EPA-ELTA nuotr.

Reikalai pajudėjo? V. Putinas kreipsis į tautą

Reikalai pajudėjo? V. Putinas kreipsis į tautą

Kremlius pranešė, kad netrukus Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas kreipsis į tautą.

Apie tai valstybinei naujienų agentūrai TASS sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas, bet išsamesnės informacijos nepateikė.

Apie V. Putinas kalbą pranešta po samdinių grupuotės lyderio Jevgenijaus Prigožino šiąnakt pradėto ginkluoto sukilimo.

Artimu V. Putino sąjungininku laikomas J. Prigožinas teigia, kad jo privati „Vagner“ kariuomenė užėmė svarbius karinius objektus Rusijos pietuose esančiame Rostove prie Dono.

Rusijos gynybos ministerija į tai dar nereagavo. Rusijos federalinė saugumo tarnyba (FST) paragino „Vagner“ samdinius suimti J. Prigožiną.

Samdinių grupuotės vadovui pažadėjus nuversti Rusijos karinę vadovybę ir užėmus svarbią karinę būstinę pietuose, Maskvoje sustiprintas saugumas, naktį miesto centre važiavo karinės mašinos. O rytą buvo paskelbtas „antiteroristinių operacijų režimas“ sostinėje ir Maskvos srityje, po kelių valandų – ir Voroneže, kurį, naujausiais duomenimis, maištininkai jau skelbiasi užėmę.

Sankt Peterburge vykdomos kratos „Vagner“ būstinėje. Maskvoje skubiai pradėti nuiminėti plakatai, verbuojantys naujus samdinius.

Rostovas šeštadienio rytą. @nexta_live nuotr.

Rostovas šeštadienio rytą. @nexta_live nuotr.

Transliuos iš bunkerio?

Lietuvos krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas mano, kad po J. Prigožino grasinimų nuversti Rusijos karinę vadovybę, V. Putinui turėjo būti aktyvuotas „bunkerinis apsaugos planas“.

„Prigožinas su savo muzikantais jau Pietų karinės apygardos štabe reikalavo Gerasimovo ir Šoigu galvų. Neaišku, kiek milijoną gyventojų turinčiame Rostove yra Prigožino samdinių, bet fiksuota iki 300 Wagnerininkų su karine technika“, – šeštadienio rytą savo „Facebook“ paskyroje rašė A. Anušauskas.

„Putinui turėtų aktyvuoti bunkerinį apsaugos planą ir paruošti eilinį fronto linijos tiesinimo planą Chersono ir Zaporižės srityse. Jau tada Prigožinas turės aiškint, kad nesutrukdė „specoperacijai“, – nurodė ministras.

„Stebint pastarosios paros įvykius Rusijoje norisi palinkėti, kad Prigožino beprotybė, padiktuota pralaimėjimo nuojautos, taptų dar vienu lūžio tašku priartinančiu Ukrainos pergalę.“

V. Čmilytė-Nielsen

J. Prigožinas anksčiau sakė, kad jo daliniai įžengė į pietinį Rostovo regioną. Rostovo ir Lipecko regionų valdžia taip pat pranešė, kad ten stiprinamas saugumas.

FST pradėjo tyrimą dėl raginimų surengti „ginkluotą maištą“.

J. Prigožinas, jau kelis mėnesius kritikuojantis Rusijos gynybos ministeriją, penktadienį apkaltino Maskvą paleidus raketas į jo pajėgas ir pažadėjo imtis atsakomųjų veiksmų. Jis paragino rusus prisidėti prie jo pajėgų ir nubausti Maskvos karinę vadovybę, taip metęs įžūliausią iššūkį prezidentui Vladimirui Putinui nuo pat puolimo Ukrainoje pradžios praėjusiais metais.

Galimas lūžio taškas

Reaguodama į pastarosios paros įvykius Rusijoje, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen viliasi, kad samdinių grupuotės „Vagner“ vadovo J. Prigožino „beprotybė“ bus dar vienas lūžio taškas, vedantis Ukrainą pergalės link.

„Išlaisvintas absoliutus blogis, brutalumas ir nebaudžiamumas neišvengiamai atsisuka prieš savo „išlaisvintojus“. Pralaimėjimų mūšio lauke, taip vadinamų „mėsos šturmų“ anksčiau ar vėliau tampa neįmanoma nuslėpti. Stebint pastarosios paros įvykius Rusijoje norisi palinkėti, kad Prigožino beprotybė, padiktuota pralaimėjimo nuojautos, taptų dar vienu lūžio tašku priartinančiu Ukrainos pergalę“, – šeštadienio rytą savo „Facebook“ paskyroje rašė V. Čmilytė-Nielsen.

Prievartos monopolis slysta iš rankų

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas tvirtina, kad „Vagner“ samdinių užimtas Rostovas prie Dono yra vienas svarbiausių strateginių objektų pietų Rusijoje.

Tačiau prognozuoti, kaip baisis šalyje prasidėję neramumai, politiko teigimu, yra sunku. Visgi, konservatoriui akivaizdu, kad Kremliaus galios monopolis silpsta.

„Dar sunku vertinti kaip šie įvykiai gali baigtis, bet šįryt akivaizdu, kad Rusijos federalinė valdžia turi didelių problemų, nes prievartos monopolis – esminis bet kurios valstybės požymis – slysta iš rankų“, – savo „Facebook“ socialiniame tinkle rašė L. Kasčiūnas.

„Prigožinas reikalauja jam perduoti Rusijos gynybos ministrą ir Generalinio štabo viršininką, su kuriais jis nori fiziškai susidoroti, arba jis toliau judės link Maskvos. GRU vado pirmasis pavaduotojas atsako: „dėl manęs juos galite pasiimti“. Panašu, kad šis generolo juokelis atspindi bent dalies pajėgų tikrąjį požiūrį į savo aukščiausius vadus“, – situaciją iliustravo jis.

Žada saugumą

Rusijos kariuomenė šeštadienį pareiškė, kad „garantuos saugumą“ J. Prigožino samdiniams, kurie atsisakys maišto prieš Maskvos karinę vadovybę.

„Kreipiamės į „Vagner“ puolimo būrių kovotojus. Jūs buvote apgaule įtraukti į Prigožino nusikalstamą avantiūrą dalyvauti ginkluotame maište“, – pranešė kariuomenė.

Kariuomenė paragino kovotojus paprašyti pagalbos ir grįžti į „nuolatinio dislokavimo vietas“. „Prašome vadovautis protu ir susisiekti su Rusijos gynybos ministerijos ar teisėsaugos atstovais. Visiems garantuojame saugumą“, – sakoma kariuomenės pareiškime.

Šio ryto pranešimais, J. Prigožino privačios armijos veiksmams Rusijos kariuomenė vietoje nė neketino priešintis – skelbta net apie palaikymą.

Kai kurių šaltinių duomenimis, „Vagner“ samdiniams jau pasidavė 180 rusų karių.

Platinti, skelbti, kopijuoti Eltos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško Eltos sutikimo draudžiama.

 

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų