T. ŠIAUDINIO nuotr.

Rokiruotė Panevėžio valdžioje

Rokiruotė Panevėžio valdžioje

Panevėžio valdžioje – netikėtos permainos. Miesto meras Rytis Račkauskas užimti administracijos direktoriaus postą kviečia neseniai šias pareigas Biržų savivaldybėje palikusį kolegą architektą Rimantą Paužą.

Dabartinis Panevėžio savivaldybės administracijos vadovas Tomas Jukna lieka dirbti pavaduotoju.

Tokia rokiruotė Aukštaitijos sostinės valdžios olimpe įpusėjus kadencijai pralinksmino Biržų merą Valdemarą Valkiūną. Šis sakosi susiruošęs parsivilioti iš šio krašto kilusį Tomą Jukną.

Architektų gretos auga

Pokyčius jų iniciatorius Panevėžio meras R. Račkauskas aiškina kaip gyvybišką būtinybę sustiprinti administraciją „geru žaidėju“.

„Neužsiimu žmonių perviliojimu iš kitų savivaldybių, bet kartais aplinkybės mums padeda. Taip įgijome miesto vyriausiąją architektę, taip ir su R. Pauža. Kai atsistatydino iš Biržų, pakviečiau į Panevėžį“, – „Sekundei“ teigė miesto galva.

Meras pripažįsta, kad kolegai architektui pirmiausia siūlęs administracijos direktoriaus pavaduotojo vietą. Šiam nesutikus, direktoriaus kėdę sutikęs palikti T. Jukna.

Panevėžio savivaldybėje nenuobodu: įpusėjus kadencijai keičiamas administracijos direktorius – šis postas pasiūlytas Rimantui Paužai. „SEKUNDĖS“ ARCHYVO nuotr.

Panevėžio savivaldybėje nenuobodu: įpusėjus kadencijai keičiamas administracijos direktorius – šis postas pasiūlytas Rimantui Paužai. „SEKUNDĖS“ ARCHYVO nuotr.

„Jeigu būtų galima turėti du direktorius, norėčiau juos abu matyti. T. Jukną tenkina pavaduotojo pozicija. Tokiu krūviu, koks jam iki šiol teko, toliau dirbti neįmanoma. Nebėra net kalbų apie jo asmeninį gyvenimą ir nežinia, kiek dar tokį tempą išlaikyti jam leis sveikata“, – tvirtino meras.

Panevėžio savivaldybė jau kurį laiką neturi administracijos direktoriaus pavaduotojo ūkio reikalams, kai iš šių pareigų pasitraukė prieš Seimo rinkimus miesto valdančiuosius palikusių socialdemokratų atstovas. Jau ketvirtą kartą beviltiškai skelbiamas konkursas ir į Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjo vietą. Į šias pareigybes nesurandant gero specialisto, pasak mero, T. Juknai tenka vienam dirbti mažiausiai už tris.

Direktorių už direktorių

Apie R. Paužą kaip administracijos vadovą R. Račkauskas teigia girdėjęs tik gerus atsiliepimus. Jį esą girdavęs ir Biržų meras. Vis dėlto pats V. Valkiūnas nenusiteikęs buvusiam darbuotojai žerti ditirambų. Jis tvirtina, kad kviesdamas R. Paužą į administracijos direktoriaus vietą tikėjęsis daugiau, nei sulaukė.

Nors R. Pauža architektas, tačiau, pasak mero, jam trūko kūrybiškumo. V. Valkiūnas netgi įtaria jį buvus šališką dėl kai kurių Biržuose vykdomų projektų.

Maža to, Biržų meras įžvelgė ir buvusio pavaldinio norą pranokti jį patį. „Su administracija R. Pauža tvarkėsi neblogai. Turi tokios patirties, gerai vykdė biurokratinio „činovniko“ darbą, bet pasirodė garbėtroška. Kas žino Vilniaus, Kauno, Šiaulių administracijos direktorius? O čia norėjo būti žinomas daugiau už merą, tai jau atsiprašau“, – žėrė V. Valkiūnas.

Biržų meras guodėsi „kentėjęs sukandęs dantis“, pats administracijos direktorių vežiojęs po rajoną, bet esą jų vizijos nesutapdavusios.

„Labai apsidžiaugiau, kad vadovauti administracijai atėjo architektas. Galvojau, tikrins projektus, kad architektai mūsų neišdurtų. Bet, deja, jis pasirodė šališkas savo brolijai. Nepertikrino, kaip aš norėjau ir visą laiką skatinau. Nėra pasitikėjimo ta projektuotojų architektų brolija. Ji ypatinga. Aš maniau, kad R. Pauža nebus toks šališkas“, – tvirtino V. Valkiūnas.

Kito kandidato į R. Paužos vietą Biržų meras sako nesąs nusižiūrėjęs ir kol kas neskubantis ieškoti, bet žinia apie rokiruotę Panevėžio valdžios olimpe jį pralinksmino: „Reikės T. Jukną kviestis į Biržus direktoriauti! Jis dar ir kilęs iš šito krašto. O kodėl gi ne?“

Problemos nemato

Žinia, kad Biržų meras nusiteikęs mainams, smagi pasirodė ir T. Juknai. Visgi jis sako tokio pasiūlymo lauksiantis po poros metų, kai baigsis šios Tarybos kadencija.

„Skaudu būtų viską mesti ir išeiti, nors ir labai gerą pasiūlymą gaučiau. Čia jau sąžinės reikalas pradėtus darbus baigti iki galo“, – kalbėjo paskutinį mėnesį administracijos direktoriaus kėdėje skaičiuojantis T. Jukna.

Perėjimo į žemesnes pareigas jis tikina nesureikšminantis, esą suprantama, kad R. Paužai direktoriaus poste bus lengviau įsivažiuoti, nei atėjus į pavaduotojus.

T. Jukna sako pasiliksiantis kuruoti jau pradėtus Kultūros ir poilsio parko, Nevėžio pakrančių sutvarkymo projektus. R. Pauža bus atsakingas už naujus, didžiausią finansavimą gausiančius darbus – Skaistakalnio parko, Senvagės, Laisvės aikštės sutvarkymą bei dar galybę strateginių projektų.

Rimantui Paužai nesutikus su siūloma administracijos direktoriaus pavaduotojo vieta, Tomui Juknai teko užleisti savo kėdę. T. ŠIAUDINIO nuotr.

Rimantui Paužai nesutikus su siūloma administracijos direktoriaus pavaduotojo vieta, Tomui Juknai teko užleisti savo kėdę. T. ŠIAUDINIO nuotr.

Veikiausiai jo žinioje bus ir autobusų stoties bei jos prieigų rekonstrukcija. Be to, naujo direktoriaus pavalduman planuojama pervesti Teritorijų planavimo ir architektūros skyrių, kuris dabar priskirtas pavaduotojo priežiūrai.

„Su meru susėdę kalbėjome, kad būtų neblogai turėti tokį pavaduotoją. Tačiau R. Pauža sutiko nebent direktoriumi. Toks sprendimas logiškas. Pavaduotojui įsijungti prireiktų bent poros mėnesių. R. Pauža išmano, kaip valdoma administracija, biudžetas irgi suformuotas, strategijos patvirtintos. Kai viskas taip sudėliota, direktoriaus pareigos yra lengviau perimamos nei pavaduotojo, o man atkris administracinės naštos dalis. Nejaučiu nuoskaudos, kaip visi įvardija“, – „Sekundei“ teigė T. Jukna.

Priekaištų dėl silpno vadovavimo administracijai direktorius pripažįsta sulaukiantis, bet mano, kad pretenzijos gyventojams ir politikams kyla iš nežinojimo.

„Žmonės mato rezultatą – kada pradedame gatvę asfaltuoti, parką tvarkyti. Bet projektavimo, paraiškų teikimo darbai nėra matomi, todėl atrodo, kad sėdime metus ir nieko neveikiame, nors visi iš proto einame dėl terminų“, – sako T. Jukna.

Savivaldybės koridoriai pažįstami

Miesto Tarybai siūlymą atleisti T. Jukną iš administracijos direktoriaus pareigų bei į jo vietą paskirti R. Paužą meras pateiks jau artimiausiame posėdyje gegužės pabaigoje.

R. Paužai Panevėžio savivaldybės kabinetai gerai žinomi. Aštuonetą metų jis vadovavo Architektūros ir urbanistikos skyriui, tačiau 2006-aisiais staiga pasitraukė iš pareigų. Tuometis administracijos direktorius Visvaldas Matkevičius nedvejodamas tą pačią dieną pasirašė atleidimo dokumentus nė neprašydamas atidirbti keturiolika darbo dienų.

R. Pauža staigų pasitraukimą tuomet aiškino sušlubavusia sveikata ir gydytojų rekomendacija keisti darbą.

„Su meru susėdę kalbėjome, kad būtų neblogai turėti tokį pavaduotoją. Tačiau R. Pauža sutiko nebent direktoriumi. (…) Nejaučiu nuoskaudos, kaip visi įvardija.“

T. Jukna

Tuomečio Savivaldybės architekto išėjimas sutapo su Specialiųjų tyrimų tarnybos Panevėžio valdybos atliekamu tyrimu dėl korupcijos Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamente. Poveikio aplinkai vertinimo skyriaus vedėjas buvo įtariamas ėmęs iš verslininkų kyšius už pagalbą tvarkant reikalus dėl projektavimo sąlygų išdavimo. Pareigūnai turėjo įtarimų, kad kartu su aplinkosaugininku nešvariais darbais užsiėmė ir vienas iš Savivaldybės darbuotojų, R. Paužos pavaldinys. Tačiau tuometį skyriaus vedėją nemalonumai su teisėsauga aplenkė – R. Paužos pavardės šiame ikiteisminiame tyrime nebuvo.

Jis pats teigia Panevėžio savivaldybę palikęs dėl nepakeliamai didelio darbo krūvio. Anot jo, tuomet išsipūtus nekilnojamojo turto burbului Aukštaitijos sostinėje buvo pats statybų įkarštis, o Savivaldybės architektai užversti darbu.

„Mes fiziškai nebepajėgėme visko nudirbti, bet valdžia nesutiko skyriui pridėti papildomų pajėgumų. Man išėjus, jis dvigubai buvo padidintas“, – teigė R. Pauža.

Paliko mero sąžinei

Pasitraukęs iš Savivaldybės architektas šešerius metus vertėsi privačia veikla, dar porą metų savo tėviškėje, Kazlų Rūdos savivaldybėje, darbavosi vyriausiuoju architektu, kol prieš dvejus metus Biržų mero V. Valkiūno buvo pakviestas užimti Biržų savivaldybės administracijos direktoriaus postą.

Dėl kokių priežasčių prieš mėnesį tėškė merui ir Tarybai prašymą jį atleisti iš darbo, R. Pauža nenusiteikęs aiškinti.

„Norėčiau užbraukti brūkšnį ir neeskaluoti to klausimo. Aiškios priežastys, dėl ko iš ten išėjau. Tegul lieka Biržų mero sąžinei“, – „Sekundei“ teigė R. Pauža.

Vis dėlto anksčiau žiniasklaidai jis išėjimo priežastimi yra įvardijęs nesusikalbėjimą su keistenybėmis garsėjančiu Biržų meru. R. Pauža teigė nebenorėjęs toliau tapatintis su V. Valkiūnu, kuris esą nevengia pasityčioti iš pavaldinių.

Pasklidus žiniai, kad palieka V. Valkiūno komandą, R. Pauža teigia sulaukęs R. Račkausko kvietimo. Ar pirmiausia jam buvo siūloma pavaduotojo vieta, būsimasis Savivaldybės vadovas nenorėjo atsakyti.

Biržų merą Valdemarą Valkiūną pralinksmino žinia apie rokiruotę Panevėžio valdžioje. „SEKUNDĖS“ ARCHYVO nuotr.

Biržų merą Valdemarą Valkiūną pralinksmino žinia apie rokiruotę Panevėžio valdžioje. „SEKUNDĖS“ ARCHYVO nuotr.

„Nei buvo siūloma, nei ne. Pats meras čia sprendė tokius dalykus. Kam dabar spėlioti? Yra, kaip yra. Vadovai tą sprendžia, aš tik kandidatas“, – aiškino R. Pauža.

Kokių turintis planų ir užmojų ateidamas į Aukštaitijos sostinės valdžios olimpą, R. Pauža irgi nelinkęs daug kalbėti.

„Vadovautis nuogirdomis ir asmeninėmis įžvalgomis, kol nepradėjau dirbti, nedrįsčiau. Žinau, kad ateina nemaži europiniai pinigai, yra daug projektų, daug viešųjų pirkimų, darbų, kurių žmonėms nematomi ir dėl to jiems kelia daug nerimo. Laukia bendravimas su miesto gyventojams, situacijos aiškinimas“, – teigė numatytasis direktorius.

Kaip tikino R. Pauža, ateidamas į Panevėžį jis tikisi, jog dirbs komandoje, o ne vienas, kaip esą buvę Biržuose.

„Ten galima buvo pasitarti su vicemere, bet ne daugiau“, – sako R. Pauža.

Komentarai

 • Pagarba Juknai. Tik brandus ir išmintingas žmogus taip sugeba nesureikšminti užimamų postų. Labai norėčiau, kad šita valdžia dirbtų dar ir kitą kadenciją.

 • Juokdariai. Kada autojobusu stoti sutvarkysite?

  • Uzkulisiniuose zaidimuose autobusu stotis jau nusavinimui ruosiama. Ten kur dideli pinigai, gyventoju nuomone niekam nebeidomi.

 • Padėtis mieste, kuri pastebimai gerėja, rodo Juknos, kaip vadovo, stiprybę. Tokio darbštaus direktoriaus savivaldybė dar nematė ir kažin ar kada turės. Dėkui Jums, p. Tomai !

 • Nuoširdi padėka Tomui Juknai. Direktorius gerai dirbo. Sąžiningas žmogus ir tikras miesto patriotas. Ačiū !

 • Dveji metai – ir nė vieno korupcijos skandalo savivaldybėje, kurioje būta tiek išvestų su antrankiais! Kaip iš fantastikos žanro. Geras direktorius Tomas Jukna. Reikia palikti jį ir toliau direktoriauti.

  • Pasidomėkite, labai jau geros nuomonės…Aišku asmeniškai prieš Jukną nieko neturiu, tačiau gal dėl nežinojimo , o gal sąmoningai maskuoją savivaldybėje vykstančius architektūros skyriuje juodus darbelius su aplinkosaugininkais išduoti leisimai , įsisavinant ES lešas su VŠĮ DRMC,

 • Praleidai progą patylėti, ak. Taigi domėkis o tik paskui rėk – visi jau žino, kad vaizdas ir maketas paruoštas, reikia baigti parengiamuosius dokumentus ruošti. O šitie yra keblūs, nes reikia suderinti su kaimyniniais sklypais, kuriuos valdo seniau buvę valdžioje. Pavyzdžiui, griūvantį raudoną namelį greta stoties. Kas tvarkė žemės dokumentus, tai žino, kaip sunku su NŽT.
  Skaityk spaudą kasdien – ir žinosi.

Rodyti visus komentarus (8)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų