P. Židonio nuotr.

Radiatoriai atsisveikina su šiluma

Radiatoriai atsisveikina su šiluma

Drungniems radiatoriams butuose – paskutinės dienos. Panevėžyje jau pirmadienį rengiamasi išjungti centrinį šildymą. Visgi daliai vartotojų šaltasis sezonas taip paprastai nesibaigs – paskui juos velkasi ilgos skolos.

Sezono pabaiga

Pernai Panevėžys šildyti būstus baigė keliomis dienomis anksčiau – gegužės 5-ąją.

Praėjęs šildymo sezonas truko 224 paras, šis – 208.

Kai kurios šalies savivaldybės šiemet jau baigė šildymo sezoną. Kitą savaitę sinoptikams prognozuojant dienomis 20 laipsnių temperatūrą, tą padaryti planuoja ir Aukštaitijos sostinė.

Pirmadienį šildymo sezono pabaigą biudžetinėms įstaigoms, įmonėms, organizacijoms ir gyventojams planuoja skelbti ir Panevėžio rajono savivaldybė. Pernai rajone šiluma išjungta balandžio 29-ąją.

Velkasi uodegos

Kitą savaitę atvėsus radiatoriams, daliai panevėžiečių šildymo išlaidų našta nesibaigs. Šilumininkė „Panevėžio energija“ suskaičiavo 1,2 mln. eurų skolą gyventojams už suvartotą, bet neapmokėtą šilumą.

Įmonės duomenimis, gegužės 1-ąją už šilumą ir karštą vandenį Panevėžyje liko skolingi 3675 butai, t. y. 10,8 proc. visų vartotojų. Nemaža dalis skolininkų, apie 15 proc., gyvena socialiniame būste.

Pernai pasibaigus šildymo sezonui skolingi buvo 5092 panevėžiečiai, arba 14,6 proc. vartotojų.

„Matome gerą tendenciją – gyventojų skolų augimo mažėjimą per šildymo sezoną.“
V. P. Žalkauskas

Skolose šilumininkams klimpsta ir juridiniai asmenys. Gegužę už šilumą ir karštą vandenį skolingos buvo 130 įvairių įmonių – biudžetinių, pramonės, individualių ir kt. Jų bendra skola siekė 67 tūkst. eurų.

„Dažniausiai įmonių skolos nedidelės – nuo 1 iki kelių dešimčių ar kelių šimtų eurų. Didesnes nei 1000 eurų skolas turi nedidelė dalis tokių skolininkių. Dauguma įmonių skolas per vasarą paprastai grąžina“, – sako bendrovės „Panevėžio energija“ Klientų aptarnavimo tarnybos viršininkas Vidmantas Povilas Žalkauskas.

Pernai tuo pačiu metu skolingos buvo 186 Panevėžio įmonės, o jų skolos siekė 117 tūkst. Eur.

Šio besibaigiančio šildymo sezono metu vidutinė šilumos kaina gyventojams buvo 4,66 ct/kWh (su 9 proc. PVM). Pasak V. P. Žalkausko, šis šildymo sezonas buvo šaltesnis nei prieš tai du buvusieji, tačiau „Panevėžio energijos“ šilumos kaina – mažesnė. Per 2019–2020 m. šildymo sezoną šiluma panevėžiečiams kainavo 5,30 ct/kWh, 2018–2019 m. – 6,01 ct/kWh.

Skola mažėja

Neišvengiamos, pasak V. P. Žalkausko, ilgalaikės vartotojų skolos šilumos tiekėjai.

„Ilgalaikių skolininkų turime visada – ar tai būtų šildymo sezonas, ar ne. Visiems skolininkams sąskaitose siunčiame įspėjimus arba priminimus. Stengiamės aiškintis skolų grąžinimo galimybes, sudarome skolų grąžinimo grafikus, pasirašome vekselius. Ir tik tuomet, kai nesusitariama, teikiam medžiagą teismams. Priteisus skolą vartotojui prisideda ir teismo išlaidos, ir nemaži mokesčiai antstoliams už skolų išieškojimą“, – sako šilumininkės atstovas.

Nors šį šildymo sezoną Panevėžyje drastiškai augo nedarbo lygis, o tai turėjo reikšti sumažėjusias gyventojų pajamas, visgi statistika rodo, kad prasiskolinama mažiau.

„Per 2020–2021 m. šildymo sezoną nuo pernai lapkričio gyventojų skola užaugo 205 tūkst. eurų, o per 2019–2020 m. sezoną – 412 tūkst. eurų, per 2018–2019 m. sezoną – net 509 tūkst. eurų Taigi matome gerą tendenciją – gyventojų skolų augimo mažėjimą per šildymo sezoną“, – sako V. P. Žalkauskas.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų