Sniegas atnešė naujovių

Sniegas atnešė naujovių

Žiemai rimčiau parodžius nagus, miesto valytojai suskubo kasti sniego ir barstyti gatvių. Šiųmetis šaltasis sezonas jiems bus pirmas, kai teks išmokti kitaip prižiūrėti rekonstruotas Panevėžio erdves.

Aikštę barstys kitaip

Atnaujintuose parkuose dėl svorio ribojimų ne visur gali įvažiuoti sunki valymo technika, o Laisvės aikštėje turės būti kitaip ne tik valoma, bet ir barstoma.

Įmonės „Panevėžio specialus autotransportas“ Miesto tvarkymo skyriaus laikinojo vadovo Sigito Vainausko teigimu, kadangi kai kurie takai Laisvės aikštėje dabar siauresni nei buvo, yra ir medinių paviršių, mechanizuotai valomi tik pagrindiniai – aplink aikštę, erdvė tarp teatro ir viešbučio, prie miesto Savivaldybės. Vidiniai takai bus valomi mojuojant kastuvais ir šluotomis.

Be to, Laisvės aikštės danga negali būti barstoma įprastu kelių barstymui skirtu mišiniu – smėlio ir natrio chloridu. Vietoje jo rekomenduojamas kalcio arba magnio chloridas – betoniniams paviršiams ne tokios kenksmingos druskos. S. Vainausko teigimu, įmonė įsigijo abiejų ir šiuo metu eksperimentuojama, kuri veiksmingesnė, nes ir kalcio, ir magnio chlorido kaina panaši.

„Betoniniams paviršiams visa druska šiek tiek kenkia, bet mažiau kenksmingi kalcio ir magnio chloridai – jie draugiškesni aplinkai nei natrio chloridas, mažiau ardo betoną.“

S. Vainauskas

Tačiau abi šios rūšys gerokai brangesnės už įprastąjį natrio chloridą. Pastarojo tona kainuoja apie 50 eurų, o magnio ir kalcio chloridai – apie 300 eurų. Kiek jų reikės išbarstyti, priklausys nuo oro sąlygų.

Pasak S. Vainausko, kol kas įmonė nupirko du kubinius metrus šių druskų ir dar nebuvo didelio poreikio jų išbarstyti. Be to, didelio kiekio ir nesistengiama užsakyti dėl sudėtingesnio jų sandėliavimo. Šios druskos labiau bijo drėgmės ir netinkamai laikomos gali sušokti į vieną gabalą.

Laisvės aikštėje smėlio nerekomenduoja naudoti vien dėl to, kad šviesių plytelių paviršius ruplėtas. Prilindus smėlio, jas būtų sunku išvalyti. Betoniniams paviršiams visa druska šiek tiek kenkia, bet mažiau kenksmingi kalcio ir magnio chloridai – jie draugiškesni aplinkai nei natrio chloridas, mažiau ardo betoną“, – pasakojo S. Vainauskas.

Atnaujinta Laisvės aikštė bus barstoma ne įprastu druskos mišiniu, skirtu gatvėms, o aplinkai draugiškesnėmis, betono neardančiomis, todėl ir brangesnėmis druskomis. P. Židonio nuotr.

Specifinė priežiūra

Panevėžio savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjo Daliaus Vadlugos teigimu, gautas eksploatacijos taisyklių aprašas, kaip prižiūrėti naujas dangas Laisvės aikštėje. Gamintojas ir rangovas rekomenduoja vietoje natrio chlorido naudoti kalcio arba magnio chloridą. Mat barstant pirmąjį, ant šviesių plytelių gali atsirasti labai matomų rūdžių dėmių.

Stengiamės prižiūrėti, kaip rekomenduoja gamintojas“, – sako D. Vadluga.

Jo teigimu, nepaisant tokių rekomendacijų rizikuojama pralošti daugiau. Jei atsiras dėmių ar suirs danga, gali kilti ginčų su rangovais dėl netinkamos priežiūros.

Pasak D. Vadlugos, nepaisant, brangesne ar pigesne druska barstomas miestas, Savivaldybė už priežiūrą įmonei moka pagal vienodą įkainį.

Kitos atnaujintos miesto erdvės valomos ir barstomos įprastai. Kultūros ir poilsio parke yra reikalavimas nevažiuoti traktoriams ant siauresnių takų. Tad čia, iškritus pirmam didesniam sniegui, vakar darbavosi motoblokas su šepečiu.

Darbo laikinai sumažėjo

S. Vainausko teigimu, šią žiemą įmonei prisidėjo naujų darbų, tačiau juos kompensavo iš tvarkomų vietų sąrašo iškritusios šiuo metu teberekonstruojamos erdvės – Senvagė, Bendruomenių rūmų prieigos, Skaistakalnio parkas.

Šįmet valytojams darbų šiek tiek pamažėjo, bet kitais metais, atsivėrus naujai sutvarkytoms erdvėms, ir mums darbo turėtų gerokai padaugėti“, – nusiteikęs S. Vainauskas.

Šiuo metu uždarytos Vasario 16-osios ir Elektros, Kėdainių gatvės, tačiau valyti pradėta nauja infrastruktūra – Šiaurinė gatvė, J. Janonio gatvės sujungimas su aplinkkeliu. Mechanizuotai valoma ir reprezentacine Panevėžio vieta tapusi marių pakrantė.

Pasak S. Vainausko, šįmet miesto gatvės barstytos jau trečią kartą. Pirmojo prireikė per Naujuosius, kai Panevėžį užklojus rūkui dar ir spustelėjo šaltukas.

Panevėžio specialus autotransportas“ teigia turintis pasirūpinęs užtektinai druskos – apie 700 tonų. Prireikus atsargos bus papildytos. Kiek druskos bus išbarstyta, priklausys nuo orų.

Būta ir tokių žiemų, kai per mėnesį po 800 tonų išbarstyta, o būna, prisiperki, investuoji ir viskas stovi iki kitų metų“, – žiemos išdaigų nesiima prognozuoti S. Vainauskas.

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų