P. Židonio nuotr.

Rajono žvyrkelių nebeįveikia nė autobusai

Rajono žvyrkelių nebeįveikia nė autobusai

Atšilus orams Panevėžio rajone ne tik žvyrkeliai, bet ir asfaltuoti keliai tapo rimtu išbandymu vairuotojams.

Kratantis per krateriais virtusias duobes lūžta net autobusai.

Seniūnai tvirtina tokios prastos būklės kelių nematę per visus darbo metus, tačiau kol kas pagelbėti gyventojams neleidžia sudėtingos oro sąlygos – per daug šlapia greideriuoti.

Smilgių gimnazijos direktorė Asta Kačarauskienė guodžiasi, kad nuo važinėjimo duobėtais žvyrkeliais sugedę net du mokyklos autobusai – abiem bėdos dėl važiuoklės.

„Šiandien samdėme autobusą, kad atvežtų į mokyklą vaikus“, – kalbėjo direktorė.

Anot jos, šiemet žvyrkeliai – ypač prasti. A. Kačarauskienės manymu, tam įtakos greičiausiai turi ne vien orų sąlygos.

„Kelininkų reakcija daug prastesnė, nei būdavo prieš porą metų“, – pažymi direktorė.

Prasčiausias, A. Kačarauskienės teigimu, ne rajono Savivaldybei, o valstybei priklausantis kelias, vedantis per Viburius, Sujetus, Rimiškius į Smilgius.

„Prastų kelių turime ir Pakruojo, Radviliškio rajonuose, iš kur vežamės vaikus, bet tikrai prasčiausias šitas kelias“, – tvirtina mokyklos vadovė.

Atbaido turistus

Panevėžio rajonas didžiuojasi išskirtiniu lankytinu objektu – vienos garsiausių Lietuvos istorinių asmenybių Gabrielės Petkevičaitės-Bitės gimtine Puziniškyje. Čia įkurtas muziejus traukia lankytojus, tačiau jį puoselėjančiai Irenai Lesvinčiūnienei pavasaris tampa galvos skausmu dėl neišvažiuojamo kelio.

Pasak muziejininkės, maždaug prieš porą metų sutvarkyta atkarpa nuo Naurašilių stotelės iki Puziniškio ir nuo kelio Panevėžys–Šiauliai iki dailininko Kazimiero Žoromskio gimtinės Zacišių kaimo. Tačiau likusi netvarkyta atkarpa – vienos duobės. Jos jau veriasi ir sutvarkytoje dalyje.

Baisus kelias atbaido ir turistus. Paskambinusieji klausinėja, ar jis toks pat prastas, kaip ir anksčiau.

„Kad ir kilometrą pavažiuoji, jau pasižiūrėk, ar nėra dantų pribyrėję ant gretimos sėdynės.“

V. Šležas

„Sausį ir vasarį turėjome labai mažai lankytojų – vos keli teatvažiavo. Dabar, jei kas pasiskambina, iš karto sako, kad jei kelias toks pat, nevažiuosime – palauksime, kol sušils ir išdžius“, – sako I. Lesvinčiūnienė.

Pasak jos, vos kelių turistų sulaukta ir šį mėnesį, tačiau po ilgo kratymosi duobėmis jie buvo labai pikti.

„Atsiprašinėji, kad ne nuo mūsų priklauso, kad kelias – Lietuvos automobilių kelių direkcijos. Rajono Savivaldybė rūpinasi, prašo, savo dalį tvarko“, – kalba muziejaus vadovė.

Pasak jos, šiose apylinkėse tikrai daug gražių ir įspūdingų vietų, kurias turistams būtų įdomu aplankyti, tačiau jei nebus kelių, nelabai bus kam ir rodyti.

Pati gyvenanti pamiškėje muziejininkė pasakoja, kad ir jai sudėtinga pasiekti darbą.

„Važinėju „Land Rover“ visureigiu, varomu keturiais ratais, bet ir aš sėdu iki dugno“, – teigia I. Lesvinčiūnienė.

Panevėžio rajono seniūnai vienbalsiai tvirtina tokių baisių kelių kaip šįmet dar nėra matę. P. Židonio nuotr.

Darbo daug, naudos mažai

Ne ką geresni ir kiti rajono žvyrkeliai.

Vadoklių seniūnė Milda Tamokaitienė pasakoja kasdien dėl jų sulaukianti skundų.

„Pas mus visi svarbiausi žvyrkeliai yra ne Savivaldybės, o regioniniai. Mačiau, greideriavo prieš gerą savaitę. Na ir kas? Pastumdė paviršiuje ir dabar dar blogiau“, – teigia seniūnė.

Anot jos, duobės veriasi ir asfalte, jas bus bandoma lopyti smulkintu asfaltu. Bet ir tiems darbams kol kas netinkamos oro sąlygos.

Iškentėti kaip pagirias

„Šitokių duobių keliuose per 15 darbo metų nesu matęs. Žmonės pyksta. Jiems reikia važiuoti tokiu keliu du tris kartus per dieną. Kad ir kilometrą pavažiuoji, jau pasižiūrėk, ar nėra dantų pribyrėję ant gretimos sėdynės“, – ironizuoja Paįstrio seniūnas Virginijus Šležas.

Jo nuomone, keliuose duobes labiausiai išmušė oro sąlygos, kai per žiemą ne vieną kartą užšaldavo ir vėl staigiai atleisdavo. Panašūs metai buvo ir pernai.

„Dveji iš eilės metai ypač tragiški keliams. Šitokios gamtinės sąlygos yra kelių niokojimas tiesiogine žodžio prasme“, – sako V. Šležas.

Dėl oro sąlygų dabar negalima ir greideriuoti, nes pasidarys dar didesnė pliurza.

„Tiesiog reikia kaip pagirias iškentėti tą laikotarpį ir tada vėl bus gerai“, – ramina seniūnas.

Greideriai paruošti

Daugybės skundų dėl prastų kelių šiomis dienomis sulaukia Panevėžio rajono savivaldybė. Jos administracijos direktorius Edmundas Toliušis tikina, jog dabartinės oro sąlygos visiškai netinkamos greideriuoti.

„Turime rangovus, greideriai yra, kai leis oro sąlygos, jie važiuos į visas puses, visas seniūnijas ir sutvarkys“, – tvirtina E. Toliušis.

Jo žiniomis, visiškai neišvažiuojamų kelių rajone nėra.

Pasak E. Toliušio, per metus Savivaldybė gauna pinigų asfaltuoti apie 15–20 kilometrų.

„Jei išasfaltuojama du kilometrai vienoje seniūnijoje, penki – kitoje, nesimato taip, kaip būtų mieste. Panevėžyje išasfaltuok per 15 kilometrų – iš karto matysis“, – palygino direktorius.

Tvarkant, anot jo, prioritetas paprastai teikiamas kaimams, turintiems vienintelį į juos vedantį kelią.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų