Rūta Taučikienė. I. Stulgaitės–Kriukienės nuotr.

Šeimos tradicija: ketvirtis amžiaus be pirktinių žaislų

Šeimos tradicija: ketvirtis amžiaus be pirktinių žaislų

Iki žiemos švenčių telikus maždaug porai savaičių, žėrinčiomis lemputėmis, girliandomis dabinamos vitrinos, miestų bei kaimelių žaliaskarės. Nors kalėdinių puošmenų pasirinkimas gausus, vis daugiau namų puošybai vietoj plastiko renkasi tai, kas natūralu, ką naudojo protėviai.

Panevėžio savivaldybės Miesto infrastruktūros specialistė, ekologė Rūta Taučikienė jau daugiau kaip du dešimtmečius namus puošia tik savo pačios rankomis gamintomis dekoracijomis ir žaisliukais iš šiaudų ir šieno. Jos kolekcijoje – apie šimtas šių medaus spalvos grožybių. Daugelis žaisliukų gaminti prieš ketvirtį amžiaus.

„Ši tradicija užgimė sukūrus šeimą. Kodėl nusprendžiau namus puošti tik tokiais žaisliukais iš šiaudų, negaliu atsakyti. Atmintyje įsirėžę vaizdiniai iš močiutės namų: sena kaimo troba, viename kambaryje – didžiulės audimo staklės, nes močiutė buvo audėja, o kitame visos palubės nukabinėtos šiaudiniais sodais. Tai labai stipriai įaugo į sąmonę ir, kai namuose netikėtai atsirado šiaudų, pradėjau ir pati kurti žaisliukus“, – pasakojo R. Taučikienė.

Anot panevėžietės, šiaudas yra dėkinga kūrybinė medžiaga. Juos geriausia pjauti, kai rugiai ar kviečiai „plaukioja“, – birželio pabaigoje. Tuomet išdžiovinti ir susikarpyti įvairaus ilgio šiaudeliais. Jeigu šiaudas gerai išdžiūvęs, jis puikiai išsilaiko. Be to, šiaudus galima pavirinti, o paskui išlyginti lygintuvu – taip išeina plokščias šiaudas, iš kurio galima gaminti nuostabias žvaigždes, saulytes ar kitas formas.

„Kai nupuošiame eglutę, žaisliukus saugiai sudedame į dėžes ir vėl išsitraukiame dažniausiai tik Kūčių dieną. Šiaudas išsilaiko puikiai, kai kurie žaisliukai skaičiuoja jau 25-erius metus. Su mažąja dukra kasmet surengiame advento vakarą namuose ir vėl pagaminame naujų puošmenų“, – kalbėjo senųjų tradicijų puoselėtoja.

Visą straipsnį skaitykite gruodžio 8 dienos (trečiadienio) „Sekundės“ laikraštyje.

Galerija

Komentarai

  • Rugiai plaukėja, o ne plaukioja. Žurnalistai turėtų žinoti tokius dalykus

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų