Siūloma numatyti kompensacijas iš namų dirbantiems darbuotojams

Siūloma numatyti kompensacijas iš namų dirbantiems darbuotojams

Reaguodama į Vyriausybės ketinimus energijos taupymą perkelti ant gyventojų pečių, Seimo Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ parengė Darbo kodekse pataisas, siūlančias numatyti pareigą darbdaviams visais atvejais susitarus su darbuotoju dėl nuotolinio darbo namuose kompensuoti už pastarojo padidėjusias išlaidas elektros energijai, šildymui, vandeniui ir kitoms reikmėms.

„Lietuvoje susiduriame su kritine energetikos situacija, o dėl infliacijos nuolat auga elektros, šildymo, vandens ir kitų būtiniausių prekių bei paslaugų kainos. Artėjančios žiemos su didžiuliu nerimu laukia tiek gyventojai, tiek ir verslas. Deja, Vyriausybė energijos taupymo naštą siekia perkelti ant gyventojų pečių siūlydama jiems dirbti iš namų. Taip nuotolinio darbo kaštai paliekami pačiam žmogui“, – teigia frakcijos seniūnas, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininko pavaduotojas Lukas Savickas.

Darbo kodekso pataisomis siekiama nustatyti įpareigojimą darbdaviams kompensuoti ne tik su darbuotojo turimų priemonių naudojimu ar darbo priemonių įsigijimu, įsirengimu ir naudojimu susijusias išlaidas, bet privalomai susitarti bei kompensuoti ir internetinio ryšio paslaugų, padidėjusias elektros energijos, šildymo ir vandens, naudojamo darbo reikmėms, vartojimo išlaidas.

Pasak įstatymo projektą inicijavusio Seimo nario, Antikorupcijos komisijos pirmininko Algirdo Stončaičio, jei dirbant nuotoliniu būdu darbuotojas patiria papildomų išlaidų, susijusių su darbu, jos turi būti atlygintos.

„Nors šiuo metu galiojantis Darbo kodeksas numato, kad jeigu darbuotojas, dirbdamas nuotoliniu būdu, patiria papildomų išlaidų, susijusių su jo darbu, darbo priemonių įsigijimu, įsirengimu ir naudojimu, jos privalo būti kompensuotos. Tačiau esamas teisinis reguliavimas labiau palankus darbdaviams, nes jame nėra išvardyta, dėl kokių patiriamų išlaidų turi būti susitarta ir kompensuota visais atvejais dirbant nuotoliniu būdu. Todėl darbuotojai, dažnai nors ir patiria papildomas išlaidas, jokių kompensacijų negauna“, – teigia frakcijos atstovas A. Stončaitis.

Nuotolinio darbo išlaidų kompensavimą taiko Latvija, Lenkija, Ispanija, Kroatija, Portugalija, Prancūzija, Slovakija, Slovėnija ir kitos šalys.

Frakcija sieks, kad Darbo kodekso pakeitimo projektas būtų įtrauktas į Seimo plenarinių posėdžių darbotvarkę kuo greičiau.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų