G. Kartano nuotr.

Seni kledarai kiemuose – nepajudinami

Seni kledarai kiemuose – nepajudinami

Nevažiuojantys, nuleistomis padangomis, aprūdiję ir net samanomis baigiantys apželti automobiliai kelia pasipiktinimą dėl vietos ankštuose kiemuose priverstiems kovoti vairuotojams.

Beržų gatvės 23-iojo namo gyventojai neprisišaukia, kas iš jų kiemo ištemptų jau ne vieną rudenį čia riogsantį nejudinamą seną kledarą.
Kaip pasakojo daugiabučio bendrijos pirmininkė Vanda Romanovienė, bene treji metai, kai jų kieme kaip našlaitis paliktas ir pamirštas lengvasis automobilis „Opel Astra“.
Kad vietą užimanti transporto priemonė nenaudojama ir niekam nereikalinga, liudija seniai nuleistos padangos. Neeksploatuojamą automobilį nugulė dulkių sluoksnis ir pradėjo graužti rūdys.
Pirmininkė teigia išsiaiškinusi, kad automobilį kieme numetęs net ne jų namo gyventojas.
„Mūsų kieme labai trūksta vietų automobiliams. Namo vyrai pradėjo mane spausti, kad pasirūpinčiau šito kledaro pašalinimu iš kiemo. Bet pati juk ant pečių jo neištempsiu“, – kalbėjo V. Romanovienė.
Dar pernai ji kreipėsi į policijos pareigūnus. Atvykęs patrulių ekipažas apžiūrėjo nenaudojamą senieną, tuo ir baigėsi jų rūpestis.
V. Romanovienė, supratusi, kad ledai nepajudės, pavasarį paskambino bendruoju pagalbos telefonu. Papasakojusi savo bėdą, po kurio laiko sulaukė skambučio iš paties Policijos departamento.
„Skambino iš Vilniaus ir mane informavo, kad neva šis automobilis yra ieškomas policijos. Apsidžiaugiau, kad pagaliau šio griozdo kieme nebeliks. Tačiau jis kaip stovėjo mūsų kieme, taip ir stovi“, – pareigūnų neveiklumu piktinosi namo pirmininkė.
Netekusi vilties, ji kreipėsi ir į Panevėžio savivaldybės Viešosios tvarkos skyrių. Tačiau ir čia išgirdo, kad jeigu automobilis ieškomas policijos, Savivaldybės inspektoriai niekuo negali padėti.
„Visur atsimušu kaip į sieną. Nejaugi tokių niekam nereikalingų našlaitėlių negali nutempti į saugomą automobilių aikštelę? Jeigu per tuos trejus metus niekam tos transporto priemonės neprisireikė, gal bendrija gali ją priduoti į metalo laužą? Nejaugi nėra priemonių, kaip daugiabučių kiemus išlaisvinti nuo nevažiuojančių kledarų“, – klausė V. Romanovienė.

G. Kartano nuotr.

G. Kartano nuotr.

Policija neieško

Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato komunikacijos specialistas Tadas Martinaitis tvirtina, kad policijos duomenų bazėse nėra jokios informacijos, jog Beržų gatvės 23-iojo namo kieme riogsantis automobiliui būtų paskelbta paieška.
„Sistemoje matome, kad šis automobilis išregistruotas, neturi galiojančio draudimo, todėl eisme dalyvauti negali. Bet jokių žymų, kad jis būtų paieškomas, nėra“, – patikino T. Martinaitis.
Jo teigimu, nevažiuojančiais, apleistais ir vietą kiemuose užimančiais automobiliais turi pasirūpinti Panevėžio savivaldybės Viešosios tvarkos skyrius. O policija dažniau sulaukianti pranešimų, kad netvarkingai palikti automobiliai trukdo eismui.

Nenaudojami, bet neapleisti

Miesto savivaldybės Teisės skyriaus vedėja, laikinai vadovaujanti Viešosios tvarkos skyriui, Daiva Svirelienė patvirtino, kad jų inspektoriai į Beržų gatvės 23-iojo daugiabučio kiemą buvo užsukę dar šių metų birželį.
Viešosios tvarkos sergėtojai tokiais atvejais apžiūri automobilį – ar nuleistomis padangomis, ar aprūdijęs, kartais net apsamanojęs, išdaužytais langais. Pasak D. Svirelienės, ypač per karantiną pasitaikė nemažai atvejų, kai nenaudojama transporto priemonė nebeturi galiojančio draudimo, techninės apžiūros, bet vizualiai neatrodo apleista.
„Ir gana dažnai pasitvirtindavo faktas, kad automobilių savininkai dirba iš namų, o taupydami pinigus automobilio net nedraudžia. Tokiais atvejais negalime sakyti, kad jis neeksploatuojamas. Jei visgi įvertiname, kad automobilis išties jau ilgą laiką nejudinamas iš vietos ir panašu, kad savininkui nelabai rūpi, išsiunčiame įspėjimą jį patraukti“, – aiškino D. Svirelienė.
Anot vedėjos, apie 80 proc. savininkų, sulaukę tokio raginimo, pašalina savo transporto priemones per nustatytą laiką.
Jeigu to nepadaroma, pradedama administracinė teisena. Pirmoji nuobauda būna tik įspėjimas. Tiesa, jau pasitaikė atvejų, kad automobilio savininką paprašius iš daugiabučio kiemo patraukti savo nevažiuojančią senieną, šioji netrukus randama jau kitame kieme. Tokiais atvejais fiksuojama, kad pažeidimas padarytas pakartotinai ir jau galima konfiskuoti automobilį.
„Taip paprastai priverstinai nutempti automobilio į saugomą transporto priemonių aikštelę neturime teisės, nebent tuo atveju, kai trukdo eismo saugumui ar kelia pavojų žmonių sveikatai bei gyvybei ar turtui“, – teigė D. Svirelienė.

Savininkas Ukrainoje

Pasak D. Svirelienės, nustatyta, kad Beržų g. vairuotojams rakštimi tapęs automobilis yra parduotas užsienio piliečiui ir daroma prielaida, kad savininkas negali atvykti į Lietuvą. Jam Savivaldybė taip pat išsiuntusi raginimą patraukti iš kiemo savo turtą. Kol kas į tokį raginimą nesulaukta reakcijos.
„Tikėtina, kad minimo automobilio savininkas kariauja Ukrainoje. Tokių atvejų, kuomet automobiliai parduodami užsienio piliečiams, bet taip ir paliekami mūsų šalyje, turime ne vieną“, – teigė Savivaldybės teisininkė.
Anot jos, tik tuomet, jei neįmanoma nustatyti automobilio savininko, teisės aktai leidžia transporto priemonę išvežti į saugomą aikštelę ir pradėti teisines procedūras ją pripažinti bešeimininke.
Pasak D. Svirelienės, Panevėžyje jau yra ne viena transporto priemonė, kuri priverstinai buvo nuvežta kaip neeksploatuojama.
„Bet tokios procedūros ilgai užtrunka. Iš pradžių turime per įvairias informavimo priemones paskelbti apie pradėtą bešeimininkio turto nustatymo procedūrą. Ir tik nesulaukę savininko galime kreiptis į teismą. Pranešimų apie kiemuose paliktus nevažiuojančius automobilius sulaukiame tikrai daug. Jeigu savininkai geranoriškai utilizuoja savo senus automobilius, problema išsprendžiama greitai, bet jeigu jų nepavyksta rasti arba mūsų laiškus ignoruoja, procedūra užtrunka“, – pasakojo D. Svirelienė.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų