I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

Rengiasi užtvankų atnaujinimui

Rengiasi užtvankų atnaujinimui

Aplink Panevėžį planuojama rekonstruoti dvi užtvankas ir du tiltus.

Tokie darbai rajono Savivaldybei būtų ne pagal kišenę, tad bus naudojamasi Europos Sąjungos pinigais.

Laukia dideli darbai

Panevėžio rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėja Zita Bakanienė sako, kad rūpinamasi keturiomis užtvankomis, kurios yra valstybės turtas, patikėjimo teise perleistas valdyti, prižiūrėti ir tvarkyti Savivaldybei.

Švaininkų tvenkinį Smilgių seniūnijoje sutvarkė prieš maždaug penketą metų, dabar rengiamasi tvarkyti užtvankas Krekenavos ir Upytės seniūnijose. Ateityje laukia Naujamiesčio seniūnijos Pažibų užtvanka.

Tvarkyti Krekenavos seniūnijos Žibartonių II tvenkinį ir Upytės seniūnijos Stepanionių užtvanką bei du tiltus šiose seniūnijose rajono Savivaldybė pernai teikė paraišką Europos Sąjungos paramai ir gauti. Šiemet sulaukta patvirtinimo apie skiriamas lėšas. 20 procentų turės prisidėti Savivaldybė.

Bus ne tik rekonstruojama techninė dalis, bet ir tvarkoma aplinka. Šiuo metu abu projektai viešinami, vėliau bus skelbiami pirkimai paskutiniam etapui – darbams vykdyti. Tuomet bus aišku, kiek ir kas kainuos. Užtvankos ir tiltai turi būti sutvarkyti per dvejus metus.

Jau yra pateikta paraiška ir dėl Pažibų užtvankos remonto, tačiau atsakymas dėl finansavimo kol kas nežinomas.

Pribrendo laikas

Vedėjos Z. Bakanienės teigimu, rekonstrukcijos reikėjo, nes statiniai pavojingi, susiję su vandens kiekio reguliavimu, o remontuoti jau seniai. Ji spėja, kad po sovietinių laikų šios užtvankos remonto nematė.

„Galbūt šiek tiek ir buvo patvarkyta, bet pribrendo reikalas pakeisti pagrindines dalis“, – sako ji.

Žemės ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas Antanas Berežanskis tvirtina, kad vienintelė galimybė suremontuoti užtvankas – pasinaudoti ES struktūrinių fondų parama

„Iš biudžeto lėšų remontuoti šansų nėra“, – konstatuoja jis.

Pasak Z. Bakanienės, tam, kad būtų kuo geriau panaudota parama, į projektus abiejose seniūnijose buvo įtraukti ir tiltai. Jie taip pat yra valstybės turtas, perleistas Savivaldybei patikėjimo teise.

„Panevėžio rajone yra 90 tiltų – turime daugiausia visoje Lietuvoje. Jų būklė labai įvairi. Vieni yra tvarkyti, kiti – ne. Vieni jų turi svarbesnę reikšmę, kitais technika važiuoja rečiau“, – sako vedėja.

Jos teigimu, atrenkant, ką remontuoti, remiamasi protingumo kriterijumi – darbai bus atliekami ten, kur situacija pavojingiausia, o eismas intensyvus.

Žibartonių II tvenkinio užtvanka jau netrukus turėtų sulaukti rekonstrukcijos. I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

Žibartonių II tvenkinio užtvanka jau netrukus turėtų sulaukti rekonstrukcijos. I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

Bėda kitur

Nors šiuo metu minėtų trijų užtvankų būklė patenkinama, per daug delsti negalima – gali ateiti laikas, kai įvyks nelaimė. Vis dėlto tai problemos neišspręs, nes rajone dar yra bešeimininkių užtvankų, o jos veikiausiai neremontuojamos.

Rajono gyventojai dar puikiai pamena prieš šešetą metų karštą savaitgalį griuvusią tokią užtvanką Krekenavos seniūnijos Švenčiuliškių kaime. Ši nelaimė tik per plauką nesibaigė tragedija, nes tvankią dieną prie jos buvo daug žmonių. Didžiulė srovė laužė medžius, pylimus, suardė asfaltą, apgadino prieplauką. Į tokių niekam nepriklausančių statinių remontą ir priežiūrą savivaldybės paprastai nesikiša. Tad ir avarijos dažniausiai nutinka būtent tokiose.

„Visi rajonai turi tokio paveldo“, – neabejoja Z. Bakanienė.

Šią problemą, pasak vedėjos, žino ir Žemės ūkio ministerija, planuota imtis veiksmų, tačiau greičiausiai karantinas juos pakoregavo ir kiek atidėjo – svarstyta apie tokių užtvankų įteisinimą, galbūt nereikalingų panaikinimą ar panašiai.

Užtvankų netrūksta

Būsimais darbais džiaugiasi ir seniūnijos. Upytės seniūnas Giedrius Koženiauskas sako, kad jau matosi užtvankos defektai.

„Reikia remonto. Kai vanduo nuslūgsta, matyti, kad išplautas konstrukcijos pagrindas. Jį reikia tvarkyti. Bijome, kad nebūtų kaip prieš keletą metų Krekenavos seniūnijoje, kai išbėgęs vanduo viską nunešė“, – prisiminė jis.

Žibartonių II tvenkinys įrengtas 1976 metais užtvenkus Nevėžio intaką – Liaudės upę. Konstatuota, kad čia yra tokių deformacijų, kurių nepanaikinus hidrotechnikos statinių būklė gali tapti avarine.

Krekenavos seniūnas Vaidas Kaušakys sako, kad niekada netvarkoma tai, kas dar gerai tarnauja.

„Daug laiko pratekėjo. Aš čia gyvenu daugiau nei 40 metų, bet neatsimenu, kad būtų renovuojama. Tad labai malonu, kad šiemet atėjo eilė ką nors paremontuoti ir Krekenavos pusėje“, – džiaugiasi jis.

Pasak abiejų seniūnų, jų seniūnijose užtvankų netrūksta – yra ne po vieną, tačiau šių priklausomybė labai skirtinga.

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų