P. Židonio nuotr.

Rudenį išlydės džiazo ritmais

Rudenį išlydės džiazo ritmais

Vienas niūriausių rudens mėnesių lapkritis Panevėžyje bus kitoks.

Praktiškai visą mėnesį įvairiose miesto erdvėse skambės džiazo muzika – pirmą kartą Panevėžio muzikinio teatro rengiamas festivalis „Panevėžys Jazz“ pristatys ne tik jaunuosius miesto ir rajono džiazo atlikėjus ir kolektyvus, bet ir džiazo grandus iš Lietuvos bei kaimyninės Latvijos.

Taps džiazo sostine

Panevėžio muzikinio teatro direktorės Kotrynos Nekrošiūtės teigimu, idėja surengti tarptautinį džiazo festivalį ir bent vienam mėnesiui Panevėžį paversti džiazo sostine kilo iš ilgesio tiems laikams, kai šiame mieste džiazas skambėjo itin plačiai.

Paskutiniajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje Panevėžys garsėjo kaip vokalinio džiazo sostinė. Gilias tradicijas turi ir čia rengiamas tarptautinis vaikų ir jaunimo džiazo muzikos festivalis-konkursas „Jazz fontanas“.

„Lapkritis Panevėžyje bus džiazo mėnuo. Norime atgaivinti tą nostalgišką džiazo muzikos tradiciją.“

K. Nekrošiūtė

„Tikrai negalime sakyti, kad Panevėžyje džiazas prigesęs. Anaiptol, jis mėgstamas ir dabar. Todėl festivalis „Panevėžys Jazz“ bus orientuotas į profesionalius, ryškius, stiprius Lietuvos ir užsienio džiazo atlikėjus bei kolektyvus“, – sako K. Nekrošiūtė.

Festivalio startas – penktadienį Panevėžio muzikiniame teatre atidaryta panevėžiečio Arvydo Gudo fotografijų parodą „21“.

Tai savotiška duoklė muzikai, kuria gyvena fotografo brolis šio teatro trombonininkas Andrius Gudas.

Nuotraukose užfiksuoti Muzikinio teatro ir džiazo kolektyvo „Pan Big Band“, vadovaujamo ArūnoViduolio, muzikantai.

Panevėžiečio Arvydo Gudo fotografijų parodą „21“ Panevėžio muzikiniame teatre – savotiška įžanga į festivalį „Panevėžys Jazz“, užpildysiantį džiazu ne tik teatro erdves, bet ir visą miestą. P. Židonio nuotr.

21 kvadratinis metras

Parodos autorius A. Gudas pasakoja visuomet besivadovaujantis principu įamžinti tai, kas tikra ir nesuvaidinta.

Per fotoaparato objektyvą Arvydas stebi žmones jų natūralioje aplinkoje, įsitraukusius į mėgstamą veiklą.

Jis visuomet stengiasi likti nematomas stebėtojas, tik tuomet nelieka vietos dirbtinei režisūrai, apgaulei, atsiranda vietos netikėtumui.

„Aš kiekvieną dieną fotografuoju, tai jau įprotis, tik gal kiekviena situacija reikalauja skirtingo priėjimo. Turi suaugti su aplinka, būti tame, klausytis, stebėti, jausti, pasiduoti tos aplinkos poveikiui“, – sako A. Gudas.

Kodėl paroda pavadinta „21“, anot parodos autoriaus, jokia paslaptis – tiek kvadratinių metrų užima jo nespalvotos fotografijos.

A. Gudas sako nelabai mėgstantis matematiką, tačiau šiuo atveju kiekvienas parodos lankytojas galės pats pamatyti ir pajausti – be jokių išankstinių ar primestų nuostatų.

„Pavadinimas gali suklaidinti, savotiškai primesti nuomonę, o juk kiekvienas džiazą supranta kitaip – vieniems tai instrumentai ir natos, kitiems – tiesiog garsai. Vieni įsivaizduoja Lotynų Amerikos kavinę, o kitam užtenka ir scenos. Kiekvienam žmogui džiazas atsiskleidžia priklausomai nuo vidinės nuotaikos – kur jį veda, o gal klaidina. Man tai muzika, kuri jaudina. Dažnai žmogaus jutimai paremti rega – matome gerus ar blogus dalykus. O džiaze tai ateina su oro virpėjimu, kuris, atsimušęs į vidinę ausį, sužadina giluminius dalykus. Kas man yra džiazas, atsispindi tame 21 kvadratiniame metre“, – „Sekundei“ kalbėjo A. Gudas.

Kodėl fotografijų paroda pavadinta „21“, anot A. Gudo, jokia paslaptis, bet ją sužinos apsilankiusieji Muzikiniame teatre. P. Židonio nuotr.

Koncertuos grandai

Parodos atidarymas – įžanga į festivalį „Panevėžys Jazz 2022“. O nuo lapkričio 5-osios du šeštadienius prekybos centre „Ryo“ koncertuos jaunieji džiazo atlikėjai.

Džiazo improvizacijos prie didžėjaus pulto liesis ir bare „Špunka“. Šie renginiai turėtų savotiškai „apšildyti“ pagrindinius festivalio renginius lapkričio 18–20 dienomis.

„Norime, kad daugelis miesto erdvių prisipildytų džiazo muzika, panevėžiečiams dovanotų gerą nuotaiką ir taip pakviestų į svarbiausius festivalio koncertus“, – sako K. Nekrošiūtė.

Panevėžio muzikiniam teatrui į Aukštaitijos sostinę pavyko pakviesti pačius žinomiausius džiazo atlikėjus ir kolektyvus.

Festivalį atidarys Klaipėdos diksilendas „Memeland“ kartu su charizmatiškąja soliste Kristina Jatautaite ir Kauno bigbendas su saksofonininku Petru Vyšniausku. Programoje skambės Frenko Mantuto, Jukos Linkolos, Djuko Elingtono, Gordono Gudvino ir kiti kūriniai iš džiazo aukso fondo. Antrąją festivalio dieną lauks panevėžiečių „Pan Big Band“ ir Rūta Švipaitė, Mindaugo Stumbro kvintetas „Mirage Jazz Orchestra“ ir Andris Ērglis (Latvija).

O festivalį vainikuos trio „Neda-Labutis-Banys“ koncertas Panevėžio miesto dailės galerijoje.

G. Kartano nuotr.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų