G. Kartano nuotr.

Socialiniai būstai Panevėžio rajone – Vilniaus senamiesčio kainomis

Socialiniai būstai Panevėžio rajone – Vilniaus senamiesčio kainomis

Savivaldybėms atsiradus galimybei gauti Europos Sąjungos fondų paramą socialiniams būstams pirkti, Panevėžio rajonas nepasikuklino. Avarinės būklės trijų aukštų buvusiam bendrabučiui atokiame Naujarodžių kaime renovuoti planuojama atseikėti 3,5 mln. eurų.

Maždaug 24 kilometrus nuo Panevėžio nutolęs, vos daugiau nei du šimtus gyventojų turintis kaimas turėtų turbūt brangiausius apartamentus socialiai remtiniesiems – vienas kvadratinis metras atsieitų kone 3000 eurų.

Rajono Tarybos opozicijos atstovas, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ narys Petras Nevulis piktinasi, kad investuoti kone 3,5 milijonus į begriūvančio daugiabučio rekonstrukciją atokiame kaime – visiškai neracionalus sprendimas. Visgi per Biudžeto, ekonomikos ir investicijų komiteto posėdyje vykusį balsavimą jis buvo vienintelis susilaikęs.

„Už tą sumą suremontuočiau visus namus Naujarodžiuose. Nerealūs pinigai tokiam pastatui! Naujarodžiai – toli nuo miesto, prastas susisiekimas, ar tokios investicijos kada nors atsipirks? Reikia būti visai nemąstančiam, kad už tokią sumą kaime rekonstruotume senus daugiabučius“, – teigė P. Nevulis.

Į šį avarinės būklės buvusį bendrabutį Naujarodžių kaime Panevėžio rajono savivaldybė numačiusi investuoti apie 3,5 milijonus eurų ir įrengti butus daugiavaikėms šeimoms bei žmonėms su negalia. G. Kartano nuotr.

Pasivytų sostinę

Projekte numatyta, kad rekonstruotame buvusiame bendrabutyje būtų įrengta per dešimt butų.

Pagal šią ES priemonę juos būtų galima skirti tik neįgaliesiems ir gausioms šeimoms.

P. Nevulis skaičiuoja, kad už tokią sumą įrengus dešimt butų, vienas jų atsieitų apie 350 tūkst. eurų – už tiek jau galima įsigyti būstą Vilniaus senamiestyje.

„Už vieną tokį butą tuose pačiuose Naujarodžiuose būtų galima nupirkti kone dešimt namų. Rajono vadovai tvirtina, kad čia negalutinė kaina, ji gali būti ir gerokai mažesnė, bet patirtis rodo, kad per viešuosius pirkimus kaina sumažėja vos keliais tūkstančiais, tai bendrame milijoniniame katile visai nesijaučia“, – mano P. Nevulis.

Tarybos nario nuomone, vertėtų gerai apsvarstyti, ar verta tokius pinigus investuoti į begriūvantį pastatą, ar visgi nebūtų racionaliau pirkti atskirus namus ar butus įvairiose rajono vietose ir juos pritaikyti negalią turintiems žmonėms.

Pigiau pirkti namą

Nekilnojamojo turto portaluose skelbiama, kad Panevėžio rajone vieno kvadratinio metro kaina daugiabučiuose siekia nuo 400 iki maždaug tūkstančio eurų: kuo arčiau miesto, tuo kaina didesnė.

Pavyzdžiui, už vos penkių kilometrų nuo Naujarodžių esančioje Krekenavoje, kurioje įsikūrusi seniūnija, ambulatorija, gimnazija, kelios parduotuvės, yra bankomatas, dviejų kambarių butų kainos svyruoja nuo 19 iki 28 tūkst. eurų.

Namų kaina priklauso nuo būklės ir žemės aplink pastatus. Už maždaug dešimties kilometrų nuo Krekenavos esančiame Žibartonių kaime šiuo metu už 14 tūkst. eurų parduodamas 83 kv. m. namas su 25 arais žemės.

Tuose pačiuose Naujarodžiuose taip pat parduodamas mūrinis 80 kv. m namas su 25 arais žemės už 23 tūkst. eurų. Tiesa, šių namų pirkėjams prireiks nemažai investicijų jiems remontuoti.

„Galėtume duoti užsidirbti vietiniams verslams, kad per mokesčius surinkti pinigai ir liktų mūsų rajone. O dabar ištaškysime krūvą pinigų vienam pastatui remontuoti atokiame kaime, o ir klausimas, ar kas ten norės keltis. Ar tik nebus kaip su Ramygalos plynu lauku – įkišti milijonai, bet norinčiųjų jame investuoti taip ir neatsirado“, – prognozuoja P. Nevulis.

Prieš penkerius metus Panevėžio rajono savivaldybė garsiai nuskambėjo, kai seną pastatą rekonstravo į socialinį daugiabutį, vietinių pramintą auksiniu namu.

Sovietmečio palikimas

Panevėžio rajono meras Antanas Pocius teigė, kad svarstyti įvairūs variantai, kaip racionaliai panaudoti ES investicijas socialinio būsto plėtrai.

Panevėžio rajone socialinio būsto laukia apie 110 šeimų ar vienišų asmenų.

Tačiau už šias lėšas nupirktus būstus Savivaldybė galėtų skirti tik neįgaliesiems ir gausioms šeimoms, o tokių rajone yra po dešimt.

Nepaisant to, apsispręsta rekonstruoti Savivaldybei priklausantį pastatą Naujarodžiuose.

Mero teigimu, sovietmečiu kaime veikė Naujarodžių daržininkystės tarybinis ūkis, reikėjo nemažai darbuotojų, tad jiems ir buvo pastatytas bendrabutis.

Kai prasidėjo privatizavimas, jame gyventi liko tik tie, kurie neturėjo, kur išeiti, o pats trijų aukštų bendrabutis perėjo Savivaldybės žinion.

Šiuo metu čia įrengti šeši socialiniai būstai, o kitos patalpos nenaudojamos.

Niekas iš tuomečių gyventojų nepanoro išsipirkti būstų. Per tuos daugiau kaip tris dešimtmečius nuo privatizacijos buvęs bendrabutis nėra matęs statybininkų.

„Vos keli butai, paversti socialiniais, apgyvendinti, o kitos patalpos tuščios, todėl pastatas labai apleistas. Visą jį ir norima rekonstruoti. Kadangi visas pastatas Savivaldybės, manėme, kad būtų paprasčiausia sutvarkyti jai priklausantį turtą. Po rekonstrukcijos žmonės turėtų galimybę jame gyventi“, – motyvavo rajono meras.

Pasiūlys viešbutį

Opozicijos argumentai, ar žmonės norės keltis į šią atokią vietovę, A. Pociaus nuomone, nėra svarūs.

Kadangi Naujarodžiuose nėra mokyklos, čia apsigyvenusių daugiavaikių šeimų atžalos būtų vežiojamos į Krekenavos gimnaziją. Pasak mero, šioji ir taip atsiveža apie 60 proc. mokinių, tad dar priimti kelis tikrai nebūtų bėdų.

„Kai neturi būsto, bet keli jam sąlygas, vadinasi, gal tau jo ir nereikia. Jeigu aš neturėčiau, kur gyventi, eičiau, kur tik duoda“, – tvirtino A. Pocius.

Anot jo, dabartiniai apleisto bendrabučio gyventojai būtų laikinai, kol vyks rekonstrukcija, iškelti.

„Surasim kur. Jeigu bus poreikis, išpirksime net viešbutį, kaip kad buvo per pandemiją“, – problemos nemato A. Pocius.

Brangiau nei nauja statyba

Mero teigimu, kai kurie Tarybos nariai kelia nereikalingą triukšmą, nežinodami, kaip veikia sistema.

Pasak A. Pociaus, numatytieji 3,5 mln. eurų – tik preliminarūs ir esą nieko nesakantys skaičiai. Beveik trys milijonai būtų skirti iš ES fondų, o likusią sumą pridėtų pati Savivaldybė.

Rajono vadovo teigimu, skaičiuota maksimali renovacijai reikalinga suma. Jei paskelbus viešuosius pirkimus kaina pasirodytų mažesnė, sutaupytus pinigus būtų galima panaudoti kitoms reikmėms.

„Skaičiavome, kad vieno kvadratinio metro rekonstrukcijos kaina bus apie 3 tūkst. eurų, bet dar nėra nei projekto, nei investicinio plano. Kai įvyks viešieji pirkimai, tada ir paaiškės tikroji kaina“, – komentavo A. Pocius.

Meras: Upytė pasiteisino

Prieš penkerius metus Panevėžio rajono savivaldybė taip pat garsiai nuskambėjo sumaniusi rekonstruoti ir socialiniu daugiabučiu paversti seną pastatą Upytėje.

Dar 2016-aisiais iš Upytės eksperimentinio ūkio bendrovės, kuriai vadovavo rajono Tarybos narys, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Audrius Zalatoris, rajono Savivaldybė už 21 tūkst. eurų nupirko seną pastatą Upytėje.

Vietiniai jį praminė auksiniu daugiabučiu, mat į šio rekonstrukciją investuota dešimtkart daugiau, nei kainavo pirkinys – 249 tūkst. eurų. Už tiek įrengti aštuoni daugiabučiai socialiai remtiniesiems. Tai yra 2019 metais vienas socialinis butas Upytėje atsiėjo apie 32 tūkst. eurų.

„Tąkart taip pat kilo skandalas, kad Savivaldybė brangiai rekonstruoja namą, kuriame bus įrengti aštuoni socialiniai daugiabučiai. Virė baisiausi ginčai Taryboje, bet paskelbus konkursą paaiškėjo, kad ta kaina ne tokia jau didelė. Mums daugiabutį Upytėje pavyko rekonstruoti už realią rinkos kainą. Tad ir dabar numatėme tik preliminarią sumą. O kai prasidės tikrieji darbai, jau teks suskaičiuoti centą į centą“, – tvirtino rajono meras.

Planų turi ir miestas

Panevėžio savivaldybė taip pat tikisi gauti lėšų socialinio būsto plėtrai.

Miesto Savivaldybė už 1 mln. 150 tūkst. Eur, iš jų apie 977,5 tūkst. eurų būtų ES parama, planuoja Panevėžyje nupirkti dvylika butų ir juos pritaikyti neįgaliųjų poreikiams.

Tikimasi per penkerius metus nupirkti šešis vieno kambario butus negalią turintiems asmenims ir šešis trijų kambarių butus gausioms šeimoms.

Sparčiausiai socialinio būsto laukiančiųjų eilė mieste pasistūmėjo prieš dvejus metus, kai pačiame centre, Muzikinio teatro pašonėje, Aldonos gatvėje buvęs mokinių bendrabutis pertvarkytas į modernų 71 buto namą. Tai iki šiol didžiausias objektas Aukštaitijos sostinėje, pritaikytas remtiniesiems. Šie darbai atsiėjo 2,7 mln. eurų.

Galerija

Komentarai

  • Labai įdomu paskaičiuoti. 10čiai butų po 350 000 rajono valdžia planuoja išleisti 3,5 ml. (Primenu, eilėje laukia 110). Apgyvendinti tuos 10 atokiai, kad netrukdytų ir jų nesimatytų… Aš tai mąstyčiau pigiau: visiems 110 nupirkti butus po 31 818 tūkst. ( Pavyzdžiui, dviejų kambarių butą Krekenavoje ar Ramygaloje galima nupirkti už 19- 29 tūkst. Eurų.).už tokią pačią 3,5 ml. sumą. KAM NAUDINGI TOKIE PROJEKTAI? Tikrai ne tiems, kurie laukia būsto eilėje metų metais….

  • Valkatėlis atvykęs iš kaimo į miestą laukia soc. būsto, o kaimas pūva. Atvyksta vokiečiai , specialistai, darbininkai, mokytojai, gydytojai ir kt. kariškiai, jiems tikriausiai reiks būstų, ar ne ? Tai va. Nekaltink veidrodžio, jei snukutis kreivas. O vokiečių patarlė, ką darai, daryk gerai. Reiks keisti mąstymą ir gyvenimą.

  • Gerai kad yra dar nesupūvusių valdžios atstovų kaip Petras Nevulis kuris mato kaip švaistomi pinigai, kaip vykdomi pinigų plovimo projektai, kaip laimi konkursus giminaičių įmonės ir koks užsisukęs pinigų plovimo aparatas rajono savivaldybėje.
    Vienintelis P. Nevulis išdrįso prikirpti jiems sparnus.

Rodyti visus komentarus (3)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų