Seniūnui teks pasiaiškinti dėl „tėvadienių“

Seniūnui teks pasiaiškinti dėl „tėvadienių“

Panevėžio rajono Velžio seniūnas 33 metų Andrius Viržaitis, šią vasarą patekęs į anekdotinę situaciją, kai pamiršo pasiprašęs priimamas į Liberalų sąjūdžio gretas, dabar vėl turi nemalonumų. Tik šį kartą ne dėl užmaršumo, o dėl tarnybinio automobilio naudojimo asmeniniais tikslais.

virzaitis2-virsus-2-apacia

Velžio seniūnas A. Viržaitis Panevėžio savivaldybės administracijai turės pasiaiškinti, kodėl per „tėvadienius“ važinėjo tarnybiniu automobiliu. U.Mikaliūno nuotr.

Panevėžio rajono savivaldybei Velžio seniūnijos vadovas turės pasiaiškinti, ką jis veikė pasiėmęs mokamus laisvadienius, kurie priklauso tėvams, auginantiems vaikus iki 12 metų. Tiksliau, kodėl tomis dienomis, skirtomis būti ir bendrauti su atžalomis, jis tarnybiniu automobiliu sukorė beveik po 100 kilometrų ir apskritai, kodėl jį laiko savo namų kieme.

Rajono Savivaldybės administracija dėl A. Viržaičio veiksmų naudojant Savivaldybės lėšas ir turtą (lengvąjį automobilį) pradėjo tarnybinį patikrinimą. To paprašė Savivaldybės kontrolės ir audito tarnyba, atlikusi tarnybinių lengvųjų automobilių naudojimo patikrinimą Velžio ir kitose seniūnijose.

Tarnybos specialistai konstatavo, kad Velžio seniūnas A. Viržaitis tarnybiniu automobiliu galėjo naudotis ir asmeniniais tikslais.

Pasak kontrolierės Zitos Viškelienės, ir kitose seniūnijose yra palankios sąlygos seniūnams Savivaldybės duotus tarnybinius automobilius naudoti net tik tarnybiniais reikalais, neracionaliai naudoti lėšas. Mat už tai, kam naudojami lengvieji automobiliai, atsakingi patys seniūnai – praktiškai jų niekas nekontroliuoja.

„Iš esmės mes nieko naujo neatskleidėme. Seniai vieša paslaptis, kad seniūnai tarnybinius automobilius laiko savo namuose“, – „Sekundei“ teigė kontrolierė.

Panevėžio rajono savivaldybės administracijos direktorius Eugenijus Lunskis teigia, kad jau nuo gruodžio 1 dienos seniūnai tarnybinius automobilius ne darbo metu privalės laikyti Savivaldybės kieme, Vasario 16-osios gatvėje. Savivaldybė žada paanalizuoti seniūnų užpildytus kelionių lapus, ar jie tikrai nuvažiuoja tiek kilometrų, kiek nurodo.

Gyventojo skundas pasitvirtino

Rajono Savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybą pasidomėti, ar seniūnai jiems duotus tarnybinius automobilius naudoja pagal paskirtį, t. y. tarnybos reikalais, paskatino spalio mėnesį gautas gyventojo skundas dėl A. Viržaičio elgesio.

Pareiškėjas teigė, kad Velžio seniūnijos vadovas jam priskirtu tarnybiniu automobiliu naudojasi asmeniniais tikslais. Jis mašiną laiko savo namuose Dembavoje. Kontrolieriams žmogus skundėsi, kad apie tai jis ne kartą informavo rajono Savivaldybės vadovus, bet situacija nepasikeitė.

„Mes dažnai gauname gyventojų anoniminių skundų, kad seniūnai automobilius naudoja asmeniniais tikslais. Turime teisę į tokius nekreipti dėmesio, tačiau matyti, kada žmogus skundžia galbūt dėl savo blogos nuotaikos, o kada tam turi pagrindą“, – sakė Z. Viškelienė.

Kontrolės ir audito tarnybos specialistų nuojauta neapgavo. Paaiškėjo, kad gyventojas pagrįstai piktinosi dėl Savivaldybės turto, automobilio, naudojimo ne tarnybos reikmėms.

Per patikrinimą nustatyta, kad A. Viržaitis tarnybinį automobilį „Renault Megane Scenic“ po darbo valandų laikė savo namų kieme. Tarnybinių automobilių naudojimo taisyklės sako, kad šiuos automobilius darbuotojai bet kuriuo paros metu, taip pat švenčių ir poilsio dienomis gali naudoti tik tarnybos reikmėms. Jeigu tokių reikalų nėra, mašinos turi stovėti seniūnijų garažuose.

Tuo metu Velžio seniūnas tarnybinį automobilį savo namų kieme laikė ne tik po darbo valandų, bet ir pasiėmęs mokamus laisvadienius, kurie suteikiami tėvams, auginantiems vaikus iki 12 metų.

Maža to, per vadinamuosius „tėvadienius“ jis tarnybiniu automobiliu nuvažiuoja beveik po 100 kilometrų. Pavyzdžiui, birželio 27 dieną, kai buvo pasiėmęs laisvadienį, kad pabūtų su vaikais, A. Viržonis rajono Savivaldybei priklausančiu automobiliu nuvažiavo 96 km, liepos 15-ąją – 93 km.

Z. Viškelienės teigimu, nebuvo jokių pateisinančių priežasčių, dėl ko jam tomis dienomis reikėjo važiuoti tarnybiniu automobiliu.

„Mes žiūrėjome plačiau, ne tik formaliai. Jeigu seniūnui būtų buvusi būtinybė po darbo ar per laisvadienius kažkur vykti tarnybos reikalais, tarkime, į kokį nors renginį, seniūnijoje įvykusi nelaimė ar panašiai, jokių pretenzijų jam nebūtų reiškiama“, – kalbėjo kontrolierė.

Tikrintojai atkreipė dėmesį į tai, kad birželio–rugsėjo mėnesiais seniūnas vidutiniškai per dieną tarnybine mašina sukardavo 103 km, o per patikrinimą spalio mėnesį – vidutiniškai po 60 km.

Kontrolierės teigimu, A. Viržaičio kelionės lapuose buvo prirašyti nenuvažiuoti kilometrai, ridos kontrolė formali, neaiški degalų apskaita. Pavyzdžiui, rugpjūčio 14 dieną seniūnas užrašė, kad maršrutu Velžys–Katinai–Maženiai–Panevėžys–Velžys nuvažiavo 111 kilometrų, o rajono Kontrolės ir audito tarnybos specialistai apskaičiavo, kad važiuojant nurodytu maršrutu susidaro per pusę mažiau.

rajono-savivaldybe-3-automobiliu-aikstele-apacia

Nuo gruodžio 1 dienos seniūnai nebegalės laikyti tarnybinių automobilių namuose. Tie, kurie gyvena mieste, mašiną privalės statyti rajono Savivaldybės aikštelėje. „Sekundės“ archyvo nuotr.

Priekaištų neturėjo tik vienam seniūnui

Patikrinimas atskleidė, kad ir kiti seniūnai tarnybinius automobilius po darbo valandų laiko savo namų kiemuose. Priekaištų dėl tarnybinės mašinos naudojimo tikrintojai neturėjo tik Naujamiesčio seniūnui.

Panevėžyje gyvenanti Karsakiškio seniūnė, dėl kurios rajono Kontrolės ir audito tarnyba taip pat yra sulaukusi skundų, tarnybinį automobilį laiko Savivaldybės garaže. Mašina ji vyksta ir grįžta iš darbo, pasak Z. Viškelienės, šitaip neturėtų būti.

Mašina turėtų stovėti seniūnijos garaže ar kieme, o seniūnė į darbą ir iš jo turėtų važinėti savu automobiliu ar visuomeniniu transportu.

Z. Viškelienės teigimu, seniūnai yra tokie pat valstybės tarnautojai, kaip ir kiti, tad tarnybiniu transportu gali naudotis tik darbe.

„Dabar gi Miežiškių seniūnas gyvena Panevėžyje ir tarnybiniu automobiliu važiuoja į Miežiškius, o Panevėžio seniūnas gyvena Miežiškiuose ir važiuoja į Panevėžį“, – konstatavo kontrolierė.

Beje, Miežiškių seniūno automobilis „Nissan X Trail“ net nėra pažymėtas.

Pasak Z. Viškelienės, kai seniūnų niekas nekontroliuoja, yra visos prielaidos valstybės turtą naudoti ne pagal paskirtį.

Iš esmės mes nieko naujo neatskleidėme. Seniai vieša paslaptis, kad seniūnai tarnybinius automobilius laiko savo namuose.“

Z. Viškelienė

Teisinasi dirbęs per laisvadienius

A. Viržaitis Velžio seniūnu dirba tik nuo šių metų balandžio mėnesio. Jis pripažįsta, kad negerai, jog tarnybinį automobilį laikė savo namų kieme, tačiau teisinasi, kad taip elgėsi ne iš blogos valios. Pasak seniūno, jam ir po darbo valandų, savaitgaliais, taip pat ir per „tėvadienius“ tenka važinėti darbo reikalais.

„Negaliu laisvai naudotis laisvadieniais. Būna, kad pas ką nors trūksta vamzdžiai, sugenda lietaus kanalizacija ar šiaip kas nutinka. Tenka važiuoti į vietą, žiūrėti, kaip išspręsti problemą“, – dideliu užimtumu teisinosi A. Viržaitis.

Teisininko išsilavinimą turintis seniūnas vadina klaida tai, kad jis kelionės lapą pildė per „tėvadienį“, t. y. tada, kai iš tiesų važiavo darbo reikalais, nors formaliai to negalėjo daryti.

A. Viržaitis, paklaustas, ar iš tiesų jam kasdien reikia nuvažiuoti po 100 km, patikino, kad jų būna ir dar daugiau. Seniūnas sakė jau iškraustęs vieną seniūnijos sandėliuką, kuriame laikys tarnybinį automobilį.

Seniūnams leis važinėti į darbą

Panevėžio rajono savivaldybės administracijos direktorius Eugenijus Lunskis sako, kad dėl A. Viržaičio veiksmų pradėtas tarnybinis patikrinimas. Pasak direktoriaus, bus keičiama tarnybinio transporto naudojimo tvarka.

Nuo gruodžio 1 dienos seniūnai nebegalės laikyti automobilių namuose. Tie, kurie gyvena mieste, turės automobilį laikyti sargo saugomoje rajono Savivaldybės aikštelėje. Bus sugriežtintas kelionės lapų pildymas, juos tikrins Kontrolės ir audito tarnyba.

Paklausus, ar Karsakiškio seniūnė ir toliau galės į darbą važinėti tarnybiniu automobiliu, E. Lunskis atsakė, kad taip.

„Kiekvienoje seniūnijoje situacija skirtinga, vienur yra kur laikyti automobilius, kitur – ne. Karsakiškio seniūnijoje būta vagysčių, ten nesaugu laikyti mašiną“, – kalbėjo direktorius.

Pasak E. Lunskio, seniūnai ir toliau tarnybinius automobilius po darbo galės naudoti esant tarnybiniam būtinumui.

„Bet tai nebus 365 dienos per metus“, – pabrėžė direktorius.

Panevėžyje gyvenantis Paįstrio seniūnas Virginijus Šležas sako, kad tarnybinį automobilį savo namų kieme laiko esant „ekonominiam protingumui ar tarnybiniam būtinumui“. Pavyzdžiui, jei koks renginys mieste baigiasi 17 val. ar vėliau. Anot seniūno, varyti mašiną į Paįstrį, o paskui grįžti į miestą būtų neracionaliu. Lygiai taip pat, jo nuomone, neprotinga laikyti mašiną seniūnijoje, kai iš pat ryto reikia vykti į kokią nors įstaigą mieste.

V. Šležas skaičiuoja kasdien tarnybiniu automobiliu nuvažiuojantis 35–70 km. Paįstrio seniūnija teritorija didesnė už Velžio, bet gerokai mažesnė gyventojų skaičiumi.

Seniūno teigimu, pasitaiko, kad ir važinėjant po vietą susidaro nemažai kilometrų.

„Seniūno toks darbas, kad tenka daug važinėti. Darbininką nuvežei į darbo vietą ir turi atvažiuoti patikrinti, ar nepasigėrė“, – kalbėjo Paįstrio seniūnijos vadovas.

V. Šležas teigė, kad reikalavimas laikyti automobilį Savivaldybės aikštelėje jam nesukels jokių nepatogumų. Netgi atvirkščiai, nebereikės jaudintis, kad nepavogtų ar neapgadintų.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų