P. Židonio nuotr.

Senjorams darbdavių durys veriasi plačiau

Senjorams darbdavių durys veriasi plačiau

Užimtumo tarnybos Panevėžio skyriuje šiuo metu užregistravę trys darbo ieškantys pensininkai. Kita vertus, kad gautų darbą, senjorams tapti šios tarnybos klientais nebūtina: laisvų darbo vietų sparčiai daugėja, o darbo jėgos trūksta.

Perkopusi 60-metį panevėžietė Judita patvirtina: ir vyresniam žmogui gauti darbo Lietuvoje nėra sudėtinga.
„Gauti darbo gali, bet turbūt nebe kiekvienas pensininkas ar keleriais metais jaunesnis pajėgtų dirbti, kiek reikalaujama“, – patikino Judita.
Sovietmečiu ji baigė pedagoginį institutą, per gyvenimą dirbo lietuvių kalbos mokytoja.
Judita neslepia, kad baigdama šeštą dešimtį pajuto, jog mokykloje daugiau nebeištvers. Kaip pati sako, jausdamasi išsekusi, metams išvažiavo pas užsienyje gyvenančius vaikus padėti auginti anūkų, o šiems paaugus grįžo namo.
Skaitydama darbo skelbimus, buvusi mokytoja radusi, kad ir Panevėžio miesto, ir rajono mokykloms reikia lituanistų, tačiau buvo nusprendusi pedagoge nebedirbti. Aptikusi skelbimą, kad ūkininkas ieško obuolių rūšiuotojų, pasisiūlė šiam darbui.
„Rūšiavau obuolius dvi dienas. Už darbą man ūkininkas sumokėjo, bet paaiškino, kad nesu tokia sparti, kokia turėčiau būti“, – pasakojo Judita.
Kitą darbą ji vėl gavo nesunkiai – įsidarbino baldų gamybos įmonėje siuvėja.
„Ir šį darbą dirbdama greitai suvokiau, kad jis nebe mano jėgoms, sakyčiau, net ir ne mano lėtokam būdui. Neatlaikiau tempo“, – pripažįsta panevėžietė.
Šiuo metu ji gydosi ir turi nedarbingumo pažymėjimą, o pasveikusi žada registruotis į Užimtumo tarnybą ir gyventi iš bedarbio pašalpos.
Judita neslepia: „Nežinau, kaip sulauksiu pensijos. Maniau, kad nebegaliu dirbti tik mokytoja, o dabar matau, kad ir fizinis darbas man per sunkus.“

Laukiami senjorai

„Vyresniems žmonėms, taip pat ir pensininkams, tikrai yra galimybių įsitvirtinti darbo rinkoje. Jiems palanki situacija susidarė šalyje sumažėjus darbingo amžiaus žmonių ir sparčiai padaugėjus vyresnių“, – konstatuoja Užimtumo tarnybos atstovė spaudai Milda Jankauskienė.
Anot jos, stebėsena rodo, kad iš Užimtumo tarnyboje užsiregistravusių 60 metų ir vyresnių asmenų dauguma pageidauja dirbti nekvalifikuotą pagalbinių darbininkų, sargų, valytojų, budėtojų, pakuotojų darbą. Taip pat siekia įsidarbinti vairuotojais, apsaugos darbuotojais, pardavėjais, apskaitininkais.
Panevėžio skyriuje šiuo metu registruoti trys darbo ieškantys pensininkai. Šiek tiek jaunesnių, bet jau perkopusių 60-metį bedarbių Panevėžio mieste ir rajone yra 785.
Problema – ne amžius
M. Jankauskienė atkreipė dėmesį, kad vyresniems žmonėms susirasti kvalifikuotą darbą neretai trukdo jiems būdingas karjeros lūkesčių mažėjimas, bėgant metams, žmonės tampa sėslesni. Vyresni nebenori ar nebesiryžta persikvalifikuoti, neretais jiems trūksta būtent skaitmeninių įgūdžių, reikalingų dažname darbe.
„Vadinamosios 55 metų plius grupės žmonėms sunkiau konkuruoti naujausių technologijų srityje, jų turimos kvalifikacijos ir kompetencijos nebeatitinka darbo poreikių, stinga gebėjimo prisitaikyti ir keistis, tampa sunkiau investuoti į save ir persikvalifikuoti“, – sako M. Jankauskienė.
Kaip nemažą problemą vyresniems asmenims ieškant darbo, Užimtumo tarnybos atstovė įvardija ir ne vieno jų sveikatos problemas bei žalingus įpročius.
„Iš tiesų, trūkstant darbo jėgos, darbdaviai priima vis daugiau vyresnių žmonių. O ieškant darbo problema ne amžius, bet įgūdžiai ir pats požiūris į darbą“, – darbdavių poziciją išsakė M. Jankauskienė.

Vertinami už lojalumą

Užimtumo tarnybos atstovė atkreipė dėmesį, kad darbdaviai vyresnius darbuotojus vertina už tai, kad šie paprastai pasižymi lojalumu, o tai užtikrina stabilumą.
Pasak M. Jankauskienės, 60 metų ir vyresni asmenys, kuriems Užimtumo tarnyba padėjo įsidarbinti šiemet, vidutiniškai darbo ieškojo 10 mėnesių. Dabar jie triūsia gamybos įmonėse, prekybos srityje, tapo statybininkais, vairuotojais, automobilių remontininkais, viešbučių tvarkytojais, virėjais, valytojais.

Darbų sąrašas ilgas

Užimtumo tarnybos duomenimis, rugpjūtį Panevėžio mieste ir rajone buvo registruota 930 laisvų darbo vietų.
Miesto darbdaviai ieškojo 47 valytojų, 36 tarptautinio krovinių vežimo transporto priemonių vairuotojų , 32 pagalbinių darbininkų, 29 virėjų, 23 pardavėjų, 16 etikečių klijuotojų rankomis, 14 teritorijų valytojų. Kiek mažiau buvo ieškoma siuvėjų, krovėjų, kitų nekvalifikuotų darbuotojų.
Panevėžio rajone praėjusį mėnesį itin išaugo nekvalifikuotų derliaus ėmėjų poreikis. Jų ieškota net 255. Taip pat rajono darbdaviams reikalingi 98 pagalbiniai darbininkai, 8 virėjai, 7 valytojai, 4 laiškininkai.

 

 

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų