Rinkimų komitetas „Lemiamas šuolis“ pristato Europos talentų stabilumo planą.

Rinkimų komitetas „Lemiamas šuolis“ pristato Europos talentų stabilumo planą.

Balandžio 24 d. vykusioje skaitmeninio judėjimo „Lemiamas šuolis“ spaudos konferencijoje, transliuotoje gyvai ZOOM ir „Facebook“, tiek gyvo bendravimo metu, rinkimų komiteto nariai pristatė sprendimą, kuris padėtų spręsti talentų ir darbo jėgos migracijos klausimus bei kitas problemas tiek Lietuvoje, tiek ir kitose Europos Sąjungos valstybėse.

Emigracija nėra duotybė, problema, kurios negalime įveikti. Talentų ir darbo jėgos migracijos klausimai yra aktualūs visoms Europos Sąjungos valstybėms, ne tik Lietuvai – tai aktualu ir Čekijai, ir Rumunijai, ir Lenkijai, todėl juos spręsti privalome visi kartu, bet kitos šalys kol kas apie tai nešneka, – sako „Lemiamo šuolio“ iniciatorius Paulius Kunčinas.
Migracija yra natūralus dalykas, tai kaina, kurią mes sumokėjome už buvimą Europos šeimoje, ir ji yra teisinga, ir mums dėl jos negaila. Tačiau nekontroliuojama migracija turi pasekmių, akivaizdu. Europa tiesiog neįsivertino laisvo žmonių judėjimo pasekmių, nes tai tapo masinių protų nutekėjimu, kuris kai kurioms valstybėms atsiliepia itin skaudžiai. Tai nėra neišsprendžiama, bet apie tai laikas kalbėtis ir išspręsti.
Laisvas žmonių judėjimas yra dovana, kurios iš nieko nenorėčiau atimti, pats gyvenęs, mokęsis ir dirbęs virš 30 šalių. Tačiau ekonomisto patirtis leidžia žinoti, kad galima valstybėms pritaikyti tam tikrą apsaugos modelį, kuris jau yra įrodyta, kad veikia. Kaip teisėje precedentinė teisė.
Mūsų pasiūlymas – „Europos talentų stabilumo mechanizmas“. Nesiūlome uždaryti vidinių sienų, atimti pasų. Siūlome stabilumo mechanizmą. Visos rinkos yra valdomos.
Paprašytas detaliau pristatyti mechanizmo veikimo principą, Paulius Kunčinas tęsė: „Tai apsaugos priemonė, kuri užtikrina, kad valstybės, kurios kenčia nuo didelės gyventojų emigracijos, gautų nustatyto dydžio finansinę paramą gerai apmokamų darbo vietų subsidijavimui. Veikimo principas paprastas, kaip bet kurio – civilinės atsakomybės ar būsto draudimo nuo nuostolių:

1. Visos Europos Sąjungos narės moka įnašus į Europos talentų stabilumo mechanizmo (toliau ETSM) fondą;

2. Susitariama dėl kritinės neto migracijos ribos kiekvienai valstybei; Peržengus valstybei kritinę neto migracijos ribą, ji pradeda gauti išmokas, kurios nukreipiamos aukštos vertės darbo vietų kūrimo skatinimui. Išmėgindami tai ES šalyse, galėtumėme vėliau tai perkelti migracijos keliamoms įtampoms spręsti visame pasaulyje.“

3. Tai nėra ilgalaikis kažkokių pramonės šakų subsidijavimas. Maksimalus laikas – 12 mėn., kol rinka išsilygina.
Kokie galėtų būti įnašai valstybių į Europos talentų stabilumo mechanizmą, siūlome aptarti pateikiamoje lentelėje:

Lentelė „Valstybių įnašai į Europos talentų stabilumo mechanizmą“.

Kiekvienoje ES valstybėje turėtų būti nustatyta toleruotina neto migracijos riba. Migracijai valstybėje peržengus nustatytą ribą, iš ETSM autommatiškai būtų nukreipiami finansiniai resursai subsidijuoti gerai apmokamų darbo vietų kūrimui. Toleruotina neto migracijos riba Lietuvoje galėtų būti nustatyta ties 15 tūkstančių gyventojų riba arba 0,5 proc. visų gyventojų skaičiaus, – pristatant programą papildė „Lemiamo šuolio“ kandidatas, VDU Visuomenės teisinio švietimo centro ir Finansinių teisės instituto vadovas Nerijus Strikulys.
2014-2020 m. ES fondų parama nėra pakankamai kryptingai orientuota į produktyvumo augimą, aukštos pridėtinės vertės darbo vietų kūrimą. Ji neužtikrina, kad pragyvenimo lygis Lietuvoje greitu metu priartės prie ES vidurkio. Pernelyg didelė ES paramos dalis yra skiriama „investicijoms į asfaltą“, tai yra nukreipiama į neperspektyvias sritis. Tai yra viena didžiausių ES konkurencingumo problemų, kurias privalome spręsti drauge su visomis ES valstybėmis.
Visa finansinė parama turėtų būti skirta išskirtinai aukštos pridėtinės vertės darbo vietų kūrimui ir/ar subsidijavimui. Tai ilgainiui padėtų stabilizuoti neigiamai ES ekonomiką veikiančią migraciją. Paprasčiau tariant, mums reikia sukurti ir išlaikyti darbo vietas, o gražius parkus ir skverus jau įsirengsime patys už savo pinigus. Todėl svarbu yra kapitalas, žinios ir žmogus, nes šuolio be žmonių nebus, – optimistiniu matymu baigė savo pristatymą „Lemiamo šuolio“ lyderis Paulius Kunčinas.
Po vieną mes nieko daug nepadarysime, bet drauge galime, tiek su partneriais Lietuvoje, tiek visoje Europoje. Tai visų mūsų reikalas.
ES parlamento rinkimai Lietuvoje vyks šių metų gegužės 26 d.

Politinė reklama bus apmokėta iš rinkimų komiteto „Lemiamas šuolis“ rinkimų sąskaitos. Užsk.Nr.20190424

Komentarai

  • Mintys teisingos bet nematyti mechanizmo joms igyvendinti.Pasiulyti sprendimai nera ne detalizuoti ir be jusu kad jas palaikytu.

  • Vokietija nepalaikys, kitos išsivysčiusios šalys nepalaikys ir gausis šnipštas. O 12 mėnesių gerai apmokamų darbo vietų subsidijavimas bus greit pravalgytas prabangiuose restoranuose užsienio kurortuose.. Šią problemą reiktų spręsti kitu kampu: konstanuojant kad dėl jaunimo emigracijos kenčia pensininkai, pasiūlyti ES projektą, kad pusė procento visų valstybių surenkamo PVM arba GPM būtų perskirstoma valstybių pensijų sistemoms proporcingai pensininkų skaičiui: tokiu būdu grįžtų bent dalis emigrantų užsieniuose sumokamų mokesčių jų tėvų pensininkų išlaikymui. O ir rizika kad pensininkas prašvilps pinigus Kanaruose minimali

  • Galima tuos 0,5 procento perskirstyti nebūtinai proporcingai pensininkų skaičiui – galima proporcingai nuolatinių gyventojų skaičiui, tokiu atveju tai vadintųsi ne „pensininkų“ ar „pagyvenusių žmonių“ (jei sskaičiuotume visus virš 65 metų), o „socialinių netolygumų išlyginimo“ fondu

  • O Vokietiją ir kitas senbuves „socialinių netolygumų išlyyginimo“ arba „pagyvenusių žmonių“ fondu galima būūtų sudominti argumentuojant sniego gniūžtės efektu: bloga socialinė padėtis skatina emigraciją, emigracija savo ruoštu skatina likusiųjų nuskurdimą (nes mažesnė dalis dirbančiųjų turi išlaikyt didėjančią dalį pensininkų), o tai savo ruožtu skatina emigraciją ir taip toliau. Jei Vokietiją užkniso lietuviai imigrantai, tai ji palaikys tokio fondo steigimą, kad tą imigraciją pristabdyti

Rodyti visus komentarus (4)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų