Storas sniego sluoksnis nuklojo žaliuojančius medžius, po baltu sluoksniu nulinko ryškiaspalvės tulpės – vėlyvą pavasarį į miestą atėjo pati tikriausia žiema.

Sniego patalai gegužę – jokia anomalija

Sniego patalai gegužę – jokia anomalija

Nors iki vasaros beliko vos kiek daugiau nei dvi savaitės, antradienio rytą nustebino baltais sniego patalais pasidabinusi gamta. Storas sniego sluoksnis nuklojo žaliuojančius medžius, po baltu sluoksniu nulinko ryškiaspalvės tulpės, sniegas paslėpė ir rožinį sakurų grožį – vėlyvą pavasarį į miestą atėjo pati tikriausia žiema. Panevėžiečiai ryte automobilius rado nuklotus maždaug 5 cm sniego sluoksniu.

Tiek jo neiškrito net žiemą, tad ne vienas puolė lipdyti sniego senius. Tačiau klimatologų tokios gamtos išdaigos nestebina.

Anot Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos klimatologo Donato Valiuko, šalnos ir sniegas gegužės viduryje nėra neįprastas reiškinys. Naktį į antradienį oro temperatūra tik vietomis nukrito vos žemiau nulio, tačiau pro Lietuvą slenkančios šiaurinės oro masės pažėrė sniego.
„Buvo metų, kad ir birželio mėnesį snigo, tad sniegas gegužę nėra jokia anomalija. Tokiais kontrastais, kai šaltus orus keičia labai šilti ir atvirkščiai, stebėtis jau nebereikia. Jie tik stiprės, aštrės ir didės ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Šiluma nukeliauja į Šiaurės ašigalį, o kokioje Ispanijoje ima ir pasninga“, – teigė klimatologas.

Pasak D. Valiuko, savaitės pradžioje į mūsų šalį įsiveržė šalto oro masė, bet tokiu laiku ir ankstesniais metais yra buvę ir didelių šalnų, ir sniego. Lietuvos orus lemia įvairios oro masės, tačiau vykstant klimato kaitai keičiasi jų slinkimo kryptis.

„Anksčiau paprastai oro masės keliaudavo iš rytų į vakarus ir atvirkščiai. O dabar, keičiantis bendrai orų cirkuliacijai, dažniau oro masės slenka iš pietų ar šiaurės, tai ir lemia tokią orų kaitą“, – sako pastebintis D. Valiukas.

Jo teigimu, šaltesni orai Lietuvoje ilgai užsibūti neturėtų, bet ši savaitė dar bus vėsesnė. Gegužės 13-osios naktį daugiausia vakariniuose rajonuose, dieną daug kur trumpi krituliai, vyraus lietus. Pūs stiprokas pietvakarių, vakarų vėjas, naktį pajūryje, dieną daug kur gūsiai sieks 15–20 m/s. Temperatūra naktį 1–6 laipsniai šilumos, rytinėje šalies pusėje daug kur šalnos iki 0–5 laipsnių šalčio, dieną šils iki 8–12 laipsnių.

„Artimiausiomis dienomis bus vėsiau, bet vėliau grįšime į įprastinę gegužės šilumos normą. Galbūt temperatūra bus vos kiek aukštesnė nei įprastai“, – sakė klimatologas.

 

 

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų