SAVAITĖS KLAUSIMAS. Kam Panevėžyje statyti paminklą?

SAVAITĖS KLAUSIMAS. Kam Panevėžyje statyti paminklą?

https://sekunde.lt/leidinys/paneveziobalsas/Panevėžio iškilias asmenybes primena jų vardais pavadintos gatvės, paminklai, tapę įprastomis susitikimų vietomis.

Nuo Senvagės kranto į panevėžiečius tarsi globėjiškai žvelgia miesto įkūrėjas kunigaikštis Aleksandras, teatro prieigose oriai, bet kartu ir šelmiškai Laisvės aikšte skubančiuosius stebi režisierius Juozas Miltinis. Kranto gatvėje susirūpinęs rymo kalbininkas Juozas Balčikonis.

O kiek daug apie mūsų krašto unikalumą byloja iš čia kilusių Kazio Naruševičiaus, Marijos Rusteikaitės, Antano Belazaro ir kitų Lietuvai nusipelniusių asmenybių vardai, suteikti Panevėžio gatvėms.

Šįkart panevėžiečių klausiame, kokią asmenybę, o gal reiškinį jie mano dar esant reikalinga įamžinti Panevėžyje?

Elvyra PAŽEMECKAITĖ

Poetė, Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės kultūrinės veiklos organizatorė

Aš labai džiaugiuosi, kad Panevėžyje, Šermukšnių gatvėje, kuriamas filosofo, Panevėžio garbės piliečio Arvydo Šliogerio skveras. Ten pat išlikęs gyvenamasis namas, ant kurio, tikiu, atsiras šią neabejotinai iškiliausią lietuviškos filosofinės minties asmenybę įamžinanti lenta.

Manyčiau, ir Šermukšnių gatvė galėtų būti pervadinta A. Šliogerio vardu. Tuomet visiems būtų aišku, kur ieškoti jo skvero, jo namo, o dabar net vietiniai klausia: o kur filosofas gyveno?

Kad gatvė turėjo Šermukšnių vardą, galėtų priminti pasodinti šermukšniai.

„Manyčiau, ir Šermukšnių gatvė galėtų būti pervadinta A. Šliogerio vardu.“

Gyvenimas Vilniuje nenuslopino jo meilės gimtinei, A. Šliogeriui Panevėžys visą gyvenimą liko be galo svarbus. Čia jis lankydavo tėvelius, rūpinosi jais iki pat senatvės. Visada apsilankydavo G. Petkevičaitės-Bitės bibliotekoje, padovanodavo savo knygų, kiekviena jo nauja knyga čia būdavo pristatoma, į pristatymus filosofas atsiveždavo ir savo draugų.

Man labai įsimintinas pristatymas, kuriame dalyvavo filosofas Algis Mickūnas. Įstrigo jo mintis: jei nebūtų A. Šliogerio, nebūtų ir manęs.

A. Šliogeris iš tiesų buvo filosofų bendruomenės siela. Mes mąstyti mokam, bet nemokame diskutuoti. O Arvydas buvo diskusijos žmogus, labai aktyviai, aštriai diskutuojantis. Šiandien mums pristinga diskutavimo meno, nebemokame emocingai kalbėti. O A. Šliogeris buvo kalbos meistras.

Tame, į ką mes šiandien einame – mokomės diskutuoti, A. Šliogeris seniai jau buvo virtuozas.

Iš jo paliktų įrašų dabar galime mokytis mąstymo meno.

Dalia REMEIKAITĖ

Verslininkė

Mano galva, įamžinimo mūsų mieste vertas tik aktorius Donatas Banionis. Be jokios egzotikos.

Kol kas daugiau tikrų istorinio įamžinimo vertų asmenybių nematau. Turbūt nesu šiuolaikiška.

Gal dar filosofas Arvydas Šliogeris. Jis ne panevėžietis, gyveno Vilniuje, bet mūsų krašto žmogus.

Alina RANCEVA

Ultratriatlono sportininkė

Labai palaikau idėją Panevėžyje, šalia Juozo Miltinio dramos teatro pastatyti paminklą aktoriui Donatui Banionui, o patį skverą pavadinti Aktorių vardu. Mūsų miestas visais laikais garsėjo teatrais, tai tarsi Panevėžio vizitinė kortelė. Todėl aktoriai tikrai verti turėti skverą.

Neabejoju, kad taip įprasmintas skveras būtų ir dažniau minimas, ir lankomas, taptų dar viena susitikimų vieta mieste.

„Man D. Banionis yra tokia pati Panevėžio teatro legenda, kaip ir J. Miltinis. Jiedu abu yra nusipelnę atminimo Panevėžyje.“

Jaunoji karta gal ir nelabai daug žino apie D. Banionį, bet, skirdami susitikimus prie jo paminklo, tikrai pasidomėtų, kas jis buvo.

Man D. Banionis yra tokia pati Panevėžio teatro legenda, kaip ir J. Miltinis. Jiedu abu yra nusipelnę atminimo Panevėžyje.

Romas KUPČINSKAS

„Ąžuolo“ progimnazijos technologijų mokytojas

Aš manyčiau, nebereikia jokių paminklų.

Kam tie paminklai? Pastačius juos reikia prižiūrėti. Daug geriau erdvės pasivaikščiojimams, o paminklų mieste užtenka tiek, kiek jų jau yra.

Kapstytis po praeitį, kas ten kažkada buvo, manau, nelabai reikia, o statyti paminklus asmenybėms už jų nuopelnus per pastaruosius kokius 10, 20 ar 30 metų irgi nereikia.

„Kam tie paminklai? (…) paminklų mieste užtenka tiek, kiek jų jau yra.“

Verčiau daugiau parodyti dėmesio gyviesiems ir dabarčiai.

O tų paminklų Panevėžyje jau nemažai turime, daugiau nebereikia – prie Senvagės yra skulptūros Aleksandrui, Juozui Balčikoniui, skulptoriaus Juozo Zikaro atminimas saugomas muziejuje, Laisvės aikštėje turime paminklą režisieriui Juozui Miltiniui. Tiek ir užtenka.

Prie J. Miltinio paminklo vyksta įvairūs renginiai, o kas žymesnio už režisierių dar galėtų būti Panevėžyje? Kai pradėsime statyti daugiau paminklų, užgošime ir J. Miltinį. Vertinkime, ką jau turime.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų