaros klinikų atvyksta konsultuoti akių gydytoja Ernesta Jašinskienė. Daugiau infromacijos https://www.musuakys.lt/ ir telefonu 8-694-88811

 

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų