Po rekordinių praėjusių metų kompensacijų už šildymą ir karštą vandenį prašytojų šįmet bus neabejotinai mažiau. „SEKUNDĖS“ ARCHYVŲ nuotr.

Šildymo kompensacijų taip dosniai nebedalins

Šildymo kompensacijų taip dosniai nebedalins

Iš valstybės kišenės praėjusią žiemą paramą sėmė ir tie Panevėžio rajono gyventojai, kurie turi namus netgi brangiausiu nekilnojamuoju turtu garsėjančioje Nidoje.

Kompensacijų už šildymą gysla artėjantį sezoną bus gerokai menkesnė – savivaldybės jų taip dosniai kaip pernai nebedalins.

Grįžta prie senos tvarkos

Ekonomistai prognozuoja, kad artėjantis šildymo sezonas turėtų būti maždaug trečdaliu pigesnis. Tiesa, kiek teks kloti už šilumą, galutinį žodį šįmet tars ne tik gamta, bet ir gyventojų per gyvenimą sukauptas turtas.

Kompensacijų už šildymą savivaldybės taip dosniai kaip pernai nebedalins.

Po rekordiškai brangios pernykštės žiemos Seimas nusprendė grįžti prie senosios tvarkos. Prieš suteikiant kompensaciją už būsto šildymą, vėl bus vertinamos ne tik gyventojo pajamos, bet ir turtas.

Gyventojai raminami, kad turintieji ir butą, ir daržiuką sodininkų bendrijoje tokios paramos neturėtų prarasti.

Rekordinis šuolis

Panevėžio savivaldybės Socialinių išmokų poskyrio vedėjos Zitos Ragėnienės teigimu, tikėtina, kad šiemet prašymų skirti kompensaciją už šildymą ir vandenį turėtų sumažėti.

Jos nuomone, ne tik dėl vėl atsiradusios prievolės vertinti pajamas ir turtą, bet ir šiek tiek nukritusių energetikos resursų kainos.

„Visą laiką šildymo ir karšto bei geriamojo vandens kompensacijoms gauti buvo vertinamas turtas. Kad vieną šildymo sezoną to nedarėme, tebuvo atsitraukimas nuo įprastinės tvarkos. Tie, kurie turi nedaug turto, kaip ir anksčiau, taip ir dabar neturėtų baimintis, kad negaus šildymo kompensacijų“, – ramino Z. Ragėnienė.

Praėjęs šildymo sezonas išties buvo rekordinis. Vien Panevėžyje dėl kompensacijų už šildymą ir karštą vandenį kreipėsi beveik 11 000 šeimų. Dar prieš metus tokių būta 4 600 šeimų ir vienų gyvenančių asmenų.

Anot Z. Ragėnienės, tokį šuolį lėmė ne vien tai, kad nebuvo vertinamas turtas, bet ir rekordinis energetikos išteklių brangimas.

„Pernai buvo rekordinis skaičius prašymų. Tam daugiausia įtakos turėjo išaugę mokesčiai už komunalines paslaugas – šildymą, dujas, elektrą. Manome, kad būtent tai labiausiai išaugino besikreipiančiųjų skaičių, o ne turto nevertinimas“, – svarsto Z. Ragėnienė.

Jos nuomone, šiemet turėtų būti grįžtama į ankstesnįjį lygį, nes šildymo, elektros bei kitų komunalinių paslaugų kainos stabilizavosi.

Po Seimo sprendimo šią žiemą Socialinės paramos skyrių koridoriuose tokios apgulties nebesitikima. P. ŽIDONIO nuotr.

Po Seimo sprendimo šią žiemą Socialinės paramos skyrių koridoriuose tokios apgulties nebesitikima. P. ŽIDONIO nuotr.

Laikas parodys

Panevėžio rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus specialistė Jonė Baronaitė-Šniutė mano, kad dar sunku prognozuoti, kiek gyventojų dėl šildymo kompensacijų kreipsis šiemet, įvedus ir turto vertinimo kriterijų. Per praėjusį sezoną dėl kompensacijų kreipėsi 7 009 asmenys ar šeimos, o 2011–2022 metais tokių būta 2 339.

Gali būti, kad turintieji daugiau turto net nebeteiks prašymų kompensacijoms gauti, bet gali ir jie surizikuoti.

„Sunku numatyti, kaip žmonės pasielgs. Mes ir patys dar nežinome, ar turto normatyvai bus padidinti, ar liks tokie patys, kokie buvo. Nors prašymus dėl šildymo kompensacijų jau galima teikti nuo rugsėjo 1-osios, tikroji situacija pasimatys prasidėjus šildymo sezonui“, – spėja J. Baronaitė-Šniutė.

„Tikrai buvo ir taip, kai žmonės kreipėsi kompensacijų, nors valdo nemažai žemės sklypų ar kitus namus turi net Nidoje.“

J. Baronaitė-Šniutė

Pasimokyta iš patirties

Pasak specialistės, praėjusį šildymo sezoną tikrai buvo atvejų, kai žmonės prašė kompensacijų net ir turėdami sukaupę solidaus turto.

Pasitaikė, kai tas pats asmuo kompensacijos prašė ne vienam ir net ne dviem savo būstams. Mat praėjusiais metais svarbiausias kriterijus tokiai paramai gauti buvo asmens pajamos, šeimos sudėtis.

„Tikrai buvo ir taip, kai žmonės kreipėsi kompensacijų, nors valdo nemažai žemės sklypų ar kitus namus turi net Nidoje. Tokiems, atsiradus turto vertinimui, tikriausiai kompensacija jau nebepriklausytų“, – teigė specialistė.

Kompensacijų sulauks greičiau

Tikimasi, kad šiemet prašymai kompensacijoms už šildymą gauti bus nagrinėjami daug greičiau. Ir ne tik dėl galimai sumažėjusio prašytojų skaičiaus, bet ir patobulintos sistemos, į kurią vedami visi kompensacijų gavėjų duomenys.

Pernai dėl sistemos perkrovų pirmiausia kompensacijos buvo tvarkomos besišildantiesiems centriniu šildymu, o tik po to – pagal pateikimo eiliškumą.

„Negalėjome dirbti, nes sistemos tinkamai neveikė. Ši problema buvo visoje Lietuvoje. Šiemet bėda išspręsta ir kompensacijos už šildymą turėtų būti apdorotos greičiau“, – žada J. Baronaitė-Šniutė.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų