Mykolo Karkos pagrindinės mokyklos direktorius Alfredas Paberžis. „SEKUNDĖS“ ARCHYVO nuotr.

Smurtu apkaltintas mokyklos direktorius ginasi sulaukęs keršto

Smurtu apkaltintas mokyklos direktorius ginasi sulaukęs keršto

Mokinių ir mokytojų santykius Panevėžyje imasi spręsti policijos pareigūnai.

Smurtu prieš mokinį apkaltintas direktorius tikina esąs apšmeižtas ir su policijai pareiškimą parašiusia mama svarsto bylinėtis teisme privataus kaltinimo tvarka.

Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai aiškinasi, ar M. Karkos pagrindinės mokyklos direktorius iš tiesų auklėtinius drausmina fizine jėga. Ikiteisminis tyrimas pradėtas šią savaitę gavus mokinio mamos pareiškimą, kuriame ji tvirtina, kad direktorius prieš savaitę per pertrauką, drausmindamas 12-metį jos sūnų, stipriai suspaudė ranką ir berniukui sukėlė skausmą.

A. Paberžis dievagojasi vaiko nė pirštu nepalietęs. Esą net jei ir būtų norėjęs, nebūtų galėjęs, mat berniukas vos jį pamatęs skuodžia tolyn ir sprukdamas net iššoka per mokyklos langą.

Pasak direktoriaus, su neva nuo jo fiziškai nukentėjusiu vaiku akis į akį bendravęs vos kartą – socialinės darbuotojos kabinete susipažinęs tik šįmet į M. Karkos mokyklą atėjusiais mokytis dviem broliukais.

A. Paberžis neslepia, jog pedagogams rasti bendrą kalbą su naujokais kol kas sunkiai sekasi. Nors jo esą nuskriaustasis vaikas į mokyklą ateina, jį atvilioti į pamokas mokytojai nesugeba – šiais mokslo metais vaikas dar neapsilankė nė vienoje pamokoje. Visgi pedagogai spėjo naujokus įsidėmėti.

„Per pamoką atidarę duris prie visų mokytojos klausia: aš noriu š…, kur tualetas?“ – pasakojo A. Paberžis.

Anot jo, nors į mokyklą buvo iškviesta broliukų mama, tačiau situacija tapo sunkiai suvaldoma.

Policiją išsikvietė vaikai

Švietimo įstaigoje brendęs pūlinys pratrūko šią savaitę per stadione vykusią kūno kultūros pamoką specialiųjų poreikių vaikams.

Pasak A. Paberžio, broliukai su keletu kitų ir ne šios mokyklos vaikų pradėjo trukdyti pamokai užgauliodami mokinius. Neištvėrusi mokytoja iškvietė mokyklos direktorių. A. Paberžis neslepia, kad suvaldyti būrelį paauglių nesugebėjęs ir jis.

„Jie aplink tvorą laksto, erzinasi, tyčiojasi, didįjį pirštą rodo. Pasišnabždėję išsikvietė policiją“, – pasakojo direktorius.

Jo žodžiais, vienas vaikų iš tolo pedagogams pademonstravo mėlynę grasindamas, jog direktoriui bus blogai, kai pareigūnai atvažiuos.

Vengdamas didesnio konflikto, A. Paberžis mokytojai nurodęs klasę vestis į mokyklą. Į vaikų iškvietimą sureagavusi ir atvykusi policija teužsirašė pedagogų kontaktus.

Kitą dieną mokykla pati surašė trijų lapų raštą Savivaldybės Švietimo ir jaunimo reikalų bei Vaiko teisių apsaugos skyriams dėl mokinių nevaldomo elgesio.

A. Paberžis tvirtina, jog tai ir galėjo būti akstinu motinai kreiptis į policiją ir apkaltinti direktorių smurtu.

„Pabandėme pajudinti motiną, kad neturi įtakos vaikams. Jai gresia bauda už vaikų nepriežiūrą, todėl ir apkaltino Paberžį skriaudžiant. Tai yra labai patogi gynyba“, – aiškino direktorius.

Anot jo, jei būtų iš tiesų smurtavęs prieš vaiką, vargu ar mama būtų laukusi ir tik praėjus savaitei parašiusi pareiškimą policijai.

„Šiais laikais tikima vaiku. Bet dabar gal manimi tikės?“ – viliasi A. Paberžis.

Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai aiškinasi, ar M. Karkos pagrindinės mokyklos direktorius iš tiesų auklėtinius drausmina fizine jėga. "Sekundės" archyvo nuotr.

Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai aiškinasi, ar M. Karkos pagrindinės mokyklos direktorius iš tiesų auklėtinius drausmina fizine jėga. „Sekundės“ archyvo nuotr.

Mokytojai jaučiasi bejėgiais

Nors vaiką apžiūrėję teismo medicinos ekspertai iš tiesų aptiko ant berniuko rankos mėlynių, mokyklos vadovas turi savo versiją, iš kur jos galėjo atsirasti.

Anot A. Paberžio, mokykla turi žinių, jog mažieji neklaužados su tokiais pat išdykusiais draugais buvo nudūmę į netoliese mokyklos esantį devynaukštį daugiabutį ir ten energiją liejo spardydami laiptinės duris. Pasak direktoriaus, tokio chuliganizmo neapsikentęs namo gyventojas sučiupo vieną iš padykėlių.

„Gal nuo jo rankos, o gal ir dar nuo kito mėlynės liko“, – svarstė A. Paberžis.

Jo teigimu, apie incidentą daugiabutyje pedagogams prasitarė klausiamas vienas iš laiptinėje siautėjusių vaikų.

Per trisdešimt metų pedagoginio darbo patirtį turintis A. Paberžis pripažįsta, jog pedagogų ir mokinių santykiai per tą laiką pasikeitę kardinaliai. Pasak jo, kartą besiautėdami vaikai apmėtė mokyklą, direktoriaus langus obuoliais, mokytojus tiesmukai išvadina „duchais“.

„O ko vaikams nesinaudoti laikmečiu, suteikusiu jiems absoliučią laisvę ir nebaudžiamumą? Neklaužadoms dabar aukso amžius. Užsispyrėlių būdavo visada, bet turėdavom ir priemonių jiems tramdyti. Dabar kenčia ir ramūs mokiniai, ir mokytojai? Kai kurie vengdami konfliktinių situacijų stengiasi išsišokimus praleisti pro akis. O jei mokytojas neleidžia elgtis kaip nori, mokinys suvokia, kad pasitaikius progai, kaip kad įsistačius mėlynę, bus galima apkaltinti jį smurtu“, – teigė A. Paberžis.

Mėlynes pastebėjo specialistai

Direktorius tvirtina keršto sulaukęs ir dėl mokykloje įvestos griežtos kontrolės.

„Kiekvieną dieną 8 val. pasitinku vaikus prie durų, domiuosi, ar jie pamokoje. Kontrolė mūsų mokykloje tikra, ne popierinė. Vaikai žino, kad visada yra dėmesio centre“, – aiškino vadovas.

A. Paberžis nusiteikęs apginti savo, kaip pedagogo, garbę ir orumą. Jis neatmeta su pareiškimą dėl smurto prieš vaiką parašiusia mama bylinėtis privataus kaltinimo tvarka.

Kas iš tiesų įvyko tarp direktoriaus ir mokinio, aiškinasi Panevėžio policija. Visgi į ją pirmoji kreipėsi ne galbūt nuo mokyklos vadovo nukentėjusio berniuko mama, o su ja ir vaikais pabendravę Savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistai.

Skyriaus vedėjos Audronės Grainienės teigimu, šeimai yra teikiamos socialinės paslaugos ir specialistų pagalba.

Panevėžio Švietimo ir jaunimo reikalų skyrius A. Paberžio vadovaujamą mokyklą įvardija kaip vieną iš nedaugelio mieste, visais laikais nebijojusią priimti probleminio elgesio vaikų.

„Tokie vaikai nenukrenta iš dangaus. Jie auga mūsų visuomenėje. Kai kiti direktoriai sukdavosi nuo neklaužadų, A. Paberžis visada buvo vienas tų nebijojusių jų prisiimti ant savo ir mokyklos bendruomenės galvos ir spręsti problemas“, – pripažino skyriaus vedėjo pavaduotojas Eugenijus Kuchalskis.

 

Komentarai

 • Priiminedamas tuos ‘sunkius’, o realiai nepriziurimus vaikus. Vadinasi – visus ‘problemimius’ ne kvartalo vaikus von ir teveliai tegul iesko kas priims. Nepriims – baudas uz mokyklos nelankyma. Paprastai pinigai labai gerai motyvuoja zmones. Tada vaiku auklejimas bus ne direktoriaus, o tevu atsakomybe.

  • Atsakyti
 • Tai kaip blet juo galima tikėti. Juo negalima tikėt meluoja žaltys. Jis kiek kartu yra vaikam blogą padaręs bet nebuna įrodymu. Mokytojai ir tai nieko nežino. O jai paklausi tai netiki. Su jais vėl kitaip. O su mokyniais vėl kitaip ir gali nesiteisint. Čiuožk į pencija perdyla greičiau.

 • Prieš keletą dienų stebėjau pro balkono langą, fizinio lavinimosi pamoką mažiukams- pradinukams berniukams stadione. Gyvenu už M.Karkos mokyklos tvoros- stovi daugiabutis. Jų buvo gal kokie šeši? Mokytoja liepė bėgti asfaltuotu takeliu – ratu. Vienas iš mokinukų nebėga, o klykia – rėkia atsistojąs. Mokytoja gražiai aiškina, kad nors truputį, pamažu, bet reikia bėgti. Tada tas mažiukas mokinukas nukrenta ant žemės ir klykia- rėkia. Jei mokytoja pritrūkusi kantrybės paliestų jį ranka, ar bandytų pakelti nuo žemės besivoliojantį, tai jau būtų nusikaltusi įstatymams. Mano, kaip senos pedagogės- senjorės nuomone, reikia diržo tėvams ir tokiam protestuojančiam mokinukui. Žinoma, dabar to daryti negalima, tokį vaiką reikia leisti į specialią mokyklą ir guldyti į gydymo istaigą. Nekaltinkite direktoriaus, nekaltinkite pedagogų, gerbiami tėveliai, auklėkite savo vaikus- kultūringais, mandagiais ir neieškokite kaltų ten- kur nėra. Tokia mano nuomonė ir nepakeičiama.

  • Atsakyti
 • o mamai nieko, kad vaikas šiemet pamokose dar nebuvęs? gal galėtų kartu su juo pamokose pasėdėti? ir vaikas apsaugotas, ir mokytojai?

  • Atsakyti
 • Sunkūs laikai mokyklai, bet kas laukia visuomenės vėliau. Auga cinikų ir smurtautojų karta kuriems duotos visos teisės nesimokyti, nelankyti mokyklos, keiktis, užgaulioti mokytojus ir elgtis taip kaip jie nori nesilaikant jokių moralės principų. Tėvai degradavę, kaltina visus dėl savo blogos padėties, bet nemato nei savo nei jų vaikų kaltės. Kalti kiti, bet ne jie. Pirmiausia kenčia mokytojai, o vėliau kentės kiti. Kol nebus sutvarkyti tokių vaikų tėvai, nieko gero nelauk. Liūdna iki ko mes nusiritome. Teigiame, kad švietimas prioritetas, o iš tiesų mokytojai palikti vieni kovoje su tokiais vaikais ir jų tėvais.

  • Atsakyti
 • Senvages ir sporto mokyklos mokiniai apsiko ir apruke visa nama.Mokyklos administrcija nereaguoja-sako cia ne musu reikalas

 • Atėjo laikas įtaisyti kameras visoje mokykloje. Lai tėvai pasižiūri kaip elgiasi jų atžalos. Tada mokytojai galės rašyti skundus tėvams dėl vaikų nepriežiūros ir blogo auklėjimo.

  • Atsakyti
 • paskaičius, kas beis į mokyklas dirbti..?!

Rodyti visus komentarus (8)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų