P. Židonio nuotr.

Seni žaislai įeis į istoriją

Seni žaislai įeis į istoriją

Tokios gausos dainuojančių, šviečiančių, lavinančių žaislų, kokią turi šiuolaikiniai vaikai, ankstesnės kartos galėtų tik pavydėti. Sovietmečiu ar dar anksčiau gaminti žaislai vargu ar šiandien besudomintų mažylį, tačiau vis dažniau jie tampa kolekcininkų taikiniu ar net muziejinėmis vertybėmis.

Praeityje garsios panevėžiečių šeimos – chirurgo Igno Daniūno ir farmacininkės, žymios kanklininkės Reginos Daniūnienės – dukra Zita Gražulienė Panevėžio kraštotyros muziejui padovanojo ne tik kai kurias šeimos relikvijas, bet ir vaikystės žaislus.

Šiuo metu Vilniuje gyvenanti jau septintą dešimtį perkopusi Z. Gražulienė šypsosi, kad visais laikais naujas žaislas vaikui – didelis džiaugsmas. Tačiau jos kartos vaikams žaislo atsiradimas namuose prilygo ypatingai šventei. Kartu su ketveriais metais vyresniu broliu ponia Zita augo garsioje Panevėžio inteligentų šeimoje. Tėtis Ignas buvo visų gerbiamas chirurgas. Iš Biržų šeimai persikėlus į Panevėžį, jis iki pat mirties dirbo Respublikinėje Panevėžio ligoninėje vyriausiuoju chirurgu. Mama Regina daugiau kaip keturis dešimtmečius atidavė farmacijai, nors daugelio panevėžiečių atmintyje ji labiau žinoma kaip viena garsiausių Lietuvos kanklininkių. Inteligentų šeima gyveno gana kukliai ir taupiai. Tad ir žaislų vaikai sulaukdavo retomis progomis.

„Gal todėl visus savo žaislus labai mylėjau ir saugojau. Turbūt kiti galvojo, kad turėjome maudytis prabangoje, bet tikrai nebuvome visko pertekę. Kaip ir visi turėjome stovėti prie duonos ilgiausioje eilėje. Daugiau žaislų dovanodavo tetos ir dėdės“, – prisimena Z. Gražulienė.

Vienas seniausių Z. Gražulienės žaislų, patekusių į muziejų, skaičiuoja 87-uosius metus. Šia lėle žaidė dar ponios Zitos mama. Kaip pašnekovei pasakojusi jos mama, lėlytę gavusi iš vienos pedagogės Latvijoje, kur viešėjo kartu su gimnazijos moksleiviais ir mokytojais.

Visą straipsnį skaitykite sausio 21 dienos (penktadienio) „Sekundės“ laikraštyje.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų