Sergančius vaikus artimieji galės prižiūrėti ilgiau

Sergančius vaikus artimieji galės prižiūrėti ilgiau

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija informuoja, apie Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimus.

Bus didinamos paskatos dirbti auginant vaikus, palankiau apskaičiuojamos pašalpos, plečiamas ligos pašalpų mokėjimas už artimųjų priežiūrą ir 92 eurais „į rankas“ didinama minimali socialinio draudimo motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros pašalpa.
„Nuosekliai rūpinamės gerinti šeimų padėtį šalyje, didinti jų gerovę. Vienas svarbių šeimoms sprendimų – galimybė ilgiau slaugyti sergančius artimuosius ir gauti ligos išmokas: vaikus iki 14-os metų tris savaites, vietoje dviejų, o vyresnius – dvi savaites, vietoj vienos. Asmenys, kurie dirba ir moka socialinio draudimo įmokas, gaus didesnes socialinio draudimo motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmokas, nei tie, kurie nedirba. Taip pat skatiname vaiko priežiūros išmokas gaunančius asmenis, pagal galimybes, išlikti darbo rinkoje auginant vaiką ir taip pasididinti savo šeimos pajamas“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
Ministerija praneša, kad slaugantiems iki 14 m. vaikus vietoje 14 kalendorinių dienų ligos išmoka bus mokama 21 kalendorinę dieną, o slaugantiems vyresnius šeimos narius – vietoj 7 kalendorinių dienų ligos išmoka bus mokama 14 kalendorinių dienų. Pokyčiui reikės 6,5 mln. eurų metams ir tai palies apie 30 tūkst. šeimų.
Be to, slaugant vaikus iki 18 metų, sergančius ligomis, dėl kurių nustatytas sunkus neįgalumo lygis, ligos išmoka bus mokama slaugant juos ne tik stacionare ar medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo įstaigoje, bet ir ambulatoriškai. Tokių prižiūrimų vaikų pernai buvo 3,5 tūkstančio. Pokyčiui prireiks 4 mln. eurų metams.
Taip pat gyventojai, kurie gauna minimalią vaiko priežiūros išmoką ir kitas pajamas ar išmokas, nuo 2024 m. sausio 1 d. turės galimybę dirbti ir išmokos jiems nebus mažinamos, jeigu vaiko priežiūros išmoka ir kitos pajamos ar išmokos kartu neviršys minimalios mėnesinės algos, pažymima pranešime.
Nuo 2024 m. sausio 1 dienos maksimalus kompensuojamasis uždarbis, kai asmuo gauna maksimalią vaiko priežiūros išmoką ir darbo užmokestį, negalės viršyti jo buvusio darbo užmokesčio, bet ne daugiau nei 5 vidutinių mėnesių darbo užmokesčių (VDU), galiojusių už praeitą ketvirtį iki pajamų ar išmokų gavimo dienos.
Išmokos didės ir mažas pajamas gaunantiems asmenims. Nuo liepos 1 dienos minimalios socialinio draudimo motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokos didės 92 eurais „į rankas“. Taip bus užtikrinta, kad motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros socialinio draudimo išmokos būtų didesnės nei šiuo metu galiojantis minimalių vartojimo poreikių dydis (MVPD) – 354 eurai, nurodo ministerija.
Šis pokytis palies beveik 5 tūkst. mažas pajamas gaunančių asmenų. Tam šiemet reikės skirti beveik 2 mln. eurų, kitiems metams – 4 mln. eurų.
Keičiamas ir terminas, nuo kurio skaičiuojamos didesnės išmokos. Motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokos per mėnesį negalės būti mažesnės už 8 BSI dydžius, galiojusius ne praeitą ketvirtį, o praeitą mėnesį iki teisės gauti išmoką atsiradimo dienos.
Taip pat gerės ir sąlygos savanoriškai besigydantiems nuo priklausomybių. Tokiems asmenims bus nustatytas ilgesnis ligos išmokos mokėjimo terminas – vietoj 28 kalendorinių dienų ligos išmoka bus mokama 40 kalendorinių dienų. Be to, 40 kalendorinių dienų trukmės ligos išmoką bus galima skaidyti ir gauti du kartus per metus.
Asmuo ligos išmoką galės gauti ne tik gydantis stacionare, bet ir dienos stacionare. Pokyčiui reikės apie 300 tūkst. eurų metams, pokytis palies 700 asmenų.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų