Skambus korupcinis tyrimas subliūško nepasiekęs teismo

Skambus korupcinis tyrimas subliūško nepasiekęs teismo

 

Panevėžio politinį gyvenimą supurčiusiame skandale – esminis posūkis. Prokuratūra spaudžia stabdį viename iš ikiteisminių tyrimų, trukusių daugiau nei porą metų. Korupcija kaltintiems Panevėžio merui Ryčiui Račkauskui, jo patarėjai Gintarei Maskoliūnienei bei jos tėčiui Gintarui Jurgėlui panaikinti įtarimai.

Kaip teigiama šiam ikiteisminiam tyrimui vadovavusios Panevėžio apygardos prokurorės Dalios Markauskienės nutarime, ikiteisminis tyrimas nutrauktas nenustačius, kad buvo padarytos nusikalstamos veikos – piktnaudžiavimas ir prekyba poveikiu.

Panevėžio prokuratūrai nutraukus tyrimą, panaikinta ir R. Račkauskui bei G. Maskoliūnienei galiojusi kardomoji priemonė – pasižadėjimas neišvykti.

Taip pat grąžinami per kratas paimti daiktai: planšetė, telefonai, užrašų knygos, kompiuteris, įvairūs dokumentai ir kt.

Nuskambėjo plačiai

Rezonansinis ikiteisminis tyrimas, metęs merui ir jo aplinkos žmonėms korupcijos šešėlį, Panevėžio padangę supurtė dar 2018-ųjų birželį, kai miesto Savivaldybėje apsilankė Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai. Jie atliko kratą įtardami, kad Savivaldybėje galėjo būti piktnaudžiaujama tarnyba ir duodami neteisėti nurodymai Savivaldybės administracijos valstybės tarnautojams, siekiant sudaryti palankias sąlygas kai kurioms įmonėms laimėti viešųjų pirkimų konkursus.

STT pareigūnų ir Panevėžio prokurorų akiratyje atsidūrė viešieji pirkimai, susiję su „Aukštaitijos“ sporto komplekse planuojamu statyti 50-ies metrų plaukimo baseinu, mieste įrengiamais požeminiais šiukšliš konteineriais bei Savivaldybės rinkodaros programa „Atsinaujinantis Panevėžys“.

Narplioja Šiaulių teisėjai

Šis didelio masto tyrimas vėliau buvo išskirtas į dvi bylas.

Pernai kovą teismui perduota nagrinėti viena jų, susijusi su rinkodaros programa „Atsinaujinantis Panevėžys“. Šioje byloje R. Račkauskas, G. Maskoliūnienė ir privačiame sektoriuje konsultavimo bei viešinimo srityje dirbantis vilnietis, vienas pirmųjų Lietuvoje reklamos atstovų Marius Vaupšas kaltinami piktnaudžiavimu.

Ši byla tebenagrinėjama Šiaulių apygardos teisme. Dėl ligos ne vieną posėdį turėjęs praleisti M. Vaupšas bylos baigties nesulaukė – sausio pradžioje vyras mirė.

R. Račkauskas ir G. Maskoliūnienė visada neigė jiems pareikštus kaltinimus.

Meras ne kartą yra pabrėžęs neabejojantis, kad įrodys nesąs nusižengęs įstatymams. „Neabejoju, kad mano nekaltumas bus įrodytas. Juo labiau kad visa ši istorija atrodo ne kaip kitaip, o kaip būdas pašalinti mane iš praėjusių rinkimų kovos ir iš politikos apskritai“, – „Sekundei“ yra teigęs R. Račkauskas.

Aiškinsis kiti

Po dvejų metų tyrimo Panevėžio prokurorai užvertė bylą dėl naujo baseino statybų ir požeminių konteinerių įrengimo aplinkybių, neaptikę, kad įtariamaisiais tapę R. Račkauskas, G. Maskoliūnienė bei G. Jurgėlas būtų padarę nusikaltimą. Vis dėlto prokurorai nusprendė, kad šiais viešaisiais pirkimais turėtų pasidomėti Viešųjų pirkimų tarnyba, o Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) – pasiaiškinti, ar juos vykdant nebuvo pažeistos Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo bei Valstybės politikų elgesio kodekso nuostatos.

Meras taško nededa

Žinios apie nutrauktą ikiteisminį tyrimą praėjusį penktadienį sulaukęs R. Račkauskas teigia nesistebintis, kad dabar viešųjų pirkimų aplinkybes pavesta aiškintis kitoms, bet jau ne teisėsaugos, institucijoms.

„(…) staiga, praėjus dvejiems metams, prokuratūra atsiunčia raštą, kad šis ikiteisminis tyrimas… NUTRAUKIAMAS. Nes, netikėtai, nebuvo ten nei korupcijos, nei prekybos poveikiu, nei piktnaudžiavimo tarnyba. Aišku, kad nebūtų labai smarkiai nepatogu, tos istorijos dar numetamos vertinti VTEK ir Viešųjų pirkimų tarnybai. Bet faktas, kurį pripažįsta prokuratūra – tame „baisios apimties“ tyrime nusikaltimų nėra.

Du metai nervus tampančių apklausų ir įtampos tiems, kurie ėjo liudyti ir turėjo atlaikyti psichologinį spaudimą (…) sunku net įsivaizduoti, kiek tariamos korupcijos tyrimas kainavo valstybei“, – gautą žinią iš prokuratūros R. Račkauskas pakomentavo savo paskyroje socialiniame tinkle.

Anot jo, „kas galėtų paneigti, kad siekiant išlaikyti sportinę formą ir uolumo rodiklius dar koks nors ikiteisminis tyrimas – skambūs pareiškimai apie korupciją Panevėžyje – sulaikymas – nušalinimas neįvyks po mėnesio ar dviejų?“

„Juk patys suprantat – ant nosies Seimo rinkimai. Palauksime“, – rašė meras.

Komentarai

 • pagaliau sveikas protas nugalejo, meras gales nors truputi pailseti, kad sita byla yra politine buvo aisku nuo pat pradziu, yra pas mus mieste ,,patriotu,, kurie del savo reitingu daro viska, kad buksuotu rekonstrukciniai projektai, nes juk 25 metus valdzia nosi krapste ir aiskino kaip sunkiai dirba, o cia tik ups ir miestas tvarkosi. sveikinu mera

  • Šito tai nebus!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   Tirti ir ištirti iki pergalingo sutriuškinimo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   Jaukų Panevėžį kurkime kartu su meru arba bent Seimo nariu Povilu Urbšiu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Politiniu revanšizmu kvepėjo nuo pat pradžių.
  O kaip reikalai su krapukais ant jubiliejinių sumuštinukų?

 • SVEIKINU MANO MIESTO MERĄ! 🙂

  • Valio! Sveikinimai!

 • o kur dingo šermonelininkai ? nei vieno komentaruos, vel žibuciu i miskeli kur gatve ištiese

  • nebemyli manęs šiame mieste niekas, oi oi oi niekas…

 • O kas sugrąžins žmogui gerą reputaciją? Už sugadintą reputaciją šmeižikus reikia bausti.

 • Mieste mero iniciatyva daug nuveikta. Išgražėjo gatvės, nauji, moderniai sutvarkyti šaligatviai (Nemuno g., Tilvyčio g. ir kt.). Aktyviai tvarkoma Laisvės a. ir jos prieigos. Žinoma, visiems neįtiksi (toks vilniečių projektas, išpjauta nemažai jaunų, sveikų medžių), bet atsinaujinimas akivaizdus. O kas iš politikų daug garsinasi, propaguoja, kritikuoja, tas mažiausiai darbų nuveikia.

  • Atsakyti
  • nors per diena ja pravaziuoja 10 automobiliu

   • Atsakyti
 • Tikėjau ir tikiu mūsų miesto MERU RAČKAUSKU.
  Geros naujienos, nors, normaliai žiūrint, gėda bandyti prikimbti bent prie stulpo.

 • kai susvyruoja Povilo galimybės išeiti į Seimą – tai šviesiau pasidaro. O kas darysis tada, kai už Seimo slenksčio pasiliks?

  • Atsakyti
  • Naują autobusų stotį tada galės pradėti statyti. Kertu lažybų.

   • Atsakyti
 • Kur prasidanginote?

  • Atsakyti
 • Nuoširdūs sveikinimai MERUI ir milžiniškas AČIŪ už atsinaujinnatį Panevėžį 🙂 🙂 🙂

 • Įtariu, kad žemė plokščia, bet kažkodėl atlyginimo už tai man nemoka.
  Kiek darbo valandų prireikė įtarimus atmesti? Kiek valstybei kainavo tas poros metų tyrimas?

 • Pagaliau. Dabar reikia teisti tuos kurie užvirė šią košę. Visi žino kas užsakovas, bet tas šliužas visada dirba kitų rankomis, todėl prisikasti iki jo bus sunku.

Rodyti visus komentarus (17)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų