M. GARUCKO nuotr.

Sodininkus guodžia ir grašiai

Sodininkus guodžia ir grašiai

Panevėžio rajono savivaldybė planuoja sekti kitų savivaldybių pavyzdžiu ir paremti sodininkų bendrijas.

Nepaisant, kad numatoma skirti suma yra santykinai nedidelė, sodininkai guodžiasi, kad nors ir minimali parama geriau nei nieko.

Kompensuotų dalį išlaidų

Balandžio pradžioje vyksiančiame rajono Tarybos posėdyje siūloma patvirtinti specialiąją sodininkų bendrijų rėmimo programą. Ši galimybė numatyta Sodininkų bendrijų įstatyme, tačiau Panevėžio rajone tokios paramos, skirtingai nei kituose, iki šiol nebuvo.

Panevėžio rajono savivaldybės Statybos ir infrastruktūros skyriaus vedėjas Romas Samkus pripažįsta, kad sodininkų bendrijose apstu problemų. Ten įsikūrusieji skundžiasi prastais keliais, kitomis bėdomis. Tad šių metų pradžioje rajono valdžia numatė šiek tiek lėšų sodininkų bėdoms spręsti. Tiesa, tam planuojama iš biudžeto atseikėti vos 15 tūkst, o sodininkų bendrijų Panevėžio rajone – apie 50. Tad visoms padalijus, kiekvienai tektų vos po kelis šimtus eurų.

„Tai nedaug, bet mes dabar negalime prognozuoti nei poreikio, nei galimybių. Pirmi metai, pirmas pabandymas“, – sako R. Samkus.

Jo teigimu, jei Taryba patvirtintų programą, būtų kompensuojamos per dvylika praėjusių mėnesių iki Savivaldybės paskelbtos paraiškų paramai gauti pateikimo dienos patirtos išlaidos. Kitaip tariant, bendrija turės būti jau atlikusi darbus savo lėšomis ir tik tuomet galės pretenduoti į tam tikrą kompensaciją. Numatoma, kad šioji bus proporcinga patirtų išlaidų dydžiui, bet ne mažesnė nei 100 eurų ir ne didesnė nei 50 procentų visų patirtų išlaidų.

„Negaus pinigų darbams iš anksto, kad nereikėtų tikrinti, kaip paskui panaudojo pinigus – pagal paskirtį ar ne“, – sako R. Samkus.

Sodininkų prašymus nagrinės iš penkių asmenų sudaryta komisija. Ją tikimasi surinkti jau balandžio viduryje.

Reikalaus dokumentų

Kompensaciją sodininkai galės gauti už bendrojo naudojimo objektų tvarkymą. Pasak R. Samkaus, tai negalės būti vieno sklypo aptvėrimo ar vieno sklypo prijungimo, privažiavimo prie sklypo ir panašios išlaidos.

Savivaldybė nusiteikusi kompensuoti naujų bendrojo naudojimo objektų – kelių, gatvių, vandens tiekimo, nuotekų šalinimo, elektros apšvietimo tinklų, komunalinių atliekų surinkimo konteinerių aikštelių ir kitų –  projektavimo ir statybos išlaidas.

„Bandysime rašyti prašymą, jei čia kas suveiks ir nebus melo. Jei būtų realu, būtų labai gerai, nes mes, sodininkai, per tiek metų nieko iš Savivaldybės negavome – nei kapeikos, nei padėjimo.“

R. Siriūnas

Taip pat esamų objektų remonto ir priežiūros išlaidas, bendrojo naudojimo objektų inventorizacijos ir teisinės registracijos išlaidas.

Manoma, kad Panevėžio rajono sodininkai noriai pasinaudos tokia parama įrengiant atliekų konteinerių aikšteles. Nemenka problema rajono sodininkų bendrijose yra ir keliai.

Ruošiasi teikti paraiškas

Panevėžio rajone įsikūrusios „Ekrano-2“ sodininkų bendrijos pirmininkas Romas Siriūnas laukia starto paraiškoms teikti.

„Bandysime rašyti prašymą, jei čia kas suveiks ir nebus melo. Jei būtų realu, būtų labai gerai, nes mes, sodininkai, per tiek metų nieko iš Savivaldybės negavome – nei kapeikos, nei padėjimo“, – svarsto pirmininkas.

Ši bendrija yra atlikusi nemažai darbų: įsivedė apšvietimą, įrengė naują autobusų stotelę, iš naujo atliko melioracijos darbus, įrengė vaizdo stebėjimo kameras.

„Pinigų išleidome labai daug ir būtų gerai, jei kažkas į tai atsižvelgtų. Juk toje pačioje valstybinėje žemėje viską darome“, – sako R. Siriūnas.

Pasak jo, bendrijoje bus statomi atliekų konteineriai, reikia ir vaizdo stebėjimo kamerą įrengti, bet sodininkai susidūrė su dar vienu sunkumu – kol kas sako neradę institucijos, galinčios surašyti pažeidimų protokolus ir bausti pažeidėjus.

R. Siriūnas svarsto, kad nors šiai programai skirta ir nedaug pinigų, bet galbūt visos sodininkų bendrijos nė nesikreips – abejojo, ar visi galės atliktus darbus pagrįsti dokumentais.

„Energetiko“ sodininkų bendrijos visuotinio susirinkimo įgaliotas asmuo Danutė Kaušpėdienė taip pat mano, kad tokia programa būtų gerai. Ši bendrija pernai keitė vamzdyną. Nors kompensuojama suma greičiausiai nebūtų didelė – tačiau net ir tiek bendrijai praverstų.

„Galėtume bent kažkiek lėšų gauti. Mums labai pagelbėtų. Keliai labai blogi, gal panaudotume jiems pasiremontuoti“, – sako D. Kaušpėdienė.

Komentarai

 • Mūsų sodų bendrija ribojasi su Panevėžiu, Ekranas -1,, bet turime tik elektrą. Jokios nuotekų ar lietaus nubėgimo sistemų, apie vandentiekį galime tik svajoti.Pirmininkai išvis nieko nedaro, geriau jau tas bendrijas panaikinti. O čia kalba sodų bendrijos 15km nuo Panevėžio, įdomu,ar joms padės, kai mūsų prašymai nieko verti…

 • Bendruomenems pinigu yra o sodo bendrijos našlaitės. Prasidejus šiukšliu saskaitu vajui rajono savivaldybe parode formalu demesi.

  • Atsakyti
 • Sodų bendrija – atskira respublika. Apie padorius kelius, kurie po gero lietaus nepravažiuojami ar apšvietimą galima tik pasvajot. Niekam neįdomu. Iškniso vedant dujas ir vandenį, o kelius – žvyrkelius pamiršo sutvarkyt. Pėdina vaikai mokyklon visi dumblini, prožektorium pasišviesdami – ar kam įdomu. Čia mieste, ne už keliasdešimt kilometrų. O pirmininkai tyli atlyginimą pasiimdami už nieką. O valdžia tyčiojas trupinius barstydama, geriau milijonus panaudos dar vienai neseniai sutvarkytos aikštės rekonstrukcijai, eiliniam takui laukuose, kur žmonės nevaikšto ar betono monstrui centre.

 • Labai gerai būtų, kad PANEVĖŽIO rajono savivaldybė kompensuotu sodų bendrijos pirmininkui už darbus- žolės pjovimą pagal Lėvenį krantinę apie 4 ha plotą ,už sodininkų sodų tvoros . Už tos žolės pjovimą iš sodininkų išreikalaujamas mokestis ir dar už gamtos apsaugą kiekvienas turės dabar susimokėti daugiau(5,-) , nors praeitais metų laikotarpiais rinkdavo jau po 3,- eurus . Pasvarstykime , ar viskas yra teisiška , kas pakomentuos ? O ką tas sodininkas gauna naudos? Nuostoliai transporto išlaidos. Taip pat neorganizuojami jokie kolektyviniai atsivežimai, kaip juodžemis, smėlis , žvyras , mėšlas ir t.t.

  • Atsakyti
 • Kaip su tomis šiūkšlių išvežimo sąskaitomis , už neatliktus darbus atbuline data ? Dar apmokestinti 2017 m.? Kodėl tyluma? Kas nurodė sodininkams išsiuntinėti sąskaitas, dėl šiūkšlių surinkimo iš sodininkų, jeigu nebuvo nei viena šiūkšlių mašina atvykusi į sodus, nebuvo net tokio pasiūlymo . nors ir tokių pasiūlymų sodininkui nereikia, nes kiekvienas tvarkomės ekonomiškai ir ekologiškai.

 • Pareikalaukit ataskaitos už elektros tinklų pardavimą“ ESO“juk valstybė biudžeto pinigais išpirko visų Lietuvos sodininkų el . tinklus.Vot bus kokių 0,5 mln.eur.

 • Kažkaip čia negerarai kvepia…. miesto vjsos bendruomenės gavo gana nemažą sumą pinigų, o tai kaip čia suprast ? Ponas Žagūni, išrinktas vėl meru – mąstyk dabar apie sodininkų geresnį gyvenimą. Gerai būtų, kad kompensuotų už stogų perdengimą. Oi daug reikalų soduose. O pirmininkų atlyginimai per dideli, dar plius buhalteris. O pirmininkė viena negali tai atlikti ?

 • Gal Sekundės redakcijoj geras algas moka, kad straipsnio autorei 15 tūkst. € yra grašiai? Savivaldybės eilinis darbuotojas tokio atlyginimo per metus neuždirba. O ir vardus tų poros straipsnyje paminėtų žmonių korespondentė galėtų parašyti be klaidų, jei būtų atidesnė.

Rodyti visus komentarus (8)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų