Globos namus užgriuvę inspektoriai ant kojų sukilo įtarus, kad į ligoninę patekę senjorai užsikrėtė salmonelioze. „Sekundės“ archyvo nuotr.

Senolius susargdino ne vištiena

Senolius susargdino ne vištiena

Šv. Juozapo globos namuose į ligos patalą atgulus trims jų globotiniams, skubiai uždarytas maisto tvarkymo skyrius. Įstaigai teko skubiai suktis, kad pamaitintų ne tik joje gyvenančius senjorus, bet ir be šilto maisto likusius varguolius – „Betliejaus“ labdaros valgyklos lankytojus.

Globos namus užgriuvę inspektoriai ant kojų sukilo įtarus, kad į ligoninę patekę senjorai užsikrėtė salmonelioze. Tačiau paaiškėjo, jog ligų kaltininkas – visai ne maistas.

Panevėžio maisto ir veterinarijos tarnyba, gavusi pranešimą, kad net trys Šv. Juozapo globos namų gyventojai atsidūrė Respublikinės Panevėžio ligoninės Infekcinių ligų klinikoje dėl ūmios žarnyno infekcijos, nedelsdama pradėjo patikrinimą šių globos namų maisto tvarkymo skyriuje. Inspektoriai rado pažeidimų – neplauti kiaušiniai buvo laikomi ne sandėlyje, o po žuvies apdorojimo stalu, šalia gamybinio inventoriaus, taip sudarant galimybes atsirasti kryžminei taršai. Nuo dalies gamybai naudojamų dubenų, pjaustymo lentelių buvo nusitrynęs ženklinimas, ne visi savikontrolės žurnalai pildyti laiku. Apklausus sunegalavusius gyventojus, paaiškėjo, kad jie visi tomis pačiomis dienomis valgė vištienos patiekalus. Inspektoriai sandėlyje aptiko užšaldytų viščiukų broilerių filė, iš kurios prieš kelias dienas buvo gaminti pietų patiekalai. Paimtas šių likučių mėginys ištirti dėl salmonelių. Be vištienos, taip pat atrinkti plovinių nuo darbo paviršių, indų, inventoriaus, darbuotojų rankų ir drabužių mėginiai įvairioms bakterijoms ištirti. Globos namų maisto tvarkymo skyriaus veikla laikinai sustabdyta, atsakingiems asmenims nurodyta iš pagrindų išvalyti gamybos patalpas ir jas dezinfekuoti, įmonės darbuotojai įpareigoti pakartotinai išklausyti higienos įgūdžių mokymo kursus ir pasitikrinti sveikatą.

Penktadienį gauti atsakymai, kad virtuvėje ruošiamas maistas visgi buvo saugus. Kaip sakė Panevėžio maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas – valstybinis veterinarijos inspektorius Valdemaras Kontautas, įtarimai dėl salmoneliozės ar kitų bakterijų, galėjusių sukelti ūmias žarnyno infekcijas, nepasitvirtino.

„Rezultatai neigiami, susirgimų priežastis – ne maisto toksinė infekcija. Dar kartą padarėme tyrimus ir jeigu viskas bus gerai, bus leista atnaujinti valgyklos veiklą. Buvo ir kitų pažeidimų, bet jie neesminiai, įtakos maisto saugai neturėjo“, – tvirtino V. Kontautas.

Paūmėjo lėtinės ligos

Šv. Juozapo namų direktoriaus pavaduotoja Lina Sabeckienė teigė, kad penktadienį du jų globotiniai iš ligoninės jau buvo išleisti. Trečiasis dar priverstas ten praleisti kelias dienas dėl lėtinių ligų paūmėjimo.

„Visi trys gyventojai, kurie buvo paguldyti į ligoninę, turėjo panašių simptomų, bet paaiškėjo, kad tai visiškai nesusiję su maistu, tik jų jau turimais negalavimais. Galbūt įtakos turėjo karštis, tuo labiau kad tai senyvo amžiaus pacientai, sergantys įvairiomis lėtinėmis ligomis. Daugiau niekas iš devynių dešimčių mūsų gyventojų nesiskundė“, – teigė L. Sabeckienė.

Siekiant užkirsti kelią galimiems ligos protrūkiams, uždarytas globos namų maisto ruošimo skyrius, tad įstaigos vadovams teko nemažas iššūkis – rasti, kas tomis dienomis, kai neveiks virtuvė, globos namų gyventojams tiektų šiltą maistą.

„Tai pirmas toks atvejis per dešimtmetį. Ačiū Dievui, salmoneliozė nepasitvirtino, tačiau norint apsaugoti gyventojus nuo bet kokios rizikos, buvo privalu imtis tokių priemonių. Sunkiausia buvo pati pradžia, kai per tris valandas teko suorganizuoti kitos dienos maitinimą 90 žmonių. Laimė, pavyko sutarti, kad šiltas maistas būtų vežamas tuo pačiu laiku, kaip įpratę mūsų globotiniai“, – sakė L. Sabeckienė.

Vargstantiesiems – sausas davinys

Dezinfekavus patalpas ir pašalinus rastus trūkumus, vakar paimti pakartotiniai tyrimai. Tik gavus jų rezultatus, bus sprendžiama dėl maisto gamybos atnaujinimo.

Dėl šio įvykio neplanuotai iš atostogų teko grįžti ir globos namų direktoriui Patrikui Skrudupiui. Visgi paaiškėjus, kad tiesiog taip sutapo, jog trys įstaigos gyventojai pajuto panašius simptomus, vadovas pratęsė atostogas. Pasak direktoriaus, įstaiga maitinimo paslaugas laikinai pirks iš maisto ruošimo tiekėjų. Be maisto neliks ir kasdien į „Betliejaus“ valgyklėlę šiltos sriubos užsukantys vargstantys panevėžiečiai. Jiems išdalyti sausi maisto daviniai.

„Kai bus atidaryta virtuvė, pranešime, kad vėl laukiame žmonių ir „Betliejaus“ valgyklėlėje. Šią savaitę vargstantieji gaus sausus davinius. O pirmadienį gal jau bus galima atnaujinti veiklą, kad būtų kuo mažiau nepatogumų“, – vylėsi P. Skrudupis.

Komentarai

  • Snarglynėm reikia kažką tokio užvežt,tegul triedžia toliau negu mato!

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų