Siūlo svarstyti apriboti prekybą lietuviška mediena neribotam laikui

Siūlo svarstyti apriboti prekybą lietuviška mediena neribotam laikui

Vyriausybei praėjusią savaitę laikinai apribojus lietuviškos medienos pardavimą rinkoje, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas tam pritaria bei svarsto, kad sugriežtinta tvarka galėtų išlikti nuolat.

Jis argumentuoja, kad taip Lietuvos medienos sektorius sukurtų didesnę pridėtinę vertę, būtų konkurencingesnis.

„Galbūt vertėtų svarstyti ir apie apribojimą ne tik krizės metu“, – „Žinių radijui“ pirmadienį sakė M. Majauskas.

Parlamentaras teigė, kad Lietuvos medienos pramonė sudaro didelę dalį visos šalies pramonės vertės, generuoja apie 3 mlrd. eurų apyvartą ir sukuria daug darbo vietų.

Vis tik, pastebi M. Majauskas, Lietuvos medienos produktų gamybos įmonės žaliavą perka iš tarptautinių tiekėjų brangesne kaina, nors tuo metu lietuviška mediena parduodama užsienio pirkėjams.

„Tokiu būdu didelės pridėtinės vertės dalies nesukuriame čia Lietuvoje, parduodami žaliavą. Įsivaizduokime, jei galėtume, primityviai žiūrint, paimti medį, nukirsti, išdžiovinti, supjaustyti, sukurti produkto dizainą ir jį pagaminti: visa pridėtinė vertė būtų sukuriama Lietuvoje“, – dėstė M. Majauskas.

„Išėmus vieną grandinės dalį, visa kita grandinė tampa brangesnė ir mažiau konkurencinga. Taigi, reikėtų pabandyti užtikrinti, kad ne tik medienos pardavėjai uždirbtų pelnus, bet visa grandinė būtų konkurencinga. Medienos rinkos ribojimas yra tikslingas ne tik tokiais neramiais laikais“, – kalbėjo BFK pirmininkas.

Praėjusią savaitę Vyriausybė priėmė nutarimą, kuriuo įpareigojo Valstybinių miškų urėdiją (VMU) skubos tvarka pradėti biokuro ruošą ir juo prekiauti – VMU pavedama 2022–2024 metais gaminti ir parduoti biokurą energijos išteklių biržoje tam panaudojant iki 20 proc. per metus planuojamo pagaminti malkinės medienos, plokščių medienos, popierrąsčių ir miško kirtimo liekanų kiekio (iš viso apie 400 tūkst. ktm per metus).

Toks sprendimas priimtas siekiant, kad prieš šildymo sezoną iš Lietuvos būtų išvežama kuo mažiau biokuro gamybai reikalingos medienos. Anksčiau biokurui naudota iš Rusijos ir Baltarusijos vežta smulkinta mediena. 1,2 mln. tonų siekęs kasmetinis importas iš šių šalių nutrauktas Rusijai užpuolus Ukrainą.

VMU iki šiol biokuro rinkoje nedalyvavo – tiekdavo tik žaliavinę medieną.

Aplinkos ministerijos teigimu, biokuro rinkos dalyviai skundžiasi, kad dalis pramonės įmonių medienos apdirbimo liekanas parduoda tiesiogiai užsienio įmonėms, net nesiūlo šios produkcijos Lietuvos biokuro gamintojams. Rinkos dalyvių skaičiavimais, pramonės liekanas išvežančios įmonės bendrai perdirba apie 1,5 mln. ktm medienos per metus, o galimų medienos perdirbimo liekanų susidaro apie 40 proc. šio kiekio, t. y. apie 600 tūkst. ktm.

Platinti, skelbti, kopijuoti Eltos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško Eltos sutikimo draudžiama.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų