Savivaldybė ir Statistikos departamentas jau daug metų neranda sutarimo, kiek Panevėžyje išties yra gyventojų.

Savivaldybėse pasimetė tūkstančiai gyventojų

Savivaldybėse pasimetė tūkstančiai gyventojų

 

Yra trys melo rūšys: melas, bjaurus melas ir statistika – sakė amerikiečių rašytojas Markas Tvenas. Dėl tiesos skaičiuose jau daug metų nesutaria ir Lietuvos statistikos departamentas bei šalies savivaldybės. Pastarosios savo teritorijose suskaičiuoja žymiai daugiau gyventojų, nei skelbia statistikų duomenys. Antai Panevėžio mieste gyvenamąją vietą šių metų sausį deklaravo net 8 tūkst. žmonių daugiau, nei jų nurodo departamentas.

Lietuvos statistikos departamentas sausį paskelbė preliminarius savivaldybių gyventojų skaičius. Pagal šios tarnybos skaičiavimus Panevėžyje gyvena 85 878 žmonės. Pernai tuo pačiu metu panevėžiečių buvo 87 139.

Tačiau visai kitokius skaičius turi Panevėžio savivaldybė. Jos duomenų sistema rodo, kad Panevėžyje gyvenamąją vietą yra registravę net 94 231 gyventojas – tai daugiau nei 8 tūkst. panevėžiečių, nei skelbia statistai. Prieš metus gyvenamąją vietą Aukštaitijos sostinėje buvo deklaravę 95 569 žmonės.

„Mums sunku suprasti, kaip gali būti toks didelis skirtumas tarp Savivaldybės ir Statistikos departamento skaičių. Pagal kokią metodiką departamentas dirba, kad jų sąrašuose dingsta tūkstančiai žmonių?“ – stebisi Panevėžio savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna.

Jo teigimu, gyventojų skaičius itin svarbus Savivaldybei teikiant investicinius projektus, rengiant dokumentus, pavyzdžiui, dėl Lietuvos automobilių kelių direkcijos finansavimo miesto gatvėms tvarkyti. Tokiuose planuose, pasak direktoriaus, visada naudojami tik Statistikos departamento duomenys.

Be to, kiekvienas investuotojas, pašnekovo teigimu, pirmiausia pasidomi ir įvertina, kiek savivaldybė turi gyventojų – potencialių vartotojų, klientų. Gyventojų skaičius yra ir paties miesto įvaizdžio dalis – didmiesčio statusą turinčiam Panevėžiui tūkstančiai prapuolusių miestiečių labai neparankus rodiklis.

Nuolatiniai ir laikinieji

Lietuvos statistikos departamento Duomenų parengimo Panevėžio skyriaus vedėja Julija Budreikienė teigė, kad Panevėžio valdininkams ne pirmą kartą kyla klausimas dėl gyventojų skaičiaus. Anot jos, departamentas skaičiuoja nuolatinį panevėžiečių skaičių, o savivaldybės prideda ir laikinus gyventojus: atvykusius darbininkus, nuomininkus.

„Jau buvo tokios gyventojų paieškos, į mus anksčiau dėl to kreipėsi ne vienas Panevėžio savivaldybės atstovas. Mūsų specialistai vadovaujasi „Eurostat“ standartais ir metodika, mes skelbiame nuolatinį tiek visos Lietuvos, tiek savivaldybių gyventojų skaičių“, – aiškino J. Budreikienė.

Pasak vedėjos, skaičiuojant Lietuvos gyventojus, pirmiausia kaip pagrindas imami paskutinio gyventojų surašymo duomenys ir lyginamas jų skirtumas su paskutiniais Registrų centro skaičiais.

„Visa tokio skaičiavimo virtuvė vyksta pagal nustatytas taisykles: renkami vidinės bei išorinės migracijos į kitas savivaldybes ar užsienį skaičiai, fiksuojama gimimų bei mirčių statistika“, – kalbėjo J. Budreikienė.

Šiuo metu šalies statistikai daug dėmesio skiria pasiruošti kitais metais vyksiančiam visuotiniam Lietuvos gyventojų surašymui. Paskutinis toks darbas vyko 2011 m.

Šį kartą, pasak vedėjos, surašinėtojai taip aktyviai po kiemus nebevaikščios ir didelę dalį duomenų planuoja gauti iš oficialių registrų.

Pasisavintų atvažiuojančiuosius

Argumentas, esą skirtumas tarp Statistikos departamento ir savivaldybių duomenų atsiranda, nes pastarosios skaičiuoja ir laikinus gyventojus, kelia abejonių T. Juknai. Anot jo, tokiu atveju Panevėžys galėtų savintis ir į miestą dirbti kas dieną atvykstančius Panevėžio rajono gyventojus.

O jame, išankstiniais Statistikos departamento duomenimis, gyvena 35 324 gyventojai, pernai šis rodiklis buvo kiek didesnis – 35 445. Pagal pačios rajono Savivaldybės duomenis, joje deklaravusiųjų gyvenamąją vietą skaičius sausio 1-ąją buvo 39 170, tai yra beveik 4000 žmonių daugiau, nei nurodo statistikai.

Šiauliai irgi nesuskaičiuoja

Tikrasis gyventojų skaičius – mįslė ir kaimyniniams Šiauliams. Šio miesto savivaldybės Bendrųjų reikalų skyriaus specialistas Vitalis Lebedis patvirtino, kad Statistikos departamento pateikiami duomenys smarkiai skiriasi nuo gyvenamąją vietą Šiauliuose deklaravusiųjų skaičiaus. O tiesa, V. Lebedžio nuomone, tikriausiai per viduriuką.

Išankstiniais Lietuvos statistikos departamento duomenimis, Šiauliuose dabar gyvena 101 514 gyventojų, nors Savivaldybė jų suskaičiavusi 109 932 – taip pat kone 9 tūkst. daugiau.

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų