Rajoną nusižiūrėjo vėjo jėgainėms

Rajoną nusižiūrėjo vėjo jėgainėms

 

Kol kas pajūrio krašte vėją malančios jėgainės gali pradėti kilti ir Panevėžio rajone. Jo Savivaldybė sulaukė ne vieną tokių jėgainių parką Lietuvoje įrengusios vilniečių įmonės prašymo įvertinti jos nusižiūrėtąsias vietas net keliose seniūnijose.

Jau kitą savaitę Savivaldybės taryba svarstys, ar leisti sostinės įmonei, ieškančiai plėtros galimybių Panevėžio rajone, rengti vėjo elektrinių išdėstymo penkiose seniūnijose specialųjį planą.

Potencialus investuotojas nurodo, kad jėgainėms statyti jam reikalinga iš viso

5 700 hektarų teritorija. Tokių parkų specialusis planas apimtų Miežiškių, Raguvos, Ramygalos, Vadoklių, Velžio seniūnijų teritorijas. Bendras vėjo elektrinių aukštis (įskaitant sparnuotę) siektų iki 270 metrų.

Jau pasirinko vietas

Vilniuje registruota bendrovė „Archstudija“ prašyme rajono Savivaldybei nurodo, jog jos numatytos vietos nepatenka į saugomas teritorijas ar svarbius urbanistinius koridorius, yra retai apgyvendintos, jose nėra kultūros paveldo objektų ar turizmo rekreacijos centrų, tačiau aplinkui gera infrastruktūra, dėl to idealiai tiktų vėjo energetikai.

Rajono savivaldybės vadovų teigimu, Tarybos nariams iškilo abejonių dėl vėjo elektrinių parko įrengimo, todėl jį planuojančios įmonės atstovai kviečiami į artimiausią posėdį plačiau paaiškinti situaciją. „Sekundės“ archyvo nuotr.

„(…) atliktos analizės ir tyrimai bendrovei leidžia spręsti apie tinkamą ir efektyvų investicijų pritraukimą į Panevėžio rajono savivaldybę, kartu prisidedant prie Nacionalinės energetinės nepriklausomybės didinimo“, – teigiama įmonės prašyme.

Suabejojo pasiūlymu

Jei rajono politikai pritartų, specialusis vėjo elektrinių parkų išdėstymo planas būtų rengiamas ne biudžeto, o įmonės lėšomis. Plano viešinimas vyktų įstatymų nustatyta tvarka ir, pasak Savivaldybės administracijos direktoriaus Eugenijaus Lunskio, visuomenė ir visi suinteresuoti asmenys turėtų teisę reikšti pastabas. Vėliau parengtą specialųjį planą taip pat tvirtintų Taryba. Patvirtinus šį planą, būtų galima projektuoti ir statyti vėjo jėgaines.

Visgi E. Lunskis sako, kad kol kas dėl tokio prašymo yra daug neatsakytų klausimų. Jį svarstant viename Tarybos komitete iškilo abejonių, ar verta investuotojus įsileisti.

„Tarybos nariams iškilo abejonių, todėl kviečiame įmonės atstovus į posėdį plačiau paaiškinti situaciją“, – teigė E. Lunskis.

Skaičiai

Šiuo metu Lietuvoje veikia 23 vėjo jėgainių parkai. Jų galia kartu sudėjus siekia 480 MW, o kartu su mažosiomis vėjo jėgainėmis iš viso instaliuota 539 MW galios elektrinių.

2018 metais Lietuvoje veikiantys vėjo jėgainių parkai pagamino daugiau kaip trečdalį šalyje pagamintos ir maždaug dešimtadalį suvartotos elektros energijos. Vėjo jėgainių parkuose pagaminama daugiau elektros energijos nei iš kitų atsinaujinančių išteklių kartu sudėjus.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų