Seime – naujas siūlymas dėl nedidelio kiekio kanapių dekriminalizavimo

Seime – naujas siūlymas dėl nedidelio kiekio kanapių dekriminalizavimo

Pernai Seimui nepavykus dekriminalizuoti nedidelio kiekio narkotinių medžiagų turėjimo, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas, vykdydamas Seimo pavedimą, parengė ir įregistravo naują projektą dėl kanapių dekriminalizavimo.

Siūloma nustatyti administracinę, o ne baudžiamąją atsakomybę už nedidelio kiekio kanapių, jų dalių, aliejaus, dervos, ekstraktų ar tinktūrų disponavimą nedideliais kiekiais be tikslo platinti. Taip pat siūloma numatyti galimybę įpareigoti asmenį dalyvauti tikslinėse aprobuotose elgesį keičiančiose programose.

Tai numatančius Administracinių nusižengimų ir Baudžiamojo kodeksų pakeitimų projektus įregistravo Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras, šio komiteto nariai Aušrinė Armonaitė, Irena Haase, Julius Sabatauskas, Gabrielius Landsbergis.

Pasak jų, parengti šiuos projektus paskatino itin griežtas nedidelio kiekio kanapių ir jų dalių disponavimo reguliavimas.

„Projektų tikslas – užtikrinti tinkamą protingumo, proporcingumo, teisingumo ir kraštutinės priemonės principų taikymą, formuojant subalansuotą narkotikų politiką Lietuvoje. (….) Nedideliu kiekiu kanapių dažniausiai disponuoja jauno amžiaus žmonės, kurie dar tik pradeda kurti savo gyvenimą, todėl sulaikius tokį asmenį su nedideliu kiekiu kanapių be tikslo jas platinti ir taikant jam baudžiamąją atsakomybę, yra užkertamas kelias šio asmens karjerai ir asmens nepriekaištingai reputacijai. Tokios veikos pavojingumas visuomenei yra ypač mažas, todėl baudžiamosios atsakomybės taikymas yra nesuderinamas ir prieštarauja proporcingumo principui“,– sakoma dokumento aiškinamajame rašte.

Tikimasi, kad priėmus siūlomus projektus sumažės baudžiamųjų nusižengimų skaičius, o narkotikų kontrolės politika bus labiau orientuota į visuomenės sveikatą.

Projekto autoriai primena, kad už tokias veikas iki 2017 metų buvo nustatyta administracinė atsakomybė ir ji buvo sėkmingai taikoma.

Baudos siektų nuo 30 iki 400 eurų

Už neteisėtą nedidelio kiekio kanapių (jų dalių), kanapių aliejaus, kanapių dervos, kanapių ekstraktų ar tinktūrų gaminimą, perdirbimą, įgijimą, laikymą, gabenimą ar siuntimą be tikslo platinti, grėstų įspėjimas arba bauda nuo 30 iki 250 eurų.

Šis administracinis nusižengimas, padarytas pakartotinai, užtrauktų baudą nuo 250 iki 400 eurų.
Už tokį administracinį nusižengimą gali būti taikoma administracinio poveikio priemonė – įpareigojimas dalyvauti alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos, ankstyvosios intervencijos, sveikatos priežiūros, resocializacijos, bendravimo su vaikais tobulinimo, smurtinio elgesio keitimo programose (kursuose).

Asmuo, kuris savanoriškai kreipėsi į sveikatos priežiūros įstaigą dėl medicinos pagalbos ar kreipėsi į valstybės instituciją norėdamas atiduoti neteisėtai pasigamintas, perdirbtas, įgytas, laikytas, gabentas ar parsiųstas kanapes (jų dalis), kanapių aliejų, kanapių dervas, kanapių ekstraktus ar tinktūras, būtų atleidžiamas nuo administracinės atsakomybės.

Kokį kanapių (jų dalių), kanapių aliejaus, kanapių dervos, kanapių ekstraktų ar tinktūrų kiekį laikyti nedideliu, būtų nustatoma remiantis sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintomis rekomendacijomis.

Siūloma, kad naujas teisinis reguliavimas įsigaliotų jau šių metų liepos 1 d.

ELTA primena, kad 2021 m. lapkričio 11 d. Seimas nepritarė siūlymui atsakomybę už nedidelio kiekio narkotinių medžiagų turėjimą perkelti iš Baudžiamojo į Administracinių nusižengimų kodeksą.

Administracinių nusižengimų kodekse buvo siūloma numatyti, kad nedidelio kiekio narkotinių ar psichotropinių medžiagų neteisėtas gaminimas, perdirbimas, įgijimas, laikymas, gabenimas ar siuntimas be tikslo jas platinti užtraukia baudą nuo 50 iki 350 eurų. Pakartotinis nusižengimas užtrauktų baudą nuo 300 iki 500 eurų.

Administracinių nusižengimų kodekso pataisos neįveikė priėmimo stadijos, už balsavus 61 parlamentarui, 58 prieš ir 7 susilaikius.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų