Siūloma dar viena atmintina diena

Siūloma dar viena atmintina diena

Siekiant skatinti  ir aktyvinti mecenatystę Lietuvoje, siūloma atmintinų dienų sąrašą papildyti Mecenatystės diena, kuri būti minima lapkričio 15 d.

Tarptautinė Mecenatystės diena lapkričio 15 d. minima daugelyje šalių, įskaitant JAV ir Kanadą. Tikimasi, kad įteisinus šią dieną Lietuvoje, bus formuojama pagarbos mecenatams tradicija. Planuojama, kad lapkričio 15 d. nuolat vyktų nacionalinių, savivaldybės ir bendruomenės mecenatų pagerbimo renginys.

Šiuo metu tarptautinėje praktikoje yra keletas dienų, kuomet pagerbiami filantropai. Europoje nacionalinė Mecenatystės diena minima spalio 1 d. Tačiau Mecenavimo taryba pasiūlė, kad dėl ženkliai didesnio tarptautinio žinomumo Lietuvai tinkamesnė būtų lapkričio 15 d.

Dokumento aiškinamajame rašte atkreipiamas dėmesys į tai, kad tarptautinė organizacija Charities Aid Foundation kasmet skelbia pasaulinį dalijimosi indeksą. Ataskaitoje šalys reitinguojamos ir vertinamos pagal tris pagrindines sritis: respondentų klausiama, ar per pastarąjį mėnesį padėjo nepažįstamam žmogui, ar aukojo labdarai, ar savanoriavo.

2022-ųjų metų ataskaitoje Lietuva užėmė 83 vietą iš 119 šalių – tai vertintina kaip ženkliai pagerėjusi situacija nuo tada, kai Lietuva buvo įtraukta į šį tyrimą, tačiau 2023 m. Lietuva vėl nusileido į 132 vietą iš 142 šalių. Kaimyninės šalys šiame indekse yra daug aukščiau, pavyzdžiui, Estija šiame indekse užima 49 vietą, o Latvija – 90 vietą.

Šiuo metu Atmintinų dienų įstatyme nėra mecenatystei ir mecenatams skirtos  atmintinos dienos.

2018 m. gegužės mėnesį Seimas priėmė Mecenavimo įstatymą. Šiuo dokumentu skatinamos  privačios iniciatyvos, kurios prisideda prie visuomenės raidos Lietuvoje. Taip pat siekiama įtvirtinti mecenavimo tradicijas ir gerųjų mecenavimo pavyzdžių sklaidą, diegti visuomenėje filantropines vertybes.

Nacionalinio mecenato vardas suteikiamas asmeniui, kurio skirtos paramos bendra suma ne mažesnė kaip 1 000 000 eurų mecenuojamajam projektui įgyvendinti.

Jei savivaldybė turi  25 tūkst. ar  mažiau gyventojų, mecenato vardas suteikiamas, jei paramos suma yra ne mažesnė kaip 150 tūkst. eurų. Jei savivaldybė yra didesnė, jos teritorijoje yra kurortas, mecenato vardas suteikiamas, jei paramos bendra suma ne mažesnė kaip 250 tūkst. eurų.

Skyrus ne mažesnę kaip 50 tūkst. eurų paramą mecenuojamajam projektui įgyvendinti, galima pretenduoti į bendruomenės mecenato vardą.

Platinti, skelbti, kopijuoti Eltos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško Eltos sutikimo draudžiama.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų