Šildymo sezonas atneša puokštę ligų

Šildymo sezonas atneša puokštę ligų

Lietuviškai bobų vasarai pasibaigus ir orams gerokai atvėsus, laikas pagalvoti ne tik apie vitaminus imunitetui stiprinti, bet ir apie oro kokybę patalpose, kuriose praleidžiame daugiausia laiko.

 

Turbūt pastebėjote, jog prasidėjus šildymo sezonui ir smarkiai išsausėjus orui patalpose, pradeda varginti įvairios ligos. Netinkamas oro vėdinimas ir drėkinimas gali ne tik išsausinti odą, gleivinę ar akis, bet ir sukelti rimtų alerginių problemų bei paskatinti virusines ligas.

Sausas ir užterštas oras patalpose yra vienas svarbiausių veiksnių, keliančių tokias sveikatos problemas kaip išsausėjusi ir smarkiai sujautrėjusi oda bei mažesnis imuniteto atsparumas įvairioms šaltojo sezono ligoms.

„Šaltasis sezonas – visų pirma yra sausas sezonas. Taigi mitas, kad žiemą odą reikia maitinti, o vasarą – drėkinti, nėra visai tikslus. Iš tiesų labiausiai odą reikia drėkinti, kai prasideda šildymo sezonas. Nes tuomet oda labai stipriai dehidratuoja. Praradusi drėgmę oda linkusi rausti, tampa pleiskanojanti, šerpetojanti. Tai – pirmieji dehidratacijos ženklai“, – teigia dermatologė Asta Dumbliauskienė.

Atvėsus orams vis daugiau laiko praleidžiame biuruose ir uždarose patalpose, dėl vėsaus oro lauke nesame linkę kambarių vėdinti, o prasidėjus šildymo sezonui – drėgmės patalpose kritiškai sumažėja. Taip pat atsiranda didžiulis temperatūrų skirtumas tarp išorės oro ir vidaus, kas taip pat nėra sveika žmogaus organizmui.

Išsausėjęs oras sukelia tris pagrindines problemas: sujautrina ir išsausina odą, paskatina alergines kvėpavimo takų reakcijas ir padidinta virusinių ligų riziką.

Išsausėjusi oda

Kai patalpos yra išsausėjusios, t. y. hidrometre rodo mažiau nei 50 proc. drėgmę, oda kenčia du kartus stipriau. Ji tampa dar jautresnė ir pradeda ūmėti įvairios ligos: sausos odos dermatitas, rožinė. Oda pradeda kur kas labiau reaguoti į bet kokius dirgiklius. Norint to išvengti, privaloma iš anksto imtis priemonių.

„Vien tik gerti daug vandens nepakaks, nes tik iš vidaus nepavyks aprūpinti odos reikiamu vandens kiekiu. Todėl oda reikia rūpintis itin kruopščiai: naudoti serumus ir kremus, drėkinamąsias kaukes ir, žinoma, tinkamai drėkinti patalpas. Tik visi šie komponentai veikdami drauge padės pasiekti norimų rezultatų ir išvengti odos problemų žiemą“, – teigia A. Dumbliauskienė.

Mažesnis atsparumas virusinėms ligoms

Besirūpinant odos sveikata, reikėtų nepamiršti ir kvėpavimo takų, mat išsausėjus ir sudirgus gleivinei, gali prasidėti arba paūmėti įvairios alergijos.

„Sausas oras sukelia ne tik odos, bet ir nosies ar kitų gleivinių išsausėjimą, taip pažeisdamas jų apsauginį barjerą, todėl oda ir gleivinės tampa jautresnės įvairiems aplinkos dirgikliams. Sausame ore greičiau dauginasi ir plinta virusai, todėl didėja tikimybė susirgti peršalimo ligomis. Alergenai esant sausam orui jungiasi prie pažeistos gleivinės ir alergiškam žmogui gali sukelti ar paūminti alerginės slogos, alerginio akių uždegimo, bronchų astmos ar dermatito simptomus“, – perspėja alergologė Gintarė Paulikaitė.

Išsausėjęs oras patalpose ypač kenkia mažiesiems, nes jie per minutę įkvepia du kartus daugiau oro, todėl išsausėjęs ir užterštas patalpų oras daro itin didelę žalą jų organizmui. Vaikų imuninė sistema tampa kur kas labiau pažeidžiama įvairių virusų ir bakterijų.

Alerginės reakcijos ir ligos

Norint išvengti įvairių alergijų paūmėjimo, svarbu ne tik drėkinti patalpas ar reguliariai matuoti drėgmę, bet ir jas dažnai vėdinti. Nuolatinė oro cirkuliacija patalpose – būtina. Ypač tai svarbu šaltuoju sezonu, kai į šiltus namus vėsų orą įsileisti norisi mažiausiai. Taip pat labai svarbu palaikyti tinkamą kambarių temperatūrą, rekomenduojama patalpų temperatūra yra 18–22 laipsniai.

„Net ir nealergiškiems žmonėms sausas oras gali būti ligos priežastis, kadangi per sutrikusį odos ar gleivinių barjerą greičiau įsijautrinama alergenams. Kad to išvengtume, svarbu ne tik drėkinti, bet ir vėdinti patalpas. Kai kurie alergenai, pavyzdžiui, namų dulkių erkės, pelėsiai, mėgsta drėgną ir šiltą aplinką, todėl ypač svarbu namuose ar biuruose palaikyti optimalią aplinkos drėgmę ir temperatūrą“, – teigia alergologė.

Ženklai, išduodantys sausą orą

Paprastai apie prastą oro kokybę namuose signalizuoja jūsų sveikata, tačiau tai dažnai gali būti supainiojama su kitais negalavimais: nuovargiu darbe, stresu ar neišsimiegojimu. Pernelyg sausą orą gali išduoti ir jūsų namų aplinka.

Reikėtų atkreipti dėmesį į vazoninius augalus ar medines namų grindis. Paprastai augalų žemė tampa labai sausa, net ją laistant, o medinės grindys, bėgant laikui, pradeda skilinėti – tai ženklas, jog namuose yra per maža drėgmės.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų