Ragina skubiai koreguoti „baudas“ gydytojams numatančias įstatymo pataisas

Ragina skubiai koreguoti „baudas“ gydytojams numatančias įstatymo pataisas

Kilus pasipiktinimui dėl tūkstantinių „baudų“ gydytojams, socialdemokratai siūlo skubiai koreguoti valdančiųjų siūlomas Seime svarstomas Sveikatos draudimo įstatymo pataisas.

„700 eurų per mėnesį uždirbantis gydytojas turės iš savo lėšų grąžinti 5000 eurų, jeigu dėl nežinojimo išrašė vaistus, kurie buvo pašalinti iš kompensuojamų vaistų sąrašo – tokią tvarką įstatyme siūlo įtvirtinti Vyriausybė. Gydytojų bendruomenei maldaujant „sustabdyti šią pragaro mašiną“ ir „gydytojų kankinimą“, raginame skubiai koreguoti valdančiųjų siūlomas Sveikatos draudimo įstatymo pataisas.

Kažkam šovė mintis, kad šeimos gydytojai turėtų iš savo kišenės grąžinti pinigus už vaistus, kuriuos išrašė pacientui. Ministerija be perstojo kaitalioja kompensuojamų vaistų sąrašus: vieną dieną vaistas kompensuojamas, o kitą, žiūrėk, jau ne. Dabar jie sugalvojo už šį savo keliamą chaosą bausti gydytojus!“ – piktinasi Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė, Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnė Orinta Leiputė.

Pasak socialdemokratų, chaosas dėl nuolat keičiamo kompensuojamų vaistų ir medicininių priemonių sąrašo bei naujų vaistų kodų verčia gydytojus jausti nuolatinę grėsmę, kad bus nubausti išieškant žalą.

„Vietoje problemos sprendimo norima ją pagilinti. Faktiškai tai bus bausmė už pastangas suteikti pacientui efektyvesnę pagalbą. Gydytojus norima paversti nusikaltėliais, neva jie, skirdami vaistus, „neteisėtai pasisavina pinigus iš PSDF“. Tvarka – kasdien absurdiškesnė: pvz., jeigu vaistas buvo paskirtas iki gruodžio 1 d., gausi jį ir toliau, bet jeigu atvykai konsultuotis po gruodžio 1 d., to vaisto nebegalima skirti“, – paaiškina Seimo narė socialdemokratė Dovilė Šakalienė.

„Panašu, kad į viešąjį sektorių norima perkelti liūdnai pagarsėjusias praktikas, kai, pvz., kasininkės verčiamos iš savo kišenės kompensuoti prekybos centro nuostolius“, – stebisi parlamentarės.

Valdantieji siūlo įstatyme įrašyti, kad gydytojai turi „grąžinti dėl neteisėtai suteiktų asmens sveikatos priežiūros paslaugų, dėl už šias paslaugas neteisėtai pateiktų apmokėti sąskaitų, dėl neteisėtai išrašytų ir išduotų vaistų bei medicinos pagalbos priemonių neteisėtai gautas Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšas“. Socialdemokratai siūlo šį punktą visiškai pašalinti iš projekto.

Ragina atsisakyti medikų baudimo kultūros

Dar vieną pasiūlymą Sveikatos draudimo įstatymo pataisoms įregistravo Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnės pavaduotojas Aurelijus Veryga ir šios frakcijos narė Rimantė Šalaševičiūtė.

Jie siūlo atsisakyti planuojamos įstatyme įteisinti nuostatos, kad gydytojai turėtų iš savo kišenės grąžinti pinigus už neteisėtai išrašytus ir išduotus vaistus ir medicinos pagalbos priemones.

„Valstybė turi atsisakyti medikus tiesiogiai paliečiančios baudimo kultūros. Pastarųjų mėnesių įvykiai, kuomet įstaigos iš medikų bandė išieškoti žalas dėl neteisingai išrašytų vaistų, demonstruoja kaltės ir bausmių kultūrą. Tai neprideda pasitikėjimo medikų bendruomene ir kuria visuotinės baimės atmosferą“,- sako pasiūlymą parengę buvę sveikatos apsaugos ministrai A. Veryga ir R. Šalaševičiūtė.

Jų nuomone, klaidų išrašant vaistus ir medicinos pagalbos priemones galima būtų išvengti tinkamai sutvarkius elektroninę vaistų išrašymo sistemą, kurioje nebūtų galimybės išrašyti kompensuojamą vaistą, jei jo kompensacija yra pasikeitusi ar vaistas yra išbrauktas iš kompensuojamųjų vaistų sąrašo.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų