Ministras G. Landsbergis. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Šią savaitę paaiškės G. Landsbergio ir M. Skuodžio ateitis ministrų pareigose

Šią savaitę paaiškės G. Landsbergio ir M. Skuodžio ateitis ministrų pareigose

Premjerė Ingrida Šimonytė žada šios savaitės pradžioje informuoti apie savo sprendimą dėl trauktis pasiryžusių užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio ir susisiekimo ministro Mariaus Skuodžio.

G. Landsbergis ir M. Skuodis apie pasiryžimą trauktis iš einamų pareigų pranešė ketvirtadienį. Ministrai apie pasitraukimą prakalbo reaguodami į tai, kad, trečiadienį įsigaliojus Jungtinių Amerikos Valstijų sankcijoms Baltarusijos valstybinei kalio trąšų gamintojai „Belaruskalij“, šios įmonės produkcijos tranzitas per Lietuvą nesustojo.

Susisiekimo ministras M. Skuodis tvirtino, kad dar spalio viduryje buvo imtasi visų žingsnių dėl sankcijų Baltarusijos valstybinei įmonei „Belaruskalij“ įgyvendinimo. Tuo tikslu, pasak ministro, buvo lankomasi ir Jungtinėse Amerikos Valstijose. Vis dėlto politikas teigė, kad būtent dėl šių sprendimų, kurių nepavyko įgyvendinti laiku, jis ir prisiima atsakomybę dėl tebesitęsiančio baltarusiškų trąšų tranzito per Lietuvą ir yra pasiruošęs atsistatydinti.

Savo ruožtu užsienio reikalų ministras G. Landsbergis pareiškė trauktis iš einamų pareigų pasiruošęs dėl reputacinės žalos valstybei, kai paaiškėjo, kad JAV sankcijos baltarusiškoms trąšoms yra tik teorinės. Penktadienį jis dėl atleidimo iš einamų pareigų raštu kreipėsi į premjerę.

Kritiką Vyriausybei dėl nesustojusio „Belaruskalij“ trąšų tranzito per Lietuvą penktadienį išsakė ir prezidentas Gitanas Nausėda. Jis teigė, kad apie pasiruošimą trauktis paskelbę ministrai kitose šalyse jau būtų pasitraukę, o ne lauktų premjerės įvertinimo.

„Jeigu teigiama, kad ministrai yra pasirengę atsistatydinti, tai Vakarų praktikoje jie tai ir daro. Jie pateikia atsistatydinimo pareiškimą, ir tada jau kitos institucijos priima atitinkamus sprendimus“, – sakė šalies vadovas.

ELTA primena, kad šių metų rugpjūtį paskelbtos JAV sankcijos numato, kad iki šių metų gruodžio 8 d. visi JAV fiziniai ir juridiniai asmenys privalo užbaigti sandorius su Baltarusijos kalio trąšų gamintoja „Belaruskalij“. Po minėtos datos Lietuvoje veikiantys bankai linkę nebeaptarnauti „Belaruskalij“ atliekamų mokėjimo pavedimų.

Tuo metu „Lietuvos geležinkelių“ grupei priklausanti krovinių geležinkeliu vežimo bendrovė „LTG Cargo“ skelbia, kad gruodį teiks trąšų gabenimo paslaugas „Belaruskalij“. Pagal galiojančią sutartį Baltarusijos bendrovė už jas atsiskaitė iš anksto.

Dėl susidariusios situacijos „Lietuvos geležinkeliai“ konsultuojasi su Lietuvos, ES ir JAV institucijomis, tarp kurių – JAV iždo departamento Užsienio aktyvų kontrolės biuras (OFAC).

Skaičiuojama, kad iki šiol „LTG Cargo“ per metus vidutiniškai gabeno per 10 mln. tonų „Belaruskalij“ krovinių už maždaug 60 mln. eurų.

Komentarai

  • pasiliks pamatysit

  • Baltarusiai patys renka savo batką, jis jiems patinka, o lietuviai iš postų krenta dėl jų batkos. Ką jie norėjo tą ir išsirinko, tegul taip ir gyvena. Taip kaip tie migrantai, patys daro sprendimus ir žingsnius.Šala dabar su vaikais miškuose lyg juos kas korė. Visi nachaliavai kur geriau, o mūsų ministrai krenta. Nurimkim.

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų