Sergamumas erkiniu encefalitu pirmąjį pusmetį išaugo beveik trečdaliu

Sergamumas erkiniu encefalitu pirmąjį pusmetį išaugo beveik trečdaliu

Medikai įspėja apie augantį erkių keliamą pavojų. Sergamumas erkiniu encefalitu per pirmąjį šių metų pusmetį, palyginti su pernai, išaugo beveik trečdaliu.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per pusmetį šiemet registruoti 136 susirgimai erkiniu encefalitu, o 2019-aisiais per tą patį laikotarpį nustatyti 99 atvejai.

Devyni iš dešimties šįmet susirgusių erkiniu encefalitu buvo suaugusieji, dažniau jis buvo diagnozuojamas kaimo gyventojams (76 atvejai, miestų gyventojams – 60). 85 užsikrėtusieji buvo vyrai, 51 – moteris.

Pirmieji ligos atvejai šiemet registruoti jau kovą, o daugiausia, 83 atvejai, nustatyti balandį. ULAC duomenimis, daugiametė sergamumo dinamika rodo, jog įprastai ligos pikas Lietuvoje stebimas birželio–spalio mėnesiais, kai registruojama 80–90 visų susirgimų.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) ketvirtadienį pranešė apie antrąjį mirties nuo erkinio encefalito atvejį šiemet. Ši liga buvo pražūtinga 71 metų vyrui, Prienų rajono gyventojui. Asmuo galbūt užsikrėtė gyvenamojoje vietoje, įsisiurbusios erkės nepastebėjo. Gyventojas nuo erkinio encefalito pasiskiepijęs nebuvo.

Šią vasarą erkinis encefalitas pareikalavo ir 48-erių panevėžiečio gyvybės. Miško darbininkas į medikų rankas pateko, kai staiga pradėjo nebejausti pėdų, nejautra kūne plėtėsi, vyras nebegalėjo pakelti nė rankų, dar po poros dienų nebesugebėjo nė paskambinti telefonu, pakilo aukšta temperatūra. Ligoninėje jis paniro į komą. Gydytojams nepavyko jo išgelbėti. Miško darbininkas nebuvo pasiskiepijęs nuo erkinio encefalito.

Pernai per visus metus nuo šios ligos mirė šeši asmenys.

Medikai ir ekspertai pabrėžia, kad patikimiausia apsauga nuo erkinio encefalito yra skiepai. Ligą platina visoje Lietuvoje paplitusios lxodes genties erkės, ja rečiau užsikrečiama per nepasterizuotą erkinio encefalito virusu užkrėstą ožkų ar karvių pieną.

Ligai būdingi liekamieji reiškiniai (atminties, dėmesio, miego sutrikimai, dirglumas, dažni galvos skausmai), o dešimtadaliui lieka sunkūs, neįgalumą lemiantys reiškiniai – paralyžiai ir parezės. Specifinio gydymo nuo erkinio encefalito nėra, liga gydoma simptomiškai.

Lietuva jau keletą metų iš eilės pirmauja užsikrėtimais erkių platinamomis ligomis: Laimo liga ir erkiniu encefalitu.

Komentarai

  • anais blo gais laikais buvo purskiama chemikalais nuo erkiu o dabar uzdrausta ,nes matot vabaliukai isnyks, tai klausimas ,kas svarbiau ar vabaliukai, ar zogaus sveikata ir gyvybe,,atsakymas -vabaliukai

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų