Marius Morkevičius (ELTA) nuotr.

Siūloma naujovė Seime: slapto balsavimo rezultatus skaičiuotų elektroninė sistema

Siūloma naujovė Seime: slapto balsavimo rezultatus skaičiuotų elektroninė sistema

 Siūloma keisti slapto balsavimo organizavimo tvarką Seime, atsisakant balsų skaičiavimo grupės paslaugų ir popierinių balsalapių.

Slaptą balsavimą siūloma vykdyti naudojantis elektronine balsų skaičiavimo sistema, užtikrinant rezultatų nuasmeninimą bei konfidencialumą.

Tai siūlančias patobulintas Statuto pataisas įregistravo Seimo Ekonomikos komiteto Aukštųjų technologijų, inovacijų ir skaitmeninės ekonomikos (ATISE) pakomitečio pirmininkas Andrius Kupčinskas ir šio pakomitečio nariai.

Naudojantis slapto balsavimo elektronine balsų skaičiavimo sistemos funkcija, būtų rodomi tik nuasmeninti balsavimo rezultatai, užtikrinamas visiškas konfidencialumas. Statute siūloma įrašyti, kad „slapto balsavimo principas yra pagrįstas balsavimo privatumu ir anonimiškumu“.

Jeigu elektroninės balsų skaičiavimo sistemos slapto balsavimo funkcija neveiktų ar nebūtų galimybės ja naudotis, tuomet siūloma leisti slaptai balsuoti naudojantis balsalapiais.

Parengti Statuto pataisas A. Kupčinską paskatino siekis optimizuoti Seime vykdomo slapto balsavimo praktikas ir taupyti laiką šioms procedūroms.

„Priėmus Statuto pataisas, būtų atsisakyta popierinių biuletenių dalinimo ir balsų skaičiavimo, kas užima didžiausią laiko dalį visame slapto balsavimo procese. Kartu tikėtinas didesnis dalyvavimo aktyvumas“, – sako A. Kupčinskas.

Šiuo metu Seimo statutas numato, kad slaptas balsavimas vyksta per Seimo posėdžio pertrauką, o balsuojama pasitelkiant balsalapius su kandidatų sąrašu. Slaptą balsavimą organizuoja ir balsus skaičiuoja balsų skaičiavimo grupė. Kaip pastebi A. Kupčinskas, jai kartais tenka narplioti nesutampančius skaičius, kadangi ne visi kolegos pasirašo registracijos lapuose išduodant balsavimo lapus.

„Toks balsavimo būdas užima daug laiko, o egzistuojančios elektroninio balsavimo priemonės suteikia spartesnę ir kokybiškesnę slapto balsavimo alternatyvą“, – sako Seimo TS-LKD frakcijos narys A. Kupčinskas.

Jo duomenimis, kai kurios savivaldybių tarybos slaptai balsuoja pasitelkdamos elektronines balsų skaičiavimo sistemas.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų