„Garso“ rekonstrukcijai rangovo pradedanti ieškoti Savivaldybė dairosi mieste vietos nekomerciniam kinui. Vienas svarstomų variantų – užleisti posėdžių salę. P. Židonio nuotr.

SEMC ieškos statybininkų

SEMC ieškos statybininkų

Panevėžio savivaldybė jau kitą savaitę skelbs konkursą pirkti rangos darbams kino centro „Garsas“ rekonstrukcijai į Stasio Eidrigevičiaus menų centrą. Kol kas tam Aukštaitijos sostinė kišenėje turi 3 mln. eurų. Visgi prieš porą savaičių pažadą padėti davė Vyriausybė, SEMC projektą įtraukusi į sąrašą tų, kuriems bus atseikėta iš Valstybės investicijų programos (VIP). Tiesa, finansinės injekcijos ateitų, jei tam pritars jau kitos kadencijos Seimas.

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis ir finansų ministras Vilius Šapoka kovo pabaigoje pasirašė nutarimą, pagal kurį Panevėžio SEMC iš valstybės kišenės 2021-aisiais turėtų būti atseikėta 973 tūkst. Eur, o 2022 m. – per 4 mln. Eur.

Panevėžio savivaldybės administracijos direktoriaus Tomo Juknos teigimu, tai, kad
toks projektas įtrauktas į VIP, rodo, jog Vyriausybė mato jo reikalingumą Panevėžyje. Visgi direktorius sutinka, kad premjero ir finansų ministro parašai nėra garantija, kad po rinkimų situacija nesikeis.
„Šimtaprocentinę garantiją, kad lėšas tikrai gausime, turėsime tada, kai bus pasirašytos finansavimo sutartys, bet tikimybė jau didėja“, – sako T. Jukna.
Anot jo, siekiant finansavimo projektams regionuose, klausomasi ne tik pačių savivaldybių balso.
„Reikšmingiausias dalykas tokioje situacijoje, kai visi nori, kad viena ir kita investicija ateitų į regioną. Bet kai prasideda interpretacijos ir abejonės, ar reikia naujo projekto, ar geriau, kad liktų senas apgriuvęs pastatas, supraskim ir žmonių, kurie tvirtina valstybės biudžetą, reakciją į tokią investiciją Panevėžyje. Tai suformuoja neigiamą nuomonę priimantiems sprendimus dėl lėšų paskirstymo projektams“, – sako T. Jukna.

Posėdžių salę užleistų kinui

Jau kitą savaitę Panevėžio savivaldybė rengiasi paskelbti konkursą „Garso“ rekonstrukcijos rangos darbams pirkti. Pirmasis etapas – SEMC statyba ir įrengimas – numatytas užbaigti per dvejus metus nuo sutarties pasirašymo. Pasak T. Juknos, naujasis pastatas turėtų būti atiduotas naudoti ir SEMC jame pradėti veiklą 2023-iųjų pabaigoje. Jei viešųjų pirkimų konkursas vyktų sklandžiai, direktoriaus teigimu, sutartis su konkursą laimėjusiu rangovu gali būti pasirašyta jau birželio pradžioje.
Pirmajam SEMC etapui Savivaldybė turi 3 mln. eurų ES paramą. Dar 5 mln. Eur planuojanti iki 2022 m. gauti iš valstybės kišenės, likusios sumos – preliminariai dar apie 3 mln. Eur – planuojama ieškoti Panevėžio biudžete.
„Garso“ rekonstrukcijai rangovo pradedanti ieškoti Savivaldybė dairosi mieste vietos nekomerciniam kinui. T. Juknos teigimu, šiuo metu svarstomi du variantai: tartis su „Apolo“ kino teatru arba, kol vyks SEMC statybos, nekomerciniam kinui užleisti miesto Savivaldybės didžiąją salę pirmajame aukšte.

Laukia verdikto

SEMC projektas jau kurį laiką atsidūręs ne tik panevėžiečių, bet ir teisėsaugos, paveldosaugininkų bei statybų prievaizdų akiratyje.
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybų inspekcija (VTPSI) vasario pradžioje pareiškė, kad „Garso“ pastato rekonstrukcijai į SEMC Savivaldybės išduotas statybos leidimas yra neteisėtas, nors prieš tai jo teisėtumą du kartus tikrinusi inspekcija pažeidimų nematė. Visgi trečią kartą inspekcija įžvelgė, jog Panevėžio istorinės dalies specialiajame plane kino centro „Garsas“ vietoje leistinas pastatų aukštis gali būti ne daugiau nei 19 m, o planuojamas SEMC numatytas gerokai aukštesnis – 25,8 m.
Panevėžio savivaldybė atrėmė, kad tokią išvadą priėmę statybų inspektoriai praleido esminę detalę – 19 m aukštingumas specialiajame plane numatytas tik naujai statomiems pastatams, o rekonstruojami gali būti ir aukštesni.

Po tokio ginčo, galinčio SEMC pasiųsti į istoriją, VTPSI nusprendė dar kartą įvertinti savo pačios išvadas.

Kol kas statybų prievaizdai dar nėra tarę galutinio savo verdikto, tačiau ir nėra kreipęsi į teismą dėl leidimo rekonstrukcijai panaikinimo.
Į teismą pareiškė nesikreipsianti ir Panevėžio apygardos prokuratūra, išnagrinėjusi net tris nuo pernai rugsėjo iki gruodžio jai atsiųstus raštus: Valstybinės kultūros paveldo komisijos pareiškimą dėl planuojamų statybų teisėtumo, pilietinės iniciatyvinės grupės „Išsaugoti „Garsą“ bei Panevėžio tarybos opozicijos prašymus dėl viešojo intereso gynimo.
„Pareiškėjų inicijuota iniciatyva pastato išsaugojimui negali būti iškelta virš kitos visuomenės dalies suinteresuotumo pastato rekonstravimu bei atnaujinimu“, – teigiama prokuratūros nutarime.

Pasikeis neatpažįstamai

Kino centro „Garsas“ pastatui, menančiam 1968-uosius, parengtas virsmas į modernų Stasio Eidrigevičiaus menų centrą (SEMC) su požemine automobilių stovėjimo aikštele, pagalbinėmis patalpomis, meno kūrinių saugyklomis rūsyje bei keturiais antžeminiais aukštais. Pirmajame vieta numatyta kavinei, erdviam holui, sanitarinėms patalpoms, apsaugos postui, antrame įsikurtų menų centro administracija, edukacinė zona. Trečiasis ir ketvirtasis aukštai būtų skirti ekspozicijų salėms. Ant pastato stogo suprojektuota lauko terasa – apžvalgos aikštelė, atverianti miesto panoramą. Pagal projektą, su pagrindiniu SEMC pastatu koridoriumi sujungtame kube turėtų atsirasti 70–80 vietų salė žiūrovams, pritaikyta filmams rodyti.

 

Komentarai

 • 3 mln. is miesto biudzeto reiskia dar ilgai teks vaikstyti suirusiais saligatv

  • Nu gi, kas čia tu per vienas, kad mes tavo šaligatvį remontuotumėm?? važinėk su mašina, o ne vaikščiot pėsčias, nugi, nebus reikalingas šaligatvis, nugi…

   • Atsakyti
 • Nuo kada mano bezdalai beverčiai?????????????????????????????????????????????????????????????
  Bent jau į miesto herbą mane šermuonį įmontuoti reikalaujau!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Turėtų dabar į žemę iš gėdos parlįsti visi, kurie specialiai trukdo tokio objekto rekonstrukcijai. Žinoma, labai sunku prisiversti netrukdyti, kai slysta iš po kojų paskutinė viltis – užvaldyti Panevėžį taip, kaip vyko ilgus metus iki šiol. Niekas nevyko, pelkė, bala, mauras aplink. Toje pelkėje labai lengva purvą drabstyti aplink visiems, susukti galvas apie tariamas moralines vertybes. Kai įsigilini į tai, kas vyko anksčiau, kas vyksta dabar, kas iš tikro stovi už tariamų ginėjų Garso arba kas tie gynėjai, pasidaro viskas aišku. Klausimas trukdytojams – kodėl tiek laiko, beveik visą Nepriklausomybės laikotarpį, netvarkėte Garso? Nešiltinote? Pinigus eikvojote vėjais šildydali orą ir laikydami 20 žiūrovų šaltoje virš 600 vietų turinčioje salėje? Ar negėda

  • Atsakyti
 • Jau visas sis projektas atrode apgailetina ir kalbos apie ta nereiklainga semc, bet dabar visos pandmijos pasaulines krizies akivaizdoje ir toliau stumia milijonini ne pirmos butinybes projekta. Ekonomistai tik suka galvas kaip stipriai bus paveikta visos europos ekonomika ir kiek metu prireiks jai atsatyti po karantino o Panevezys paveikslais apsistatyti ketina… na nuostabus planas. Nei vienas politikas seime nepritars siam projektui visu dabartini ivykiu priesaky, tai reikstu politine savizudybe

  • Atsakyti
 • greituoju budu niekam nereikalinga projekta stumia. Kas galetu paneigti, kaip sake profesorius.

  • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (6)

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų