S. Skrebio nuotr.

Raguviškiui – „Sartų“ staigmena

Raguviškiui – „Sartų“ staigmena

Nepaisant nepalankių oro sąlygų, Dusetose praūžė garsiosios žirgų lenktynės „Sartai 2024“, o jose triumfavo Panevėžio rajono vadeliotojas Alvydas Banėnas.

Po penkerių metų pertraukos surengtos ristūnų varžybos ant ledo į Dusetas sutraukė minias žiūrovų. Šiemet varžybų prizinis fondas siekė kone 22 tūkst. eurų. Dėl jų varžėsi 37 ristūnus vadeliojantys sportininkai.

Pagrindinį – 4,5 tūkst. eurų – Didįjį žiemos prizą, įsteigtą Žemės ūkio ministerijos, pelnė Lietuvoje gimusio Amerikos ristūno Idealas Cass (savininkas – Anykščių rajono gyventojas Arūnas Cicėnas) ir vadeliotojo iš Raguvos Alvydo Banėno duetas. Negana to, su to paties savininko ristūnu Crystal Cass keturmečių žirgų važiavime A. Banėnas laimėjo trečiąją vietą.

Nuolat prizines vietas ristūnų varžybose kone du dešimtmečius laimintis raguviškis Didįjį žiemos prizą „Sartų“ lenktynėse nuskynė pirmą kartą.

Nors ristūnas Idealas Cass – taip pat daugelio žirgų lenktynių prizininkas, tačiau ir jam toks įvertinimas Sartuose – pirmasis.

A. Banėnas su ristūnu 1609 m distanciją įveikė per 2 min. 03,232 sek.

Vadeliotojas pasakoja jau po starto jautęs, kad šį kartą bus pelnytas aukščiausias įvertinimas. Kaip dalinsis laimėtą prizą su ristūnu, jis juokiasi neatskleisiantis.

Pagrindinį – 4,5 tūkst. eurų – Didįjį žiemos prizą „Sartų“ varžybose pelnė Lietuvoje gimusio Amerikos ristūno Idealas Cass ir vadeliotojo iš Raguvos Alvydo Banėno duetas.  ŽŪM nuotr.

Savuosius paliko ilsėtis

Nors Dusetose A. Banėnas važiavo su jam nepriklausančiais žirgais, tačiau abu juos raguviškis ne tik treniruoja. Ristūnai pas jį ir gyvena.

Paties raguviškio žirgai šį kartą buvo palikti ilsėtis. Mat vežti priekaboje tegali vos du eikliakojus. Tad atsivežti visiems žirgams A. Banėnui būtų tekę iki Dusetų sukarti du kartus, o oro prognozės nebuvo džiuginančios – žadėtas tokioms lenktynėms visai nepalankus lietus, šiluma.

„Jei žiema būtų buvusi gera, stipri, tikrai būčiau startavęs su keturiais žirgais“, – neabejoja A. Banėnas.

Ledas tirpo po kojomis

Šiemet „Sartų“ lenktynės įvyko po penkerių metų pertraukos. Iki šiol kliudė ne vien koronaviruso pandemija, bet ir joms nepalankūs, šilti orai.

Lieti ledą šiųmetėms varžyboms imtasi jau sausio viduryje. Vanduo buvo semiamas iš Sartų ežero, vežamas į Dusetų hipodromą ir purškiamas ant tako. Ir taip kasdien, nuo ankstyvo ryto iki vėlaus vakaro.

Nepaisant tokių pastangų, A. Banėnas turėjo abejonių, ar varžybos įvyks.

Ir nors ledas per varžybas po ristūnų kojomis tirpo, visgi, anot vadeliotojo, išsilaikė geras.

„Paskutiniame posūkyje buvo vandens, bet viskas gerai. Ledas atlaikė“, – džiaugiasi raguviškis.

Tačiau dėl oro sąlygų organizatoriams teko keisti lenktynių tvarką.

Važiavimas dėl pagrindinio prizo, turėjęs būti paskutinis, buvo antras. Tai raguviškiui, atvykusiam be padėjėjų, sukėlė nemenkų nepatogumų.

„Kiti atsiveža pagalbininkų, o aš vienas pats viską darau. Labai sudėtinga. Man buvo pirmas ir antras važiavimas su skirtingais žirgais“, – pasakoja A. Banėnas, tapęs prizininku vienas paskui kitą sekusiuose važiavimuose su skirtingais žirgais.

Analogų Baltijos šalyse neturinčios ristūnų lenktynės į Dusetų hipodromą sutraukė tūkstančius žiūrovų. Tai vienintelė diena per metus, kai Dusetų miestelio gatvėse ir prieigose nusidriekia atvažiuojančių ir išvažiuojančių šventės dalyvių kilometrinės eilės.  S. Skrebio nuotr.

Brangus sportas

Ruoštis „Sartų“ varžyboms A. Banėnas pradeda jau rugsėjį, o nuo spalio pasirengimas tampa labai intensyvus.

Žirgai treniruojami, šeriami laikantis specialios dietos.

Pasak vadeliotojo, kai ruošiesi tokį ilgą laiką, įdedi daug sveikatos ir laiko, o varžybos atšaukiamos, būna apmaudu. Be to, šiam sportui reikalingos ir nemenkos investicijos. Vien specialūs pašarai nėra pigūs.

Pasak A. Banėno, progų pasivaržyti ristūnams ir jų vadeliotojams netrūksta.

Tokios varžybos vyksta maždaug kas porą savaičių ir į artimiausias Lazdijuose raguviškis važiuos jau su nuosavu žirgu.

„Sartų“ lenktynių laimėtojui A. Banėnui iš Raguvos – Zarasų rajono merės Nijolės Guobienės sveikinimai.  S. Skrebio nuotr.

Adrenalino pliūpsniai

„Sartų“ varžybose A. Banėnas dalyvauja jau 18-iolika metų. Žirgai – jo pomėgis nuo vaikystės, o lenktynės ant ledo suteikia neišdildomų įspūdžių.

„Tokiose varžybose labai daug adrenalino. Prieš jas net negali gerai pailsėti, nes apėmęs jaudulys. Dabar viskas praėjo. Pagyvename euforijoje ir vėl toliau dirbame. Šiandien vėl kinkau žirgus, toliau važiuoju, treniruoju“, – sako raguviškis.

Visame Panevėžio rajone tėra du profesionalūs vadeliotojai – jis pats ir Smilgiuose gyvenantis Algimantas Pamarnackas. Pastarajam dėl sveikatos šįmet „Sartų“ varžybas teko praleisti.

Žirgų lenktynės Dusetų krašte turi gilias tradicijas. Nuo seno jos buvo rengiamos vasario pradžioje, kai apylinkių gyventojai, susirinkę į atlaidus, po jų išvažiuodavo ant Sartų ežero ledo pasipuikuoti savaisiais ristūnais. Po truputį tai peraugo į tikras lenktynes, kuriose dalyvauti buvo prestižas, todėl žirgų sportas Dusetose pradėjo populiarėti. Nuo 1905 m. lenktynės vyksta kasmet ir tapo Lietuvos žirgų sporto tradicija.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų