Vienas žymiausių Lietuvos fotomenininkų Algimantas Aleksandravičius visgi labiausiai žinomas kaip išskirtinis portreto žanro meistras. I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

Šimtas veidų – šimtas pasaulių

Šimtas veidų – šimtas pasaulių

Portretas – bene labiausiai paslaptimis ir mįslingomis istorijomis apipintas žanras.

Esame girdėję ne vieną prietarą, ko ir kada fotografuoti negalima, nerekomenduojama. Sakoma, kad pasitelkus fotografiją galima net sielą pavogti. Juk veidas – tarsi žmogaus vizitinė kortelė, o akys – sielos veidrodis.

Laiko stalčiuose

Kasdien sutinkame šimtus veidų. Mielų, pažįstamų, laukiamų arba keliančių ir ne itin malonius jausmus. Su kai kuriais tik statistiškai prasilenkiame neįsileisdami jų į atmintį, o juk būna, kad visiškai nepažįstamas veidas patraukia mūsų dėmesį.

Fotografija – sustabdyta akimirka, mažytė dalelė iš milžiniško laiko, įvykių, jausmų srauto, išliekanti ir tada, kai žmonės išeina, keičiasi peizažai. Fotografas, žaisdamas šviesa ir šešėliais, kruopščiai, lyg metraštininkas, vaizdu užrašo šias akimirkas, dėlioja į istorinius laikmečių stalčius.

Kaip ir visi rankraščiai, vienos fotografijos tėra vienadienės, kitos – išlieka ilgam.

I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

„Fotografuoju ne žmogaus išvaizdą – visada ieškau rakto į jo vidinį pasaulį“, – sako vienas žymiausių Lietuvos fotomenininkų Algimantas Aleksandravičius.

Sukūręs nemažai Lietuvos kraštovaizdžių, peizažų fotografijų, išleidęs nemažos apimties kiekvienam didžiajam Lietuvos regionui skirtus albumus, nuotraukomis pasakojantis miestų architektūros istorijas, šis kūrėjas visgi labiausiai žinomas kaip išskirtinis portreto žanro meistras. Paklaustas, kas kurį atrado – fotografija autorių ar atvirkščiai, A. Aleksandravičius susimąsto.

„Sakyčiau, fotografija pasirinko autorių. Ir taip įtraukė, kad kitaip ir nebegaliu“, – kalba menininkas.

Legendos fotografijose

O kodėl portretai, klausti net nebereikia. Kūrėjas neraginamas pasakoja, kaip jį patraukia asmenybės, kaip prikausto dėmesį savo vidine šviesa, išmintimi, nuoširdumu ar netgi charakterio tvirtumu.

„Tokių žmonių yra visur, jei tik sugebi matyti. Man nesvarbu, jie miesto ar kaimo žmonės. Svarbu, kiek man pačiam jie – įdomios asmenybės, kiek reikšmingi jų darbai Lietuvai ir kultūrai plačiąja prasme. Kiekvienas jų manyje palieka neišdildomą pėdsaką, kiekvienas susitikimas ir bendravimas, siekiant pajausti, suprasti ir subtiliai įamžinti tą nepaprastai jautrų asmeninį pasaulį, mane nepaprastai praturtina. Nesu kolekcionierius, bet atsigręžę į jau nuveiktus darbus, rastume per tūkstantį mano fotografuotų asmenybių, kurių tikriausiai apie 90 procentų – žmonės legendos: aktoriai, muzikai, režisieriai, rašytojai, poetai, šokėjai, dainininkai, kompozitoriai, dvasininkai, sportininkai. Net sunku suskaičiuoti, o juk ne tik Lietuvos įžymius žmones teko fotografuoti. Kiekvienas jų – ištisas gyvenimas, savita, unikali istorija. Gyvenimas teka savo ritmu, bevartydamas atsiminimų istorijas čia pat suvokiu, kiek mano fotografuotųjų jau išėję“, – pasakoja portretų kūrėjas.

Besiklausant A. Aleksandravičiaus, laikas nustoja egzistavęs. Viena istorija keičia kitą, čia pat užpildant jas literatūrine fotografuojamo herojaus citata, sukurto vaidmens žodine iliustracija, nutikusia scena iš kasdienio gyvenimo ar patirtais nuotykiais, kad prieš objektyvą žmogus nesijaustų susikaustęs, kad atvertų duris į savo pasaulį, nebandant manipuliuoti juo ar surežisuoti siužetą.

I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

Šimtmečiui šimtas

2018-aisiais Lietuva minėjo valstybės atkūrimo šimtmetį. Pakviestas surengti personalinę parodą Vilniaus Rotušėje, šią datą savaip įprasmino ir A. Aleksandravičius. Idėja išsigrynino bendradarbiaujant su kuratoriumi, „A Galerijos“ įkūrėju, daugelio bendrų projektų iniciatoriumi panevėžiečiu Albinu Vološkevičiumi. „Šimtmečiui šimtas“ – netruko išryškėti ir pavadinimas. Tačiau sunkiausiąja dalimi pasirodė besanti fotografijų atranka. Skaudama širdimi, atsižvelgdamas į bendrą vizualinę raišką, A. Aleksandravičius vis mažino ir mažino kolekciją iki šimto.

Visa ši reikšminga garsaus fotomenininko kolekcija 2018 metų balandžio 3-iąją Vilniaus Rotušėje iškilmingai padovanota Panevėžio miestui, būsimojo Stasio Eidrigevičiaus menų centro kolekcijai pildyti.

Šimto fotografijų paroda, sulaukusi didžiulio žiūrovų susidomėjimo, jau apkeliavo Vilniaus, Alytaus, Šiaulių, Birštono, pasiekė Vitebsko ir Minsko meno galerijas.

I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

O šiuo metu Panevėžio fotografijos galerijoje veikiančią parodą panevėžiečiai gali apžiūrėti iki balandžio 30 dienos. Ji bus eksponuojama trimis etapais.

„Norėtume, kad panevėžiečiai pamatytų visus šimtą portretų, tačiau Fotografijos galerijos erdvėje vienu metu neįmanoma tinkamai eksponuoti tiek kūrinių. Todėl visą kolekciją išdėstėme į tris dalis. Pirmąją rodysime nuo kovo 4 iki 21 dienos, antrąją dalį – nuo kovo 24 iki balandžio 11 dienos, o trečiąją – nuo balandžio 15 iki 30 dienos“, – teigė Panevėžio miesto dailės galerijos direktorius Egidijus Žukauskas.

I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

DOSJĖ

Algimantas Aleksandravičius – Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medalio, Nyderlandų „Orange-Nassau Riterio ordino“ kavalierius, 2003 metais pripažintas geriausiu Europos portretistu (konkurso „Fujifilm Euro Press 2003“ pagrindinis prizas), 2011 metais – geriausiu Baltijos šalių portretistu. 1996 suteiktas tarptautinės meninės fotografijos federacijos (FIAP) fotografo menininko (AFIAP) garbės vardas.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų