R. Zamolskio byla bus nagrinėjama Panevėžio apygardos teisme

R. Zamolskio byla bus nagrinėjama Panevėžio apygardos teisme

Apeliacinis teismas ketvirtadienį paskelbė, kad Rusijoje laisvės atėmimo bausmę atliekančio Romo Zamolskio baudžiamoji byla gali būti nagrinėjama Panevėžio apygardos teisme.

Šią bylą Panevėžio apygardos teismas gegužę buvo nusprendęs grąžinti prokurorams, nes esą bylos nagrinėjimas teisme yra negalimas, kol neišspręsti keli svarbūs klausimai.

Šią nutartį Apeliacinis teismas panaikino, BNS pranešė teismo atstovė Vilma Budėnienė.

Nutartis įsigalioja nuo jos priėmimo dienos ir yra neskundžiama.

Teisėjų kolegijos vertinimu, bylos perdavimas prokurorui neapibrėžtam laikui ir neaiškiems tikslams gali ne tik pailginti bendrą proceso trukmę, bet ir apskritai paneigti galimybę įvykdyti teisingumą.

„Nagrinėjamoje situacijoje teismo sprendimas perduoti bylą prokurorui aiškiai prieštarauja proceso paskirčiai ir negali būti paliktas galioti“, – rašoma Lietuvos apeliacinio teismo pranešime.

Siekdamas teisinio aiškumo ir atsižvelgdamas į tai, kad Panevėžio apygardos teismui gali tekti spręsti, ar byla gali būti nagrinėjama nedalyvaujant kaltinamajam, Lietuvos apeliacinis teismas nutartyje papildomai pasisakė ir dėl esminių bylos nagrinėjimo nedalyvaujant kaltinamajam aspektų.

Lietuvos apeliacinis teismas padarė išvadą, kad prokuratūra tinkamai laikėsi Baudžiamojo proceso kodekso reikalavimų, susijusių su kaltinamojo akto įteikimu baudžiamojon atsakomybėn traukiamam asmeniui, kuris slapstėsi ir dabar atlieka laisvės atėmimo bausmę užsienio valstybėje, atsisakančioje jį išduoti.

„Prokuratūra ne tik pagal galiojančias Baudžiamojo proceso kodekso nuostatas išsiuntė kaltinamąjį aktą Rusijos Federacijos generalinei prokuratūrai, bet ir pateikė papildomą prašymą dėl kaltinamojo akto ir baudžiamosios bylos medžiagos kopijos elektroninėje laikmenoje įteikimo kaltinamajam“, – mano Apeliacinis teismas.

Jis taip pat pažymi, jog nors  tiesioginio atsakymo dėl kaltinamojo akto įteikimo R. Zamolskiui iš Rusijos iki šiol nėra gauta, atsižvelgus į kitus bylos duomenis nustatyta, kad kaltinamasis aktas R. Zamolskiui yra įteiktas.

Grąžindamas R. Zamolskio bylą Panevėžio apygardos teismas buvo nurodęs, jog ikiteisminio tyrimo metu nesilaikyta reikalavimo dėl kaltinamojo akto nuorašo įteikimo R. Zamolskiui, prokurorai nesiėmė priemonių pašalinti prieštaravimus tarp bylos duomenų, susijusių su R. Zamolskio galimu nepakaltinamumu.

Be to, esą ikiteisminio tyrimo metu tinkamai neišspręstas klausimas dėl R. Zamolskio perdavimo Lietuvai ir jo galimybės dalyvauti baudžiamajame procese.

Aukštesnės instancijos teismas pažymėjo, kad ikiteisminio tyrimo metu buvo atlikta daugybė veiksmų, siekiant išsiaiškinti aplinkybes, susijusias su R. Zamolskio psichikos sveikatos būkle, atlikta ekspertizė, kurios metu atsakyta į visus suformuluotus klausimus.

Be to, bylos nagrinėjimo metu, iškilus papildomų klausimų dėl kaltinamojo psichikos sveikatos būklės, teismas turi teisę pats paskirti papildomą ekspertizę, apklausti ekspertus ir atlikti kitus būtinus veiksmus.

Šioje baudžiamojoje byloje R. Zamolskis yra kaltinamas dėl kvalifikuoto dviejų žmonių nužudymo, kvalifikuotų pasikėsinimų nužudyti 14 asmenų, neteisėto disponavimo šaunamaisiais ginklais, šaudmenimis ir sprogstamosiomis medžiagomis, plėšimų.

Bylos duomenimis, 2001 metų balandžio 17 dieną R. Zamolskis, veikdamas organizuotoje grupėje ir būdamas ginkluotas, prie Vilniuje, netoli Gariūnų esančio prekybos centro „Maxima“, įvykdė didelės vertės turto plėšimą ir iš savanaudiškų paskatų pasikėsino į tuomečių Lietuvos žemės ūkio banko inkasatorių gyvybes.

Išpuolio metu buvo sunkiai sužeistas vienas inkasatorius, kitus du inkasatorius nuo šūvių apsaugojo šarvuoti automobilio stiklai. Užpuolimo metu buvo pagrobta daugiau nei 20 tūkst. eurų (70 tūkst. litų).

2001-ųjų birželį R. Zamolskis, veikdamas kartu su bendrininkais, pasikėsino į policijos pareigūnus, norėjusius nustatyti jo tapatybę. Vilniaus centre vykusio susišaudymo metu buvo sužeisti du tarnybines pareigas vykdę pareigūnai.

Iš nusikaltimo vietos įtariamasis paspruko įsėdęs į atsitiktinį automobilį ir grasindamas ginklu privertęs vairuotoją važiuoti norima kryptimi.

R. Zamolskis taip pat yra kaltinamas tų pačių metų liepos 25 dieną Kaune su bendrininku šūviais iš neteisėtų ginklų itin žiauriai nužudęs du vyrus.

Rugsėjo 28 dieną Kaune su bendrininkais jis pasikėsino nužudyti ir šūviais sužeidė du policijos pareigūnus.

Spalio 1-osios naktį R. Zamolskis kaltinamas su bendrininku apiplėšęs vieną Kauno vaikų lopšelį-darželį.

Po savaitės Panevėžyje R. Zamolskis šaudydamas paspruko nuo jį persekiojusių pareigūnų, jo bendrininkas Virginijus Savickis tuomet buvo nukautas „Aro“ pareigūnų per įkaitų išlaisvinimo operaciją.

2001-aisiais buvo paskelbta tarptautinė R. Zamolskio paieška, 2014-aisias jis buvo sulaikytas Rusijoje, kur šiuo metu atlieka 15 metų laisvės atėmimo bausmę, kurią teismas jam skyrė 2016 metais – Jekaterinburge jis buvo pripažintas kaltu dėl nelegalaus ginklo laikymo, vagysčių, plėšimų, kėsinimosi nužudyti.

Teisingumo ministerija pernai kreipėsi į Rusijos institucijas dėl R. Zamolskio perdavimo Lietuvai, likusiai bausmės daliai atlikti, tačiau atsakymo dar nesulaukė.

Komentarai

  • Pinigėliai vėjui

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų