Prieš keletą metų uždarius po vienu stogu veikusius Linkaučių pagrindinę mokyklą bei vaikų globos namus ir bendrabutį, tuščios liko didžiulės patalpos. P. ŽIDONIO nuotr.

Rajone – mokyklų išpardavimas

Rajone – mokyklų išpardavimas

Duris užvėrusioms Panevėžio rajono mokykloms ieškoma pirkėjų. Į viešame aukcione parduodamų objektų sąrašą traukiami Jotainių ir Berčiūnų buvusių mokyklų pastatai.

Tikriausiai dar šiemet šiame sąraše atsidurs ir Geležių mokykla. O Linkaučiuose stūksančio didžiulio pastatų komplekso – buvusios mokyklos, vaikų globos namų ir bendrabučio – aukcionas baigėsi be rezultatų: toks milžiniškas turtas rajono pakrašty nieko nesudomino.

Turtas, tapęs našta

Sumažėjus mokinių, Jotainių pagrindinė mokykla dar 2012 metais tapo Ramygalos gimnazijos skyriumi, o 2017-aisiais ir visai uždaryta.

Užpernai mokyklos nebeliko ir Berčiūnuose.

Panevėžio rajono vicemeras Antanas Pocius svarsto, kad veikiausiai jau vasarą abi buvusios mokyklos atsidurs ant prekystalio.

Buvusios Jotainių mokyklos 709,89 kv. m pastato likutinė vertė šiuo metu siekia kone 44 tūkst. eurų. Bus parduodami ir šalia mokyklos esantys pastatai: garažas, sandėlis, kiemo aikštelė. Bendra viso objekto suma – apie 48 tūkst. eurų.

Berčiūnų mokyklos likutinė vertė – kiek daugiau nei 62,5 tūkst. eurų. Jos plotas – per 2,3 tūkst. kv. m.

„Likutinė vertė dar nereiškia, kad tokia kaina bus ir aukcione. Čia yra buhalterinė kaina, o pastatus dar įvertins turto vertintojai“, – sako vicemeras.

Tai yra faktiškai kaimo mokyklų naikinimas. Akivaizdus.

A. Pocius

Planai virto burbulais

Pasak A. Pociaus, rajonas kurį laiką dar turėjo planą, kaip panaudoti tuščios Jotainių mokyklos patalpas. Jose dienos centrą neįgaliesiems ketino kurti Jotainių socialinės globos namai.

„Viskas tęsėsi, tęsėsi, kol galiausiai jie pasakė, kad dienos centro neįrengs“, – teigia mero pavaduotojas.

Su Berčiūnų ir Jotainių mokyklomis dar šiemet į parduodamo turto sąrašą ketinama įtraukti ir Geležių mokyklą.

Tuščias tebestovi ir buvusios mokyklos Katinuose didžiulis pastatas. Rajono Savivaldybė ir kaimo bendruomenė ilgą laiką puoselėjo viltį, kad čia įsikurs Valstybinių miškų urėdija. Visgi dvejus metus brandinta idėja patyrė fiasko. Aplinkos ministerija apvylė Panevėžio rajoną miškininkystės centrui pasirinkusi Kazlų Rūdą. Šiuo metu tvarkomi dokumentai Katinų mokyklos pastatus iš rajono Savivaldybės rankų perduoti Valstybės turto fondui.

„Nebereikės mums pardavinėti. Tegul tada jie sprendžia“, – sako A. Pocius.

Savo eilės laukia ir užrakinta Skaistgirių mokykla.

Pakraštys nevilioja

Didžiausia rajono Savivaldybės siūloma prekė stūkso Linkaučiuose. Aukcione siūlyta už 364 tūkst. eurų pirkti daugiau nei 1 400 kv. m bendrabutį, beveik 250 kv. m valgykla, du mokyklos pastatus. Viso šio turto bendras plotas siekia beveik 2 500 kv. m, o prie jo pridedamas dar ir 1,6 ha žemės sklypas.

Pasak A. Pociaus, nors prieš aukcioną sulaukta ne vieno potencialaus pirkėjo skambučio ir net apsilankymų, tačiau taip ir neatsirado nė vieno norinčio pirkti. Vicemero manymu, kaina neturėjo išgąsdinti, nes už tokį didelį objektą ji nėra didelė.

„Už tokią sumą galima vidutinį namą pasistatyti, o čia toks kompleksas! Ir vis tiek neatsirado norinčių. Sunku pasakyti kodėl“, – sako vicemeras.

Jo nuomone, koją galėjo pakišti ir šio pastatų komplekso gana atoki vieta. Linkaučius nuo miesto skiria apie 38 km.

Jau antrus metus ištuštėję buvusios mokyklos Berčiūnuose pastatai laukia savo eilės aukcione. P. ŽIDONIO nuotr.

Jau antrus metus ištuštėję buvusios mokyklos Berčiūnuose pastatai laukia savo eilės aukcione. P. ŽIDONIO nuotr.

Vicemeras svarsto, kad netgi socialiniams būstams tokį pastatą būtų sunku pritaikyti. Mat valdiškos pastogės eilėje laukiantys rajono gyventojai dažniausiai atsisako keltis gyventi į Linkaučius, sakydami, kad ten nėra ką veikti.

„Investuoti pinigus su didele rizika, kad ten gali niekas nenorėti gyventi, būtų ne kas. Padarysime Linkaučiuose kokius dešimt butų ir kas iš to?“ – problemą mato A. Pocius.

Ar skelbiant pakartotinį aukcioną mažės kaina, dar bus svarstoma.

Šiuos pastatus iš pradžių bandyta ne parduoti, o išnuomoti. Rajono Savivaldybė tikėjosi iš nuomininko gauti bent 1 694,29 eurų per mėnesį, tačiau ir ši mintis nepasiteisino.

„Dabar daug vilčių dedame į Berčiūnus, nes prie pat miesto. Tikimės, kad su šitos mokyklos pastatu geriau seksis“, – teigia mero pavaduotojas.

Mato kaimų naikinimą

Pasak A. Pociaus, per pastaruosius porą dešimtmečių rajone nelikę tiek daug mokyklų, kad sunku visas ir atsiminti. Mažėjant mokinių, uždaryti teko Uliūnų, Geležių, Kurganavos, Žibartonių, Linkaučių, Berčiūnų, Gustonių, Skaistgirių, Katinų, Jotainių, Šilų, Berniūnų, Ėriškių mokyklas. Šiuo metu daugiau mokyklų uždaryti nėra svarstoma, tačiau vicemeras pripažįsta, jog dar nežinia, kas laukia švietimo tinklo 2024–2026 metais. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija numačiusi šalies mokyklų tinklo pertvarką, pagrįstą gana griežtais mokinių skaičiaus rodikliais. Juos atitikti kaimiškų vietovių mokykloms sudėtinga. A. Pociaus teigimu, nenuostabu, kad tokia tvarka daug nepatenkintų.

„Tai yra faktiškai kaimo mokyklų naikinimas. Akivaizdus“, – rėžia vicemeras.

Rado vietą seneliams ir neįgaliesiems

Ne tik uždaromos mokyklos, bet ir liekantys jų tušti pastatai – papildomas galvos skausmas savivaldybėms.

Visgi Panevėžio rajonas turi ir sėkmingų jų panaudojimo pavyzdžių. Maždaug trejetą metų pardavinėtą Ėriškių mokyklą septynioliktame aukcione nupirkę už 65 tūkst. 81eurą investuotojai joje įkūrė privačius senelių namus.

Kurganavos mokyklos pastatas pardavinėtas maždaug pusantrų metų. Už dviejų aukštų statinį su daugiau nei trijų hektarų sklypu vaizdingoje vietoje pirmajame aukcione prašyta 41 tūkst. eurų, o paskutiniame, vienuoliktame, kaina buvo nukritusi iki vos 33 tūkst. eurų. Tačiau ir tuomet niekam jo neprireikė. Galiausiai rajono Savivaldybė paėmė šį pastatą savo funkcijoms vykdyti. Buvusioje mokykloje dabar veikia neįgaliųjų dienos centras.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų