rožės

Rožynų priežiūra: kaip pasirinkti daigus ir puoselėti daugiametį grožį?

Rožynų priežiūra: kaip pasirinkti daigus ir puoselėti daugiametį grožį?

Rožės – bene labiausiai paplitusios gėlės soduose, kaimo sodybose, miestų skveruose ir parkuose bei kitose viešose vietose. Balandžio antroji pusė ir gegužės pradžia yra palankiausias metas tiek rožynų tvarkymui, tiek naujų daigų sodinimui. Svajojantiems apie nuostabą keliančių žiedų simfoniją už lango, dabar pats tinkamiausias metas formuoti ir įrengti rožyną, kuris jau šią vasarą džiugins akį puikiomis spalvomis ir kvapais.

Tinkamas dirvožemis ir laistymas užtikrina gausų žydėjimą

Rengdamiesi sode įkurdinti rožes, pirmiausia kruopščiai pasirinkite vietą. Šios gėlės yra gana reiklios lokacijai, todėl išsyk numokite ranka į šešėlingas ar labai drėgnas vietas – jose rožės tikrai nenustebins žiedais. Priklausomai nuo veislės ir suformuotų sąlygų, rožės akį džiuginti gali net kelis dešimtmečius, todėl prieš sodindami daigus, pasirūpinkite tinkamu dirvožemiu. Bene palankiausia yra silpnai rūgštinė, silpnai šarminė ar neutrali (pH 6-7) terpė. Geriau, kai lengvos priesmėlio dirvos yra silpnai rūgščios (pH 6), o sunkios – neutralios ar lengvai šarminės (pH 7). Natūralios sąlygos retai kada yra visiškai tinkamos rožėms, todėl profesionalūs gėlininkai rekomenduoja gerinti dirvą specialiomis priemaišomis.

Dar vienas svarbus aspektas – rožių laistymas. Šių augalų šaknų sistema labai gili, todėl įsišaknijusio krūmo dažnai laistyti tikrai nereikia, tačiau per sausras laistyti būtina. Nors nelaistomo krūmo lapai atrodo lygūs ir žali, bet augimas sustoja, o žiedai išauga maži, greičiau nužydi. Rožes patartina laistyti rečiau, tačiau gausiau, kasdienis laistymas gali sukelti šaknų permirkimą ir gėlių žūtį.

Naujai pasodintus krūmelius derėtų laistyti kasdien, kol šie prigyja. Vidutinio aukščio krūmui rekomenduojama pilti apie 5 l vandens, o štai vienai užaugusiai laipiojančiai rožei prireiks net 15 l vandens. Ne paslaptis, kad karščio kamuojamomis vasaromis toks laistymas atima ne tik daug laiko, bet ir jėgų, todėl norintiems puoselėti ilgametį rožyną sode verta įsidiegti laistymo sistemą. Svarbu pastebėti, kad rožėms tinkamiausia būtų kapiliarinė laistymo sistema, o jei jau nusprendėte montuoti purkštukinę sistemą, sureguliuokite ją taip, kad vanduo nepatektų ant rožių lapų ir žiedų. Tokios sodo priežiūros priemonės, žinoma, reikalauja nemažų investicijų. Laistymo sistemos įsigijimui ir jos montavimo darbams galima patogiai pasiskolinti internetu – Šeimos Kredito Unija suteikia galimybę gauti paskolą lanksčiomis ir jums palankiomis sąlygomis.  Daugelį metų tiek jus, tiek aplinkinius džiuginantys žiedai tikrai nustebins savo gausa tik užtikrinus tinkamą šaknų drėkinimą ir pasirūpinus rožėms tinkamu dirvožemiu.

Rinkitės tik sveikus daigus ir sodinkite juos pagal rekomendacijas

Prieš pradėdami darbus būsimame rožyne taip pat gerai apgalvokite, kokių spalvų ir formų rožėmis norėtumėte grožėtis. Internete gausu rožių veislių aprašymų su pagrindinėmis jų charakteristikomis, tačiau nepamirškite įvertinti ne tik krūmų aukščio, spalvų ir jų suderinamumo, bet ir žydėjimo periodų bei trukmės, atsparumo ligoms, kenkėjams, žiemai ir blogoms oro sąlygoms.

Skirtingų rūšių pasirinkimas taip pat priklauso ir nuo ploto, kurį ketinate skirti gėlynui, todėl dėmesingai įvertinkite visus svarbiausius aspektus. Rožėms reikia pakankamai daug erdvės, svarbu, kad jų negožtų kiti augalai – priešingu atveju neišvengiamai susirgs grybinėmis ligomis. Štai rožių daigus sodinti derėtų atsižvelgiant į pagrindines rekomendacijas, kuriose teigiama, kad tarp miniatiūrinių veislių daigų reikėtų palikti bent 30 cm tarpus, tarp kompaktiškų daugiažiedžių arba didžiažiedžių rožių krūmų – 60 cm, aukštų ir plačių krūmų – 75-150 cm, stiebinių rožių -120 cm, o laipiojančių rožių – bent 100-300 cm.

Apsisprendus dėl rožių veislių, ieškokite patikimų ir daugelį metų rožių daigais prekiaujančių tiekėjų. Idealu, jei rasite prekiautoją, kuris daigus užaugina pats – tuomet galėsite jo pasiteirauti, kokios kilmės yra rožių poskiepiai, mat pietietiškos kilmės rečiau prigyja, juos tenka dažnai tręšti azoto trąšomis. Perkant sodinuką taip pat pravartu pakelti puodelį ir pažiūrėti ar matosi baltų šaknelių – kuo jų daugiau, tuo geriau.

Pasirūpinkite rožėms skirtais preparatais

Pasodinus pirmuosius daigus rožių tręšti neskubėkite – pirmaisiais metais joms papildomu mikroelementų nereikia. Naujus daigelius iki pumpurų sprogimo pravartu nupurkšti nebent vario preparatais, kurie apsaugos nuo ankstyvųjų ligų. O štai peržiemojusius ir sulaukusius balandžio mėnesio antrosios pusės krūmelius rekomenduojama patręšti mineralinėmis ar organinėmis trąšomis jas lengvai įterpiant ir apgrėbiant apie krūmelį.

Iš organinių trąšų įvairovės rožėms tinkamiausias yra raguočių mėšlas ir pelenai. Beje, šie bus kur kas naudingesni, jei parauginsite apie 12-14 dienų. Neturintiems laiko verčiau naudoti mineralines trąšas, iš kurių geriausia rinktis kompleksines, kuriose yra subalansuotas pagrindinių maisto medžiagų santykis. Visapusiškai rožių sveikatai taip pat labai svarbus yra azotas, kalis, kalcis ir fosforas. Galite įsigyti ir specialių trąšų, skirtų rožėms – juose gausu augimui ir žydėjimui svarbių mikroelementų.

Atminkite – rožės yra kantrybės ir rūpestingumo reikalaujančios gėlės, todėl nenusivilkite pirmaisiais metais nesulaukę naujų daigų ar ypač gausių žiedų. Tik ilgametė priežiūra ir nuolat kaupiama patirtis leis džiaugtis nuostabaus grožio žiedynais.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų