I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

Šluotas ir grėblius keičia technika

Šluotas ir grėblius keičia technika

Seni pamokymai, kad tingintiems mokytis ir tik trinantiems mokyklinį suolą ateityje gresia šluoti gatves, nebetenka prasmės.

Dar neseniai visais įmanomais kanalais valytojų ieškojusi Panevėžyje švarą prižiūrinti įmonė tokias paieškas baigė.

Atstoja penkis

Šluotomis ir grėbliais mojuojančius valytojus mieste keičia technika, atstojanti bent 4–5 tokius darbininkus.

Bendrovė „Panevėžio specialus autotransportas“ skaičiuoja, kad investicijos į valymo mašinas turėtų atsipirkti jau per pirmąjį sezoną.

„Susiduriame su problema, kad žmonės nebenori dirbti gatvių valytojais. Jų nerandame tiek, kiek miestui reikia. Tenka pereiti prie mechanizuoto valymo“, – sako bendrovės Miesto tvarkymo skyriaus vadovas Sigitas Vainauskas.

Pernai įmonė įsigijo vieną gatvių vakuuminio valymo automobilį. Dabar laukia, kol bus pristatytas neseniai nupirktas dar vienas – didesnis – toks automobilis.

S. Vainausko teigimu, šiuo metu Panevėžio gatves valo trys šlavimo mašinos, o du naujieji automobiliai skirti šaligatviams švarinti.

„Šiemet gatvėse dirbs penkios valymo mašinos, to turbūt miesto istorijoje dar nėra buvę“, – sako S. Vainauskas.

Nuo to valytojams darbo nesumažės – jie bus perkelti dirbti į kitas vietas.

„Dėl tokių valytojų ir įmonės įvaizdis kenčia. Su mūsų specialiąja apranga vaikšto, o žmonės skambina ir sako: ateikite, pasiimkite savo darbuotoją, guli po krūmu.“

S. Vainauskas

Naujų nebeieško

Šiuo metu Panevėžį švarina šešios dešimtys valytojų. Visi – vyresni nei 40-ies, nemažai jau sulaukusių pensinio amžiaus. Tarp jų – vos saujelė vyrų.

Pasak S. Vainausko, anksčiau vieną atleidus, laisvą vietą greitai užimdavo kitas. Dabar naujų valytojų nebeateina.

Tačiau ir pati įmonė jų nebeieško. Visgi S. Vainauskas pripažįsta, kad perkama technika darbo jėgos stygiaus problemos ilgam neišspręs.

„Verčiamės su esamais darbuotojais. Bet jei sulaukusieji pensinio amžiaus pradės masiškai išeiti iš darbo, vėl reikės pradėti paieškas“, – mano bendrovės atstovas.

Anot jo, tai būtų iššūkis: jaunimas kratosi tokio darbo, kuris sunkus fiziškai ir nėra prestižinis, o užmokestis nemotyvuoja.

Valytojai, dirbantys brigadose, gauna minimalią algą, o turinčiųjų pastovius valymo plotus atlyginimas priklauso nuo išdirbio. Pasak S. Vainausko, yra gaunančių ir 1 100 eurų popieriuje.

Valytojų gretos Panevėžyje mažėja – juos keičia ne tik gatves, bet ir šaligatvius šluojančios mašinos. P. ŽIDONIO nuotr.

Valytojų gretos Panevėžyje mažėja – juos keičia ne tik gatves, bet ir šaligatvius šluojančios mašinos. P. ŽIDONIO nuotr.

Darbuotoją randa po krūmu

Bendrovės atstovas neslepia, jog naujai besidarbinantieji nepasižymi atsakomybe.

Anot jo, pasitaiko, jog jau po pirmojo atlyginimo darbuotojas dingsta su visais įrankiais bei darbo rūbais.

„Dėl tokių valytojų ir įmonės įvaizdis kenčia. Su mūsų specialiąja apranga vaikšto, o žmonės skambina ir sako: ateikite, pasiimkite savo darbuotoją, guli po krūmu“, – sako S. Vainauskas.

Jo teigimu, pernai įsigytas gatvių valymo automobilis labai pasiteisino valant centrinę miesto dalį, kur siauresni šaligatviai.

Naujasis valys Klaipėdos gatvės šaligatvius nuo Nemuno gatvės iki miesto ribos.

Iki tol čia šluotomis darbavosi valytojai.

S. Vainausko teigimu, pernai įsigytasis automobilis per dieną atlikdavo 4–5 žmonių darbą.

Jaunimo nesudomino

Šią vasarą Panevėžį šienauti turėtų ir dar viena nauja žoliapjovė. Vasarą ji pjaus žolę, o rudenį surinks lapus.

Ieškoma ir žolės pjovėjų. Pernai bendrovė tokių darbuotojų bandė dairytis mokyklose – pilnametystės sulaukusius moksleivius kalbino užsidirbti per vasarą. Tačiau, pripažįsta S. Vainauskas, toks žingsnis nepasiteisino.

„Taip ir nesupratome, kodėl nesusidomėjo“, – stebisi bendrovės atstovas.

S. Vainauskas svarsto, kad tam įtakos galėjo turėti, kad fizinis darbas lauke, mat žolės pjovėjų atlyginimas, jo manymu, nėra toks menkas. Gerai šienaujantys miesto žaliuosius plotus gali gauti iki 1 300–1 400 eurų neatskaičius mokesčių.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų