Seno ir naujo kovoje – paskutiniai „koziriai“

Seno ir naujo kovoje – paskutiniai „koziriai“

Tokios liepsningos kovos, kokia verda tarp seno „Garso“ ir modernaus SEMC, Panevėžys turbūt dar nebuvo matęs. Kultūros ministerijos raginimai abiem pusėms ieškoti kompromiso atsimuša į neišgriaunamą sieną, o aistrų laužas dar pakurstomas.

Chaoso mėnuo

Sumaištyje dėl „Garso“ rekonstrukcijos į modernų menų centrą savo žodį tarė susibūrusi iniciatyvinė grupė „Piliečiai už SEMC“. Premjerei, kultūros ministrui,Seimo kultūros komiteto pirmininkui prof. V. Juozapaičiui, Seimo TS-LKD partijos pirmininkui G. Landsbergiui, Panevėžio savivaldybės vadovybei ir menininkui Stasiui Eidrigevičiui adresuotame laiške visuomenininkai prašo išklausyti ir kitai, SEMC palaikančiai, nuomonei atstovaujančias organizacijas ir piliečių grupes, jų argumentus bei pasitelkti visas priemones, kurios leistų Panevėžyje atsirasti daugiafunkciam SEMC, svarbiam ne tik Lietuvos, bet ir tarptautiniame kultūros lauke.

O tuo pačiu metu „Garso“ kaimynystėje esančių daugiabučių gyventojai savo pašto dėžutėse rado gąsdinančius pranešimus apie tai, kad pastačius SEMC nebematys saulės, nuvertės jų butai. „Garso“ gynėjų pasirašytuose bukletuose žmonės raginami laiškais ir skambučiais užpilti ne tik Savivaldybės vadovus, bet ir Seimo narius, Vyriausybę, Visuomenės sveikatos centrą.

Pokyčius Panevėžyje stebintys nekilnojamojo turto ekspertai teigia regintys visiškai priešingą rinkos reakciją, nei prognozuoja grėsmingų laiškų autoriai: greta atnaujintų viešųjų erdvių automatiškai šokteli būstų kainos.

Savo ruožtu dirba ir Tarybos opozicija, bandanti stabdyti SEMC projektą. Šioji reikalauja neeilinio Tarybos posėdžio, kuriame rengiasi pateikti sprendimų projektus, kad būtų išsaugotas „Garso“ pastatas.

Gąsdinimais nepatikėjo

Tokios liepsningos kovos, kokia verda tarp seno „Garso“ ir modernaus SEMC, Panevėžys turbūt dar nebuvo matęs. Kultūros ministerijos raginimai abiem pusėms ieškoti kompromiso atsimuša į neišgriaunamą sieną, o aistrų laužas dar pakurstomas.

„Garso“ pašonėje gyvenantys panevėžiečiai praėjusį ketvirtadienį savo pašto dėžutėse rado korespondenciją, kokios nėra užsisakę. Ant lapo atspausdintuose „Garso“ gynėjų pasirašytuose laiškuose piešiama grėsminga perspektyva, jei kino centro vietoje iškils menų centras.

„Jei kažką naujo, modernaus stato vietoje seno, turime tik džiaugtis. Panevėžyje stebimės: o kur tas jaunimas? O kodėl jis turi važiuoti į miestą, jei jame naujo nestato?“
R. Paulauskas

„Ar žinote, kad Panevėžio savivaldybė nusprendė k. c. „Garsas“ nugriauti ir jo vietoje pastatyti milžinišką plytą, kuri būtų beveik du kartus aukštesnė ir tęstųsi nuo Kranto iki Respublikos gatvės? Ar žinote, kad jūsų butai miesto centre taptų visiškai beverčiais?“ – paryškintu raudonu šriftu rašoma „Garso“ kaimynams.

Tokius laiškus „Sekundės“ redakcijai atnešė gyventojai iš trijų daugiabučių.

„Aišku savaime, kad noriu to menų centro. Ir šiandien ėjau pro šalį – „Garso“ sienos sutrūkinėjusios, tas pastatas jau atgyvenęs, nežinau, ką galvoja „Garso“ saugotojų grupė“, – kalbėjo laišką gavęs Alvydas.

Anot pensininko, kova tarp dviejų stovyklų, į kurią dabar bandoma įtraukti ir gyventojus, tėra „pasistumdymas prie lovio“.

„Pastatytų naują pastatą, būtų iš karto kitas vaizdas. Tie lapeliai pašto dėžutėse – eilinis žmonių paerzinimas. Tik politikavimas, daugiau nieko. Paršai prie lovio visados pasistumdo“, – įvertino Alvydas.

Projektavo skaičiuodami

SEMC projektavusios architektų komandos vadovas Aurimas Syrusas tikina, kad menų centro kaimynų būstai tamsoje tikrai nepaskęs.

„Derinant projektą įprasta tvarka reikia atlikti apšviestumo, tai yra insoliacinius, skaičiavimus ir juos pateikti Visuomenės sveikatos centrui. Tas ir buvo padaryta. Be abejo, Visuomenės sveikatos centro leidimas buvo gautas, kitaip nebūtų buvęs išduotas statybos leidimas. Žmonės turi teisę šnekėti, bet gaila, kad tame yra netiesos“, – teigė A. Syrusas.

SEMC projektą kuruojanti Savivaldybės Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus specialistė Vita Bubliauskaitė teigia, jog projektuojant būsimąjį pastatą išlaikyti Statybos techninio reglamento reikalavimai. Jie numato, kad kiekviename 1–3 kambarių bute turi būti vienas, o 4 ir daugiau kambarių butuose – 2 gyvenamieji kambariai, kuriuose tarp kovo 22-osios ir rugsėjo 22-osios galimos insoliacijos (saulės šviesos) laikas ne trumpesnis kaip 2,5 val. Urbanizuotose teritorijose bendras insoliacijos laikas gali būti sumažintas iki 2 valandų.

„SEMC projekto sprendiniai nepažeidžia šio reglamento reikalavimų, tai pagrįsta skaičiavimais, vadinasi, nei butų rinkos vertei, nei gyvenimo kokybei rekonstruotas kino centro pastatas neigiamos įtakos neturės“, – tvirtina V. Bubliauskaitė.

Rinka reaguoja į atnaujinimą

Nekilnojamojo turto agentūros „Ober Haus“ Panevėžio biuro vadovas Romualdas Paulauskas, išgirdęs apie žmonėms siunčiamą įspėjimą dėl nuvertėsiančių būstų, nusistebėjo: o iš kur jie gali žinoti?

„Jei architektas sako, kad saulės neužstos, vadinasi, tuose lapeliuose gyventojams pateikta neteisinga informacija. Architektai projektuodami atsižvelgia į aplinką, projektai yra derinami su ekspertais. Aklai niekas nederina tokių projektų ir neleidžia bet ko bet kur statyti“, – teigia R. Paulauskas.

Anot jo, greta naujo patrauklaus objekto, vystomoje teritorijoje nekilnojamojo turto vertė visada kyla.

„Jei atsiras naujas gražus objektas, būstai greta SEMC ne tik neturėtų atpigti, bet dar ir pabrangti. Turime sutvarkytą Laisvės aikštę, ten butai jau pabrango, sutvarkys Senvagę, Kranto g. Jei kažką naujo, modernaus stato vietoje seno, turime tik džiaugtis. Panevėžyje stebimės: o kur tas jaunimas? O kodėl jis turi važiuoti į miestą, jei jame naujo nestato?“ – kalbėjo R. Paulauskas.

Reikalauja posėdžio

SEMC projektą bandanti stabdyti miesto Tarybos opozicija įteikė merui reikalavimą sušaukti neeilinį Tarybos posėdį.

Opozicija jam yra parengusi du klausimus: dėl „Garso“ pastato griovimo darbų sustabdymo bei atšaukti dar 2018-ųjų lapkritį Tarybos priimtą sprendimą, kuriuo buvo pritarta teikti paraišką Europos Sąjungos finansinei paramai gauti, kad Panevėžyje būtų įkurtas Stasio Eidrigevičiaus menų centras, modernizuojant esamą kino centrą „Garsas“.

Reikalavimą sušaukti neeilinį Tarybos posėdį pasirašė konservatoriai, žalieji, judėjimo „Kartu“ atstovai bei nepartinis Kęstutis Lukoševičius. Dar iki Seimo rinkimų jis darbavosi Tarybos valdančiajai daugumai priklausiusioje valstiečių frakcijoje, su valstiečių sąrašu siekė parlamentaro mandato, rinkimų nelaimėjęs valstiečių buvo siūlomas į vicemerus vietoje į Seimą išėjusio Deivido Labanavičiaus, bet negavęs posto nepasiliko valdančiųjų gretose. K. Lukoševičius deklaruoja nesantis ir opozicijos atstovu.

„Aš nesu SEMC priešininkų pusėje. Tačiau eilinė diskusija tikrai nepakenktų“, – motyvą pasirašyti opozicijos reikalavimą motyvavo K. Lukoševičius.

Anot politiko, ir gyvenantieji šalia kino teatro nėra patenkinti SEMC projektu.

„Gavome laišką iš gyventojų, kurie rašo ne tik Tarybos nariams, bet ir ministrams, premjerei, kad nėra užtikrinamos jų gyvenimo sąlygos“, – teigė K. Lukoševičius.

Paklaustas, ar tikrai tokiai gyventojų nuomonei neturėjo įtakos į jų pašto dėžutes sumėtyti laiškai, Tarybos narys dievagojosi apie tai nežinojęs.

„Tikrai buvo kažkokie laiškai? Aš tokiose akcijose nedalyvauju“, – atsiribojo K. Lukoševičius.

Strėlės į direktorių

Reikalavimą sušaukti neeilinį Tarybos posėdį politikai motyvuoja tuo, jog Savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna rangovui nurodęs vykdyti „Garso“ pastato griovimo darbus, nors su Kultūros ministerija ir pilietine iniciatyvine grupe „Išsaugoti „Garsą“ sutarta to nedaryti iki kovo 15-osios. Taip pat, opozicijos nuomone, projektas negali būti tęsiamas, nes nėra gautas Varšuvoje gyvenančio pasaulinio garso menininko, kilusio iš Panevėžio krašto, Stasio Eidrigevičiaus sutikimas dalyvauti projekte. Taip pat, kaip teigia opozicija savo reikalavime, nėra užtikrintas menų centro projekto finansavimas, o T. Jukna pranešęs apie ketinimą jį vykdyti Savivaldybės lėšomis.

Mato šmeižtą

Tokius dvylikos Tarybos narių rašte išdėstytus teiginius administracijos direktorius pavadino šmeižtu.

„Visiška provokacija ir žmonių kiršinimas. T. Jukna negali nurodyti rangovams. Sutartis dėl rangos darbų pasirašyta tarp statybų bendrovės ir įstaigos Stasio Eidrigevičiaus menų centro. T. Jukna negali liepti pastatą griauti ar rangą stabdyti. Projekto vadovė informavo rangovą, kad iki kovo 15 dienos išorės darbų nevykdytų“, – komentavo direktorius.

T. Juknos teigimu, yra gautas ir S. Eidrigevičiaus sutikimas dalyvauti projekte.

„Apie tokį sutikimą opozicija galbūt nežino, o jei žino, gal nenori žinoti? S. Eidrigevičius yra pasisakęs, kad lieka projekte, pats arba jo įgalioti asmenys dalyvauja mero potvarkiu sudarytoje darbo grupėje dėl menų centro įveiklinimo. Šiuo metu nėra paveikslų perdavimo sutarties, bet projekto finansavimo sutartyje yra numatyta, kad iki projekto pabaigos S. Eidrigevičiaus darbų kolekcija bus perduota. SEMC statybos dar neprasidėjo, o jau prašoma tos perdavimo sutarties. Taip negali būti“, – komentavo direktorius.

Anot jo, nors projektui yra skirta europinė parama, ir ministerijos, ir Centrinė projektų valdymo agentūra turi reaguoti į gaunamus skundus, juos tirti, dėl to kol kas nepatvirtinamas apmokėjimas už jau rangovo atliktus kino centro iškraustymo darbus.

T. Jukna tvirtina niekada niekam nekalbėjęs, kad SEMC bus statomas iš Savivaldybės kišenės.

„Tas mano pasisakymų iškraipymas išeina iki visiško noro savaip interpretuoti mano žodžius, ką būtų galima pavadinti šmeižtu arba bent jau neteisingu informacijos pateikimu“, – sako direktorius.

Vieta nekeičiama

Neeilinis Tarybos posėdis numatytas kitą savaitę. Mero Ryčio Račkausko teigimu, jei būtų priimti opozicijos teikiami sprendimų projektai, menų centro Panevėžys nebematytų.

„Opozicija siūlo keisti menų centro vietą. Bet apie jokią kitą vietą nė kalbos negali būti. Tai reikštų, kad šis projektas liktų nebeįgyvendintas. Ir Centrinė projektų valdymo agentūra, ir Kultūros, ir Finansų ministerijos pabrėžia, kad tie pinigai negali būti skirti niekur kitur. Jei šis projektas sužlugdomas, pinigai miesto irgi nepasieks. O jei sužlugdysime europinį projektą, Panevėžys dešimt metų investicijų nebematys“, – teigia meras.

R. Račkausko nuomone, tokių reikalavimų siekis – bet kokia kaina sužlugdyti SEMC projektą.

Susivienijo dėl SEMC

Už SEMC stoja susibūrusi visuomenininkų iniciatyvinė grupė „Piliečiai už SEMC“.

„Nors šiuo metu viešojoje erdvėje ir dialoge su valstybės institucijomis matome formuojamą, deja, klaidinančiais teiginiais paremtą, diskursą, kuris kuria kliūtis šio menų centro sėkmei jam dar nė nepradėjus veikti, reiškiame viltį ir lūkestį, kad su Jūsų palaikymu Stasio Eidrigevičiaus menų centro projektas įgaus pagreitį ir realizuosis kaip modernaus ir šiuolaikinio meno sklaidos ir edukacijos centras Šiaurės Lietuvoje“, – rašoma visuomenininkų laiške Vyriausybės, Seimo ir Savivaldybės vadovams.

Grupės „Piliečiai už SEMC“ atstovai teigia kalbantys ir įsitraukiantys į jau vykstančias diskusijas dėl SEMC veiklos modelio, turinio, tarptautinių partnerysčių, kompetentingų kultūros profesionalų pritraukimo, papildomų lėšų – per EEA Grants, Horizon Europe, kitus fondus – pritraukimo į projektą ir paties centro įveiklinimo.

 

Komentarai

 • tegu galvas tie gynejai persisviecia, nors po tokiu cirku su butu nuvertejimu, tai gali ir nevargti, smegeneliu ten neras

 • Jukna juk buvo sakes kad jei finansavimo negauna, tai statys kad ir savivaldybes saskaita.. vadinasi miesas nugrims i skolas, del to nukentes kitu biudzetiniu istaigu finansavimas. Menu centas sitad nera pirmos butinybes projektas..dsrbi vietu nesukurs o naudos nematyti. Jei ruosiasi 20mln investuoti, tai tik i darbo vietu kuryma o ne vieno meininko vardo liaupsinima. Uz Garsa.

  • Pilnai pritariu,kad neraikia griauti Garso ir nesuprantu,kiek mieste yra tu „menininkų“kiek jie dabar turi visokių muziejų,patalpų,o dar skaistakalnio parke rekonstruoja,t.y.stato didžiulius rūmus,kas juos prižiurės kiek kainuos ju ,išlaikymas,o dar ta DIDŽIULĖ DĖŽĖ???

   • Atsakyti
 • Sakoma, kad gedima sovietinių laikų todėl, kad buvau jaunas, buvo sveikata, buvo praeitis (kad ir kraupi), kuri negalvojančiam virsta sentimentais. Žinoma, kad bet kokia naujovė žmones erzina, jei jie nemąstantys, nes tik nuo naujovių priklauso jo pačio gerovė. Įdomu būtų užsukti į laikus, kai spindėjo Miltinio žvaigždė. Tikėtina, kad buvo nepatenkintų, kad viduje varė ant maestro, nes tuomet negalėjo garsiai to daryti. Ir ti tuomet, kai netenki, supranti tikrą vertę. Toks jau žmogus padaras esmi. Pagal senovės padavimą, garsiai bliauna tik avinai, nes mano, kad jie bus paaukoti.
  Neklausykime avinų, eikime į priekį, įsiklausykime jaunų žmonių minčių, kurie vertina, giria, palaiko SEMC projektą.

  • Atsakyti
 • Asilai ,tas turto vertintojas asilo baretė.Pinigus plauna aukščiausiu lygiu Už tuos milijonus suremontuotu visus kultūros pastatus.Dabar gi kaip asilai ,griauti ir viskas. Nebedurninkite žmonių…

  • Atsakyti
  • gal ponui ne asilui nereiketu kitokia nuomone turinciu zmoniu asilais vadinti, o jai jau pats esate proto bokstas, tai turetumet zinoti, kad uz es pinigus remontu daryti neleidzia istatymai, remontas ir rekonstrukcija siek tiek skirtingi zodziai,

  • Tu bent rašyti išmok. Betete tu berete.

   • Atsakyti
 • Garso liks tik 4 m pamato, ir tai vadinama rekostrukcija ?

 • Manau šalia gyvenančių žmonių nuomonė yra labai svarbi ir reikia ją gerbti.

 • Jau dabar visos menų įstaigos merdi, pastatys dar vieną, ir tai staiga taps pelninga? Visi menininkai trina rankytes, nes jie gyvena siurbdami biudžetą, savivaldybė tai darbelį numeta, tai kokią stipendiją. Dabartinės galerijos tuščios, savivaldybė skundžiasi, kad nėr pinigų joms išlaikyt, iš kur ras plytai išlaikyt? Juk tik pastatyt neužteks

 • Ar vyksta baudžiamasis tyrimas dėl pavogto apdailinio akmens?

 • Ar ne „Sekundė“ rašė, kad statybų inspekcija pripažino Semc statybos leidimą nelegaliu, nes jis yra per aukštas pagal savivaldybės nustatytą senamiesčio aukštį. Paskui stebuklingai statybų inspekcija sudarė taikos sutartį. Praeitą savaitę rašė, kaip statybų inspekcija pasibeldė į panevėžiečio duris, nes jis nelegaliai apsišiltino namo dalį ir viską liepė nuardyt. Kaži, kokie šansai jiems taikiai susitart?

  • Atsakyti
 • Saulės žada dvi valandas vasarą, kai lauke saulė šviečia bent 10 valandų. O žiemą, kada žmonėms labiausiai reikia saulės, jos nebus. Apie kambarinius augalus arba daigelių auginimą galit išvis užmiršt, nes tam reikia mažiausiai 5 valandų

Rodyti visus komentarus (14)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų