Du kartus statybos leidimą „Garso“ rekonstrukcijai į SEMC įvardiję kaip teisėtą, trečią kartą statybų inspektoriai paskelbė priešingą išvadą, kai Savivaldybė jau rengiasi skelbti konkursą rangos darbams pirkti.

SEMC dega ambicijų lauže

SEMC dega ambicijų lauže

Kino centro „Garsas“ pastatui, menančiam 1968-uosius, parengtas virsmas į modernų Stasio Eidrigevičiaus menų centrą (SEMC) su požemine automobilių stovėjimo aikštele, pagalbinėmis patalpomis, meno kūrinių saugyklomis rūsyje bei keturiais antžeminiais aukštais.

Pirmajame vieta numatyta kavinei, erdviam holui, sanitarinėms patalpoms, apsaugos postui, antrame įsikurtų menų centro administracija, edukacinė zona. Trečiasis ir ketvirtasis aukštai būtų skirti ekspozicijų salėms. Ant pastato stogo suprojektuota lauko terasa – apžvalgos aikštelė, atverianti miesto panoramą. Pagal projektą, su pagrindiniu SEMC pastatu koridoriumi sujungtame kube turėtų atsirasti 70-80 vietų salė žiūrovams, pritaikyta kino rodymui.

Tokiai vizijai išpildyti jau parengusi dokumentus rangos darbų konkursui skelbti Panevėžio savivaldybė sulaukė žinios, šiuos planus galinčios pasiųsti į istoriją. Verdantis mūšis dėl kino centro „Garsas“, numatyto rekonstruoti į SEMC pasiekė kulminaciją. Savivaldybės išduotą statybos leidimą kino centro pastato rekonstrukcijai jau du kartus pripažinusi teisėtu, Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI), įvertinusi trečiąkart, pareiškė, jog dokumentas – neteisėtas.

Statybų prievaizdai atkreipė dėmesį, jog pagal pačios Savivaldybės tarybos patvirtintą miesto istorinės dalies specialųjį planą „Garso“ vietoje leistinas ne aukštesnis nei 19 m pastatas. Būsimojo SEMC aukštis siektų 25,8 m.

Savivaldybės atstovai atremia, kad ne didesnis nei 19 m aukštis privalomas tik naujai statomiems objektams, o tai, kas bus daroma su kino centro pastatu, pagal teisės aktus įvardijama kaip rekonstrukcija.

Trečias kartas

VTPSI dar rugsėjį gavo pilietinės iniciatyvinės grupės „Išsaugoti Garsą“ prašymą dėl viešojo intereso gynimo, adresuotą ir Panevėžio apygardos prokuratūrai.

Šiame rašte nurodyta, kad inspekcija prieš tai dukart netinkamai išnagrinėjo pilietinės iniciatyvinės grupės kreipimąsi dėl galimų pažeidimų išduodant statybos leidimą kino centro „Garsas“ pastato rekonstrukcijai. Abu kartus inspekcija buvo pasisakiusi, kad leidimas rekonstruoti „Garsą“ – teisėtas.

Visuomenininkai su tuo nesutiko ir kreipėsi į Valstybinę kultūros paveldo komisiją. Šioji – į prokuratūrą, o gruodžio vidury inspekcija gavo Panevėžio apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prašymą atlikti patikrinimą dėl planuojamų statybų Panevėžio miesto istorinėje dalyje – Respublikos g. 40 teisėtumo.

Atsižvelgusi į šį prokurorų raštą, inspekcijos Teritorijų planavimo valstybinės priežiūros departamentas atliko patikrinimą dėl planuojamojo SEMC teritorijoje galiojančių teritorijų planavimo dokumentų, jų sprendinių (aukštingumo).

Inspekcija nustatė, kad nors „Garso“ pastatas, rekonstruojamas į SEMC, nėra įrašytas į Kultūros vertybių registrą, tačiau patenka į Panevėžio istorinės dalies teritoriją, kurioje, be Detaliojo bei Bendrojo planų reikalavimų, galioja dar ir Specialusis planas. O jis, Savivaldybės tarybos patvirtintas dar 2013-aisiais, numato, kad šioje vietoje pastatų aukštis gali siekti iki 19 m. Inspekcija padarė išvadą, kad SEMC projekte nurodytas rekonstruojamo pastato aukštis – 25,80 m prieštarauja Specialiojo plano reikalavimams.

„Patikrinimo akto išvadoje nustatyta, kad statybą leidžiantis dokumentas išduotas neteisėtai“, – paskelbė VTPSI Vidurio Lietuvos statybos valstybinės priežiūros departamentas.

Laukia oficialaus pranešimo

Toks statybos prievaizdų raštas gali tapti esmine detale jau metus besitęsiančioje „Garso“ gynėjų ir jo vietoje SEMC norinčiųjų matyti kovoje. Nors Kultūros ministerija Panevėžiui jau yra skyrusi 3 mln. Eur finansavimą sovietmečiu statyto kino centro pastato rekonstrukcijai į modernųjį SEMC, projektui gresia pakliūti į aklavietę, jei Savivaldybei prisieis stabdyti statybos leidimą.

„Pagal VTPSI išvadą reiškia, kad ir viešbučio Laisvės aikštėje negalėtume rekonstruoti, nes pažeistume specialiojo plano sprendinius, arba turėtume jį nupjauti.“
V. Bubliauskaitė

Jos atstovai tvirtina, jog apie VTPSI tokį svarbų raštą žinantys tik iš viešojoje erdvėje pasklidusios informacijos. Oficialiai Panevėžio savivaldybė nesanti apie jį informuota. Šis Panevėžiui reikšmingas inspekcijos atsakymas adresuotas trims institucijoms – „Garso“ gynėjų prašymą gavusiai Valstybinei kultūros paveldo komisijai, Panevėžio apygardos prokuratūrai bei pačiai pilietinei iniciatyvinei grupei „Išsaugoti „Garsą“.

Laikinai Panevėžio mero pareigas einantis vicemeras Valdemaras Jakštas teigia, jog Savivaldybė laukianti oficialaus rašto ir tuomet pateiksianti savo argumentus.

Mato paradoksą

Panevėžio savivaldybės išduoto statybos leidimo „Garsą“ rekonstruoti į SEMC teisėtumą VTPSI nagrinėjo jau du kartus. Pernai liepą ir rugpjūtį pateiktuose inspekcijos atsakymuose teigta, kad leidimas išduotas teisėtai.

„Konkretaus įvardijimo dėl aukštingumo nebuvo, bet jei nagrinėjo leidimo teisėtumą, inspekcija turėjo patikrinti viską, pradedant projekto atitiktimi teritorijų planavimo dokumentams ir baigiant viešinimo, kultūros paveldo aspektais“, – teigia Savivaldybės Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus vedėjas Saulius Glinskis.

To paties skyriaus specialistė Vita Bubliauskaitė tvirtina, jog dabar statybos leidimą kaip neteisėtą įvertinusi inspekcija praleido esminę detalę.

„Statybų inspekcija jau du kartus tikrino statybų leidimo teisėtumą ir abu kartus nustatė, kad šitas dokumentas yra teisėtas. Trečią sykį vertino jo atitiktį Panevėžio istorinės dalies specialiajam planui. Kiek mums žinoma – juk oficialaus rašto niekas mums neatsiuntė, – jie pamiršo paminėti vieną labai svarbų dalyką. 19 metrų aukštingumas specialiajame plane numatytas tik naujai statomiems pastatams. SEMC nėra naujai statomas, tai yra „Garso“ pastato rekonstrukcija, todėl šiuo atveju negali būti taikomas 19 m aukštis, nurodytas specialiajame plane“, – aiškino V. Bubliauskaitė.

Specialistė tikina, jog kino centro pastato rekonstrukcijai į SEMC išduotas statybos leidimas, priešingai, nei konstatavo VTPSI, atitinka ir tuo metu galiojusį specialųjį planą, taip pat bendrąjį ir detalųjį planus.

„Pagal VTPSI išvadą reiškia, kad ir viešbučio Laisvės aikštėje negalėtume rekonstruoti, nes pažeistume specialiojo plano sprendinius, arba turėtume jį nupjauti iki 19 m, mat dabar yra aukštesnis. Čia visiškas paradoksas“, – komentavo V. Bubliauskaitė.

Rengiasi rangos konkursui

Specialistė sako nemananti, kad VTPSI išvada gali turėti įtakos tolesnei SEMC projekto eigai. Anot jos, statybą leidžiantį dokumentą gali panaikinti tik teismas.

Šiuo metu SEMC projektas jau pasiekęs stadiją, kai dar po mėnesio galėtų būti skelbiamas viešųjų pirkimų konkursas rangos darbams. Pasak V. Bubliauskaitės, rangos pirkimo konkursui dokumentai jau parengti ir pateikti derinti Centrinei projektų valdymo agentūrai. Jos pastabas bei rekomendacijas tikimasi gauti per 3–4 savaites. Kitas žingsnis turėtų būti konkurso paskelbimas ieškant rangovo, kino centrą rekonstruosiančio į SEMC.

Pasak V. Bubliauskaitės, Kultūros ministerija šiam projektui yra skyrusi 3 mln. eurų europinės paramos. Dar 5 mln. eurų Panevėžiui pažadėta iš Valstybės investicijų programos.

„Tikėtina, kad 2022 m. SEMC pirmas etapas, kuriam išduotas statybos leidimas, turėtų būti baigtas“, – teigė specialistė.

Lenktyniauja peticijomis

Suplanuotas „Garso“ virtimas į SEMC Panevėžį dalija į skirtingas stovyklas. Grupė „Išsaugoti „Garsą“ dar pernai gegužę virtualioje erdvėje paskelbė peticiją „Ne kino centro „Garsas“ Panevėžyje sunaikinimui“ ir iki šiol yra surinkusi 2 850 parašų. Visuomenininkai skelbia, kad raštu pasirašė dar 1259-i žmonės.

O šių metų sausio pradžioje atsaką davė ir SEMC palaikytojai. Jų peticija „Už Stasio Eidrigevičiaus menų centro kūrimą rekonstruojant kino centrą „Garsas“ jau surinkusi 848 parašus.

Galerija

Komentarai

  • Mama sumanė, kad laikas tėvukui seną sovietinį automobilį (Žiguliukus) pasikeisti nauju… Toliau buvo nieko naujo. Vėl atlėkė teta Anielė kaukdama baubdama ašarodama, tėvuką, įkopusį į auksinį rudenį, išplūdo iki antikristaus, mamai, įkopusiai į auksinį rudenį, antrą infarktą įvarė – ir liko juobu abudu, įkopę į auksinį rudenį, su tuo pačiu žiguliuku pirduliuku ant tilto į dar auksinesnį rudenį.
    … visą giminę nuo Anelės kažko gi nupurto …

    • Taip, žiauriai gaila.

    • Mano nuomone, įstatymai yra tarpusavyje nesuderinti kai vienas prieštarauja kitam specialiai, kad susidarytų galimybė atsirasti galingom jėgoms, kurios ir kreiptų procesus pagal savas užgaidas. Įvardink didesnį miesto priešą už Urbšį su Mateliu?

      • O kaip kitaip menkiena susireikšmins?

    • Kas ploja katutėmis? Koncervai su urbšistais.

    • Na bet tokio debilisko palyginimo normalus ir sveikas zmogus nesugalvotu

  • Labai nuoširdžiai gaila, kad stabdo miesto polėkius. Suprantu Vilniaus siekį kuo greičiau susirinkti milijoną gyventojų, nes kitaip praranda konkurenciją europiniame regione. Suprantu, kad tik vidinės emigracijos būdu bus sutraukti tie milijonas gyventojų. Suprantu, kad visa sistema (projektai, asfaltai, statybos ir tt ir tt) dirba vidinės emigracijos vardan. Tik tas supratimas nemažina mano, kaip panevėžiečio, gėlos ir apmaudo – juk nėra kito miesto, kurio žmogiškas dydis taip tinka žmogui oriai gyventi, Smerkiu stabžius ir stabdymus.
    Dieve, saugok Panevėžį!

    • Tikrai mane stebina, kaip yra darkomas tas nedidelis miesto senamiestis.idiotiškais projektais.Netark Dievo vardo be reikalo žmogau

      • idiotiška rašliava: kur matai tą senamiesti, kaimiete??

  • kaip miela ir jautru 🙂
    Šampės!

    • yes, dakalem

  • plojam katutėmis, einam ratelius smogdami tiems, kurie eina prieš sovietmečio reliktus, kalvio Ignoto teisybe ir prakaitu pašventintuosius

    • Atsakyti
  • Pasisakiau savivaldos rinkimuose ir pasisakysiu už SEMCą, ir tokių kaip aš bent jau 17000 panevėžiečių.
    Mačiau priešininkų peticiją. Kas paneigs, kad pasirašė Klaipėdoje ar Kaune ne per partinę liniją?

  • Nu kiek galima duot kelią tiems, kas garsiau rėkia? Va taip ir kuriam stagnatorių rėksnių visuomenę.

    • pasičiulpkit sau, gal aprimsit, bolševikų išperos

  • Buvo sovietų kariuomenėje toks laipsnis – praporščikas. Pusiau karininkai. Sakydavo, kad nuo jų reikia saugoti armijos turtą. Patys jie jausdavosi labiau karininkais, negu patys karininkai. Įžanga tam, kad suprastume, apie kokį personažą-iliustraciją eina kalba. Taigi. Susitinka kartą dalinyje praporščikas su eiliniu kareiviu. Pastarasis ir klausia:„Drauge praporščike, ar gali krokodilai skraidyti?“- „Tu ką, eilini, žinoma, kad – ne!“ – „Mhmm, o draugas majoras ką tik sakė, kad gali… “ – „ Aaaaoo… draugas majoras? Žinote ką, eilini, krokodilai skraidyti gali… tik labai, labai žemai!“ Išvada: manęs trečią kartą to paties užklaustų (bet -prokuratūra!) apie projektą, kuris dar tik bus įgyvendintas, tarkim, Babtuose, pagalvočiau „o ma jį pikis tą pastatą – tegu pjauna!“

  • O rimtai. Iš patirties: jei ne tokie aktyvistai-teroristai, pavyzdžiui, atnaujintas Skaistakalnio parkas jau dešimt metų būtų tarnavęs žmonėms. Yra viena kategorija žmonių, kurie niekaip negali gyventi be revoliucijos (tam tikro griovimo ar stabdymo). Kaip be vitaminų. Deja, tą poreikį eksponuoja taip plačiai, kad pradeda trukdyti gyvenimui eiti pirmyn. Pavyzdžių daug. Karts nuo karto išgirstu tų pačių veikėjų dejonę – „galėtų senąjį teatrą suremontuoti“. Sutinku. Bet per vėlu. Pasidomėkite, mielieji aktyvistai, savo koleggų veiksmais 1993-1994 metais. Yra tų pavyzdžių, dėl kurių aš ir piktas ant jūsų, miesto plėtros stabdžiai-peticijų ir „maliavų“rašytojai.

    • Vienas iš griovėjų yra Poviliukas

  • Čia lygiai taip pat, kaip, kadaise Panevėžio miestui nereikėjo Universiteto. O vėliau verkia, kad miestas pasenęs, neatsinaujinęs, nėra gyvybės jame.

    • Atsakyti
    • Tikra tiesa. Ir aš taip manau. Taip ir liksim stagnuoti, jei tokį projektą pradėjusieji iš nevilties nuleis rankas. Labai noriu tikėti, kad taip nenutiks. Tegul dievas jiems suteikia stiprybės.

  • Tegul stato ta savo menu centra bet kitoje vietoje kokio velnio cia užsispyrę griaut ta garsa? Atrodo is Račkausko kalbu kad jo vienintelis tikslas butent nugriauti kino centra o vietoj jo nors ir turgus tegul tampa.. 90 gyvuojantis garsas tegul stovi savo vietoje o semc ieskosi savo sklypo.

  • Skurdo kultūra. Čia kai asociali šeima, gavus pašalpą vietoj bulvių maišo nuperka pliušinį meškiną per pusę kambario, taip Panevėžys vietoj vaikų darželių, vaikų ir jaunimo užimtumo centrų stato „ambicingą“ griozdą, kuris apart ambicingumo, jokios apčiuopiamos naudos neturi. (Turizmas? Nejuokinkit! Tai miestas iš kurio norisi apsisukus bėgt, o ne trainiotis turistaujant). Net nežinau iš kur tiek kompleksų kamuojamų durnių Panevėžio valdžioj, nes metai iš metų vis kažkokios beprotiškos idėjos iš ten plaukia. Kai tuo tarpu gatvės, miesto infrastruktūra apverktinoje padėtyje. Faktiškai per visą Nepriklausomybę nepastatytas nei vienas daugiabutis, tad apie prieinamą socialinį būstą nėra nei kalbos. Kaip ir minėjau, problemos su darželiais, nes ten eilės netrumpesnės nei Vilniuje. Bet ką ten tie darželiai ir miesto gatvės bei apsirūpinimas būstais…

    • mužike esi kokių reta ir vatnike. būstą mat jai pastatyt reikia, neišlendi iš 1970-ųjų??

    • labiau moralės skurdo kultūra, Vilma; pavyzdys – „miestiečio“ atsakymas Jums.

  • pritariu Vilmai

  • Tik griauti ir kuo greičiau.

  • Nuvyko savivaldybės administracijos direktorius į mokėjimo agentūrą pinigų SEMC. Jo paprašė pateikti sąrašą darbų, kuriuos menininkas padovanojo būsimam muziejui.pasirodo tokių darbų nėra.Teko administracijos direktoriui spūdinti namo be pinigų.

    • Ir tikėtina nebus.

  • Dabartinį „Garsą“ reikia atrestauruoti. O nauja dėžė tikrai negraži ir nedera prie nedidelių namų

    • Atsakyti
  • Skaitau ir negaliu patikėti. Tikrai, kaip kažkas yra pasakęs, dar ir šiaudinius stogus Panevėžio centre uždėkit – niekuo nebesiskirs nuo kaimo. Nežinau baisesnio pastato mieste už Garso, net sovietmečiu senieji panevėžiečiai spjaudydavosi į jį žiūrėdami, o dabar jis ginamas kaip didžiausia vertybė, tariamai reprezentuojanti miestą! Atsikvošėkit! O gal, kaip kažkada yra sakęs vienas toks profesorius, kas galėtų paneigti, kad visa tai daroma tyčia, iš siekio sunaikinti oponentą ar iš nemeilės šitam miestui?

    • „Nevykit Dievo į medį“ dėl to Garso baisumo. Yra autobusų stotis, koncervų fabrikas ir kt.

  • o kodel Garsas juk stovi salimais apgriuves konservu fabrikas va ir pirkite gerbiemeji ta pastata uz savus pinigus ir statykite ir problemu nebus tik paskui bukit geri neverkite ir nekaulikite pinigu is mokesciu moketojiu pastato islaikimui

    • o garsas is miesto biudzeto tur but negauna nieko , ane , nebejuokink savo proto liekanom

      • Atsakyti
  • Siulau palikti garsa kaip paminkla ateities kartom kad dar ilgai ilgai primintu griuvanti sovietmeti

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (35)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų