Senos tuopos įžiebė nesantaiką

Senos tuopos įžiebė nesantaiką

 

Gausus sniegas ne tik džiugina, bet gali tapti ir nelaimės priežastimi. Neatlaikęs šlapio sniego svorio, Algimanto Bandzos socialinių paslaugų namų kieme augantis medis lūžo ir visu savo svoriu, išgriaudamas betoninę tvorą, virto ant pėsčiųjų tako. Laimė, tuo metu praeivių nebuvo ir skaudžių pasekmių pavyko išvengti, tačiau kaimynystėje gyvenanti panevėžietė piktinasi, jog nelaimės seniai buvo galima tikėtis.

Beržų gatvės gyventoja jau prieš metus pradėjo žygius tiek į globos namus, tiek į Savivaldybę ir net ministeriją, kad būtų išpjauti, jos nuomone, seni ir pavojų keliantys medžiai buvusių vaikų namų teritorijoje. Šios įstaigos vadovas teisinasi, kad pavojingi medžiai buvo sužymėti rudenį, tačiau dėl globos namų reorganizacijos rūpesčių jų išpjauti nespėta. Visgi nuvirtęs galingas medis nepateko tarp tų, kurie turėjo būti suguldyti ant šono.

Medžiai monstrai

Kaip pasakojo A. Bandzos socialinių paslaugų namų kaimynystėje gyvenanti Rasa, kad iki nelaimės – tik žingsnis, ji įžvelgusi jau seniai. Dar sovietmečiu didelė dalis Panevėžio apsodinta menkavertėmis tuopomis, kurios jau senos ir pavojingos. Panevėžietė tvirtina pati mačiusi, kad iš pažiūros sveiki medžiai viduje supuvę – daugelio tuopų vidus tuščiaviduris, tad joms išvirsti pakanka vos stipresnio vėjo.

„Tuopos – tarybinių laikų reliktas. Daugelis šių medžių jau peraugę, kaip kokie monstrai. Ne tik nepuošia mūsų miesto, bet ir kelia pavojų aplinkiniams“, – įsitikinusi moteris.

Nors A. Bandzos socialinių paslaugų namai turi savo šeimininkus, panevėžietės teigimu, ji negalinti ramiai žiūrėti į senus medžius. Dar praėjusiais metais kreipėsi į globos namų direktorių, Beržų progimnazijos, kurios mokiniai nuolat eina per šią vietą, vadovą, miesto Savivaldybę ir net į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, kuriai pavaldūs globos namai. Jokio atsako teigia nesulaukusi.

„Dar rudenį Savivaldybės specialistai sužymėjo medžius, kuriuos reikia nupjauti, bet taip ir nebuvo to padaryta. Juos aptvėrė apsaugine juosta, kuri nuo laiko suplyšo ir galiausiai nupūtė vėjas“, – piktinosi gyventoja.

Skundai net ministerijai

Rasos teigimu, pavojingi medžiai veši ministerijai pavaldžių socialinių paslaugų namų teritorijoje, o šakos keroja jau už tvoros. Jas daugiabučio namo bendrijos prašymu apgenėjo Savivaldybės atsiųsti darbininkai, bet esančios globos įstaigos teritorijoje taip ir liko nepaliestos. Ji pati ne kartą kalbėjo ir su A. Bandzos namų direktoriumi, tačiau, anot moters, sulaukė tik pašaipų.

„Direktorius net nenori klausytis, kas jam sakoma. O kartą pasakė, kad kai medžiai nupus, patys nuvirs. Jis jaučiasi kaip ponas savo namuose, nes įstaiga nepavaldi Savivaldybei, o ministerija Vilniuje ir ją maitina raštais, kad problema bus išspręsta“, – piktinosi Rasa.

Jos nuomone, senų tuopų šaknys sudarkė visus pėsčiųjų takus, o vasarą, kai medžiai pradeda žydėti ir barstyti pūkus, net neįmanoma atsidaryti langų – žiedadulkės itin pavojingos turintiems alergijas ar sergantiesiems kvėpavimo takų ligomis.

„Kol neprispaus kokio žmogaus, tol niekas nesikeis. Pro šią vietą kasdien eina daugybė vaikų į mokyklą ir darželius. Kalbama, kad žmonės neliktų abejingi visuomenės skauduliams, bet kai pradedi domėtis, atsimuši kaip į sieną“, – piktinosi Rasa.

Laukia medkirčių

A. Bandzos socialinių paslaugų namų direktorius Sigitas Juodzevičius teigė, kad be Savivaldybės leidimo jie negalintys nupjauti nė vieno medelio. Dar rudenį atvykę jos specialistai įvertino medžių būklę ir sužymėjo, kuriuos reikėtų pašalinti. Dėl globos namų reorganizacijos medžių pjovimo darbai šiek tiek nusivėlino, juolab kad, direktoriaus akimis, jie neatrodė grėsmingai. Anot jo, jau jau kitą savaitę turėtų atvykti samdyti darbuotojai su specialiu bokšteliu ir sužymėtus medžius nupjauti.

„Gal vėl reikės kviesti specialistus iš Savivaldybė įvertinti visų medžių būklę, kad prie tuo pačiu kartu būtų galima išpjauti ir kitus“, – svarsto S. Juodzevičius.

Skundais įvairias institucijas užvertusi Rasa direktoriui puikiai žinoma. Pasak jo, panevėžietė siekia, kad globos namų teritorijoje visi šlamantys medžiai būtų išpjauti, tačiau taip tikrai nebus.

„Tai moteriai, kuri skundžiasi, kad nepjaunami medžiai, nepatinka ir mūsų tvora, piktinasi, kad sugrėbę rudenį lapus nespėjame jų iš karto išvežti arba kad jie krenta ne mūsų teritorijos pusėje. Visur prisistato kaip bendruomenės pirmininkė, nors tokia tikrai nėra. Kas jau atrodo ne taip, viską skundžia. Jos nuomone, mūsų teritorijoje turi nelikti nė vieno medžio. Net buvo skundas, kad per vaikų krepšinio turnyrą lauke viduryje dienos per garsiai leidome muziką. Jeigu atvirai, nesuprantu tokio elgesio“, – sakė S. Juodzevičius.

Leidimo reikia ne visiems

Panevėžio savivaldybės Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus vyriausioji specialistė Rasa Stankūnienė patvirtino, kad A. Bandzos socialinių paslaugų namų teritorijoje esantys želdiniai apžiūrėti ir įvertinti dar rudenį. Išduotas leidimas kirsti kai kuriuos medžius. Tačiau kada šie darbai turi būti atlikti, niekur nėra reglamentuojama – tai sprendžia pats įstaigos direktorius pagal turimas lėšas ir laiką. Tiesa, tuopoms kirsti leidimo nebereikia – tą savo nuožiūra gali daryti žemės savininkas ar valdytojas.

Pasak specialistės, parkuose, skveruose, kapinėse ir kitose viešosiose vietose medžius pagal kompetenciją prižiūri Savivaldybės Miesto infrastruktūros bei Teritorijų planavimo ir architektūros skyrių specialistai. Bet nuolatinės priežiūros nėra, nes tam tiesiog trūksta pajėgumų.

„Tačiau visada reaguojame į gyventojų, įstaigų pranešimus apie nulūžusias šakas ar pavojingai pasvirusius medžius“, – sakė R. Stankūnienė.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų