Devold gamyklos stogas

Saulės parkas – naujos galimybės Panevėžio verslams

Saulės parkas – naujos galimybės Panevėžio verslams

Panevėžys yra laikomas žaliu ir sveiku miestu. Čia treniruojasi daug garsių šalies sportininkų, čia žaliuoja parkai, teka Nevėžis, o miestiečių traukos objektu tapo senasis upės vingis – Senvagė. Tačiau šis miestas garsėja ir savo pramonine veikla, tokiais fabrikais kaip stiklo fabrikas, „Linas“ bei užsienio investuotojų įkurtomis moderniomis gamyklomis, tokiomis kaip „Devold“ ar „Viking Malt“. Tad ar pramonės miestas gali būti ekologiškas ir žalias?

 Padidėjęs kritulių kiekis, deginanti kaitra, išsibalansavę gamtos ciklai – visa tai yra klimato kaitos problemos įrodymai. Ją spręsdami verslai stengiasi veiklą vykdyti kaip įmanoma tvariau ir ekologiškiau. Vienas iš būdų – savo veikloje naudoti pačių pasigamintą elektros energiją iš atsinaujinančių šaltinių. Kitaip sakant – žaliąją energiją. Pavyzdžiui, įsirengti saulės elektrinę ant pastato stogo arba nuomotis saulės jėgainę nutolusiame parke.

Kaip įsigyti saulės elektrines?

 Panevėžyje  jau veikia ne vienas verslas, kuris nusprendė būtent taip prisidėti prie klimato kaitos stabdymo. Tokie verslai prisideda ir prie šalies energetinės nepriklausomybės didinimo, ir prie ilgalaikėje energetikos strategijoje numatyto tikslo, kad 2050 metais net pusę visų elektros energijos vartotojų Lietuvoje sudarys patys sau žaliąją energiją pasigaminantys vartotojai.

Pasigaminti dalį ar visą verslui reikalingą elektros energiją galima įsirengiant saulės elektrinę ant savo gamyklos arba fabriko stogo. Tokia praktika tampa vis populiaresnė, tačiau ne ant visų stogų yra tam pakankamai vietos. O jei verslas yra įsikūręs nuomotame biure arba tiesiog neturi tinkamo stogo, išeitis yra nutolę saulės parkai. Verslo įmonės gali nuomotis elektrinės dalį ir daugiau nebesirūpinti ir neinvestuoti į jos priežiūrą. Saulės parkus ir jose esančias elektrines ištisus metus prižiūri valdytojas. Pavyzdžiui, Panevėžio rajone, prie Subačiaus šiuo metu statomą saulės parką prižiūri atsinaujinančios energetikos įmonė „Green Genius“. Saulės energiją iš šio parko gaminančiais vartotojais taps Panevėžyje veikiantys verslai „Devold“, „Hjellegjerde Baltija“, „Kriaunų malūnas“. Šis saulės parkas suteiks galimybę ir kitiems verslams prisijungti prie atsinaujinančių išteklių energiją gaminančiųjų būrio.

Kokia nauda verslui?

 Kas paskatino šias įmones tapti tvariu verslu? Toks sandoris įmonėms yra patrauklus, nes elektros įkainiai yra mažesni ir užfiksuojami penkeriems metams. Tad net ir susidarius nepalankioms aplinkybėms, elektra verslui nebrangsta.

Panevėžyje veikiantys vilnonio trikotažo pramonės atstovai „Devold“ dalį elektros energijos pasigamina ant jų paties stogo esančiose elektrinėse, o kita dalis atkeliaus iš „Green Genius“ nutolusio saulės parko prie Subačiaus. Iš atsinaujinančių šaltinių įmonė gauna ne tik visą savo sunaudojamą elektros, bet ir dalį šilumos energijos. Bendrovė patalpose turi įsirengusi geoterminius šilumos siurblius.

Pasak norvegiško kapitalo įmonės vadovo Toro Jonsono, vartoti Lietuvoje pagamintą atsinaujinančių išteklių energiją yra itin tvarus veiksmas, realiai prisidedantis prie klimato kaitos stabdymo ir planetos išsaugojimo. Pavyzdžiui, jei įmonė perka beveik 2 MWh iš saulės elektrinės, tai dėl sandorio į aplinką per metus išsiskirs apie 1000 tonų mažiau CO2. Jis išsiskiria deginant iškastinį kurą ir ardo ozono sluoksnį. Tokiam kiekiui CO2 apdoroti reiktų 56 000 medžių per metus.

„Reikšminga dalis mūsų įmonės pardavimų tenka Skandinavijos rinkai, kur tiek vartotojams, tiek verslo partneriams įmonių draugiškumas aplinkai yra vienas svarbiausių aspektų. Verslas privalo veikti atsakingai ir siekti mažinti savo poveikį aplinkai. Dėl to bendrovėje tam skiriame itin daug dėmesio“, – sako T. Jonsonas. Tvaraus verslo pavyzdį pasauliui demonstruoja ir tokios technologijų milžinės, kaip „Google“ ar „Facebook“, kurios jau skelbė tapusios CO2 atžvilgiu klimatui neutraliais verslais. Šios įmonės ypatingą dėmesį skiria elektros pirkimui iš naujai pastatytų vietinių atsinaujinančių šaltinių ir taip didina energetinę nepriklausomybę. Tvaraus verslo pavyzdžiu seka ir Panevėžio miesto policijos komisariatas, sporto kompleksas „Aukštaitija“ bei Panevėžio statybos trestas.

Naujas verslo modelis – nuomoti žemę saulės parkams

Green Genius nutolęs parkas

Atsinaujinančių energetikos šaltinių bendrovės „Green Genius“ plėtros vadovas Laimonas Dapšys sako, kad sklypai, išnuomoti saulės parkams įrengti, gali tapti ir stabiliu papildomų pajamų šaltiniu. Saulės parkų kaimynystė yra neutrali ir netgi teigiama.

Saulės elektrinės veikla yra begarsė, konstrukcijos žemos ir nekuria šešėlių šalia esantiems sklypams. Kai kuriuose „Green Genius“ saulės parkuose ganėsi avys, kitur gyvena ištisos bičių šeimos, kurios yra itin išrankios savo gyvenamajai aplinkai.

Saulės parkams įrengti gali būti tinkami didesni nei 1 ha ploto žemės sklypai, šalia kurių ne mažesniu nei 500 metrų atstumu nėra nutiestos vidutinės įtampos elektros linijos ar įrengtos pastotės. Taip pat svarbu, kad ant sklypo šešėlio nemestų aukšti medžiai, pastatai ar kitos konstrukcijos. Pageidautina, kad žemės paviršius būtų lygus, o nuomojamame sklype nebūtų vandens telkinių – tokiomis sąlygomis įrengti saulės elektrines yra lengviau.

Daugiau informacijos gali rasti svetainėje www.greengenius.lt, skiltyje „Bendradarbiavimo galimybės“ ar kreipdamiesi el. paštu pletra@greengenius.eu, telefonu 8-658-69761.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų