Asociatyvi „Sekundės“ nuotr.

R. Račkauskas: kaip manot, ar dar liko, kas mane nustebintų?

R. Račkauskas: kaip manot, ar dar liko, kas mane nustebintų?

 

Panevėžio savivaldybės planus statyti 50-ies metrų baseiną, taip pat požeminių konteinerių įrengimo aplinkybes narplioję Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai ir prokurorai juose nerado nieko nusikalstamo, dėl ko korupcija įtartą miesto merą Rytį Račkauską, jo patarėją ir šios tėvą būtų galėję pasiųsti į teismą. Prieš dvejus metus pradėtą ikiteisminį tyrimą turėję nutraukti teisėsaugos atstovai motyvuoja per tą laiką nuveikę milžinišką darbą – apklausę 50 asmenų, surinkę 46 tomus bylos.

Iš šio didžiulės apimties tyrimo anksčiau buvo atskirtos dvi bylos. Viena jų su meru nesusijusi, o kitą dabar nagrinėjantis Šiaulių apygardos teismas aiškinasi, ar R. Račkauskas išties galėjo turėti asmeninės naudos, kaip teigia prokurorai, iš Savivaldybės vykdytos rinkodaros programos „Panevėžys atsinaujina“.

Praėjusią savaitę sulaukėte Panevėžio apygardos prokuratūros pranešimo apie nutrauktą porą metų trukusį ikiteisminį tyrimą, kuriame, kaip anksčiau prokuratūra buvo pristačiusi, buvote įtariamas sunkiais korupciniais nusikaltimais – prekyba poveikiu bei piktnaudžiavimu tarnyba. Dabar šie įtarimai galutinai subliūško. Ar tikėjotės, kad byla net nepasieks teismo?

Net neabejojau, kad taip turi būti. Mano įsitikinimu, teismo neturėjo pasiekti ir kita byla, kuri buvo išskirta iš šito tyrimo, karštligiškai stengtasi prieš pat 2019 m. savivaldos rinkimus ją atiduoti teismui, visgi teisėjus pasiekė tik po jų, o dabar tebenagrinėjama Šiauliuose.

Ir joje tamsiam kambary ieškoma juodos katės, kurios ten net nėra. Sakyčiau, toks keistas užsiėmimas.

Kalbama apie tariamą žalą, kurią galėjau padaryti. Aš, priešingai, matau valstybei daromą žalą teisėsaugos institucijų, kai dvejus metus pučia burbulus, intensyviai tirdamos, prirašydamos dešimtis tomų, apklausdamos dešimtis žmonių. Kaip savo feisbuko paskyroje šitą situaciją pakomentavo publicistas Rimvydas Valatka, ar bent kas išdrįs pasakyti, kad „STT žudo teisinę valstybę?“

Kaip visa tai prasidėjo?

Viskas prasidėjo nuo skambučio į duris 2018-ųjų birželio vieną rytą, po 6 valandos. Turbūt toks STT pareigūnų tradicinis laikas ateiti. Jie turėjo kratos orderį. Kratė namus, nieko nerado, nuvežė į darbą Savivaldybėje, ten irgi ilgai krėtė, susirinko įvairių daiktų, dokumentų, ką tik dabar, po poros metų, turėtų grąžinti. Tada iš Savivaldybės buvau nuvežtas į STT būstinę, pareiškė, kad sulaiko. Leido vieną skambutį – pranešti artimiesiems. Ant areštinės gultų praleidau tuščias 48 val., per kurias nieko neveikiau.

R. Račkauskas teigė neatmetantis, kad po mėnesio ar dviejų Panevėžyje nenugriaudės dar vienas ikiteisminis tyrimas.

Man pareikštų įtarimų net nesupratau. Ieškojo kažkokių sutarčių, kurių net matęs nebuvau, aš juk tiesiogiai nedalyvauju viešųjų pirkimų procedūrose. Buvo bandoma kelti kažkokias pretenzijas ir kažko ieškoti kapstantis po smulkius, mažos vertės viešuosius pirkimus, kuriuos net įstatymas leidžia organizuoti be konkursų.

Dvejus metus šitaip kapstėsi, būrys teisininkų kažko ieškojo, ir tyrimas galop nutrauktas, nes, kaip ir turėjo būti, nieko nėra nusikalstamo.

Jei STT, prokuratūra susikoncentruoja ties tokiais dalykais, sakykite, ar mūsų valstybėje tikrai nebėra nusikaltėlių? Kas tuomet čia vyksta?

Kokie buvo tie dveji metai?

Jie tikrai nebuvo paprasti. Per dvejus metus buvau nušalintas nuo pareigų vienuolika mėnesių, vėliau iš jų vieną teismas anuliavo.

Beveik metus teko kažkaip išgyventi visiškai negaunant pajamų: nuo pareigų nušalintas, bet ne atleistas, taigi, kito darbo ieškotis negalėjau. Beliko sėdėti artimiesiems ant sprando arba eiti prie bažnyčios su ištiesta ranka. Tikiuosi, kad mūsų valstybėje anksčiau ar vėliau bus iškeltas klausimas, kaip tokios sankcijos koreliuoja su žmogaus teisėmis.

Mano nušalinimo motyvas buvo, kad netrukdyčiau tyrimui ir nedaryčiau naujų nusikaltimų. Apie ką kalbame, jei žmogus iš anksto paverčiamas nusikaltėliu?! Ir kaip galėčiau trukdyti tyrimui, jei STT sekamas 24 valandas per parą?

Mano nuomone, tai buvo manipuliavimas nušalinimu ir bandymas priversti atsistatydinti. Nesutinki – tada dar kelis mėnesius pasėdėk be duonos. Kas įdomiausia, kad per tuos mėnesius, kol buvau nušalintas, bent jau mano atžvilgiu, tikrai nebuvo atliekamas intensyvus tyrimas.

Kai mane STT išvedė iš Savivaldybės kabineto, neatsitiktinai pirmieji mano žodžiai buvo: „Prasidėjo rinkimai.“

Visuomenės akyse iš karto buvau nuteistas be teismo. Žiniasklaidoje formuojama nuomonė, kad jei jau susidomėjo STT ir prokurorai, vadinasi, esi kyšininkas, korumpuotas, piktnaudžiautojas. Panevėžyje politiniai oponentai į Tarybos posėdį man net laidotuvių vainiką atnešė – kaip tik kas nesicirkino! O prisiminkite mano atžvilgiu naudotą retoriką: vagis, valdžiažmogis, banditas. Ir tas buvo uoliai eskaluojama visos 2019 metų savivaldos rinkimų kampanijos metu. Matėme ir kas labiausiai tuos dalykus eskalavo, turiu minty ir konkrečius Seimo narius, ir konkrečią politinę partiją. O dieną prieš tai, kai į mano namų duris pasibeldė STT, tos partijos atstovai renginyje su verslo žmonėmis netgi paleido repliką: artimiausiu metu pamatysite Panevėžyje įvykių.

Kai tuos faktus sugretini, natūraliai ateina atsakymas, kam tokie dalykai būtent tokiu metu buvo naudingi.

2018-ųjų birželį STT ir prokuratūra apie ikiteisminį tyrimą ir man pareikštus įtarimus paskelbė surengusios netgi spaudos konferenciją. Buvo tiek daug triukšmo, o pažiūrėkime, kas įvyko dabar. Pranešimą apie nutrauktą ikiteisminį tyrimą Panevėžio apygardos prokuratūra išplatino tik po trijų parų ir tai jau pasibaigus darbo dienai. Leidžiu sau daryti prielaidą, kad ir to turbūt nebūtų buvę, jei nebūčiau pats apie tai pranešęs savo feisbuko paskyroje ir tuo nebūtų pradėję domėtis žurnalistai.

Ir per visą tą laiką niekada nesvarstėte atsistatydinti iš mero pareigų ar netgi apskritai trauktis iš politikos?

Supratau, kad link to esu stumiamas, bet mano oponentų bėda, kad aš kovotojas. Kuo labiau mane trypia, kuo didesnes pastangas deda, kad padarytų iš manęs nusikaltėlį, tuo daugiau kaupiasi ryžto kovoti. Pasitraukęs pripažinčiau, kad tikrai toks esu, kokiu mane bandoma parodyti. Esu vienas iš tų Sąjūdžio žmonių, stovėjusių prieš okupantų ginklus. Ar galėčiau dabar trauktis? Tikrai ne.

Nejaučiu jokios piktdžiugos, kad, nepaisant teisėsaugos dėmesio, tiesioginiuose rinkimuose antrą kartą vėl buvau panevėžiečių išrinktas meru. Man kaip tik labai apmaudu, kad mūsų teisėsauga pasiekė tokį lygį, kai visuomenė nebetiki jos žodžiais. Ir kalbu ne apie savo vieno atvejį.

Kaip ikiteisminių tyrimų maratoną atlaikė jūsų artimieji?

Ir atlaikė, ir dar dabar atlaiko, žinoma, sunkiai. Jiems skaudžiausia. Įsivaizduokit, kaip jaučiasi per 80 metų tėvas, žiūrėdamas televizorių, skaitydamas laikraščiuose tokius dalykus apie sūnų? O kaip jaučiasi mano vaikai? Esu nepaprastai dėkingas savo artimiesiems, nes jie visada tiki manimi ir mane palaiko.

Jie ir mūsų komanda, sutelkta ir motyvuota pozityviems darbams, yra mano didžiausias ramstis.

„Facebook“ savo paskyroje davėte užuominą, jog neatmetate, kad „dar koks nors ikiteisminis tyrimas -skambūs pareiškimai apie korupciją Panevėžyje – sulaikymas – nušalinimas neįvyks po mėnesio ar dviejų?“ Ar matote tam pagrindo?

Kaip manot, ar dar liko, kas mane nustebintų? Tai, kas vyko iki šiol, jau yra pagrindas tokiom įžvalgom. Jei toms institucijoms leidžiama taip elgtis, tai kodėl jos neturėtų to daryti? Esu visiškai įsitikinęs, kad institucijoms buvo duotas politinis užsakymas. Jis liko iki galo neįvykdytas – pirmasis nušalinimas buvo tęsiamas net devynis mėnesius – iki pat savivaldos rinkimų, antruoju atveju teismai po dviejų mėnesių nutraukė tą žaidimą procedūromis ir sugrąžino į darbą. Kas gali paneigti, kad kuo arčiau rinkimų vėl gali būti bandoma mesti tą pačią kortą?

Kol šita „praktika“ nebus iš esmės demontuota, tol aš optimizmo turiu nedaug.

Komentarai

 • Tik tokios pabaigos tikėjausi ir dabar matau, kad gerai, kad artėja kai kam fiaskiniai seimo rinkimai. Imperatoriūkštis nuvainikuoti pradedamas iš anksto. Matyt ir tiems, kuriuos kaip marionetes tampė, norisi nusimesti nekenčiamą jungą. Kas artimiau bendravo, tas žino, kokio lygio psichologinis spaudimas ir bauginimai anajam būdingi.

 • Kai išvedinėjo iš savivaldybės, tai ir filmavo, ir fotografavo, o teisėsaugos institucijos tiesioginiai per tv transliuojamas spaudos konferencijas rengė.
  Kur dabar ,,glastnostj“????????????????????????????????????
  Ko priešais tv kameras neatstoja ir neprisipažįsta suklydę?
  Apie tai, kad žmones ėdė su savo 46 tyrimo tomais (ne ketureiliais, o tomais) nejaugi neprisipažins? O gal atsiprašys viešai ir garsiai bent jau??????????????????????????????????????

  • Stepai, sakalėli naivuolėli, skrisk geriau tu anon pusėn Atlanto – ten supranta, kad buvusių nebūna, todėl buvusiųjų nė iš tolo neprileidžia prie politikos.

 • Spyris is mero pareigu nustebintu, be teises dirbti si darba

  • … yra gi mėnesėliui pasiduodančių beigi atsiduodančių…

  • kąsk stipriau, mat ano oda kaip šarvai, o jeigu gali tik papirdėti, tada lįsk savo olon ir labanakt

   • Atsakyti
 • Jeigu nematyčiau, kaip labai labai labai Jūsų reikia atsinaujinančiam Panevėžiui, tai sakyčiau, kad eikite Jūs į Seimą ir bandykite daryti tvarką šioje šalyje, kur pilkais debesim debesuoja.

 • Mūsų gerbiamas Mere Račkauskai, spaudžiu dešinę, nuoširdžiai linkiu sveikatos, o miestiečiai per mero rinkimus parodė, kad viską supranta ir kad stoja mūru už Jus. Visas miestas, visos apylinkės subalsavo už Jus.
  Dievas telaimina.

  • Atsakyti
  • Sveikinu 🙂

   • #NESTABDOM!

   • Pagarba! 🙂

  • Linkėjimai patys geriausi! 🙂

  • Patikejom, kaip Masiulio paskola grynais dėžutėje –

   • Merui linkėjimai! Nuoširdūs, geriausi ir dideli 🙂

   • Utrak, čia tu?

    • Atsakyti
 • Rimvydas Valatka: ar bent kas išdrįs pasakyti, kad „STT žudo teisinę valstybę?“

  • Atsakyti
 • ar bent kas išdrįs pasakyti, kad „STT žudo teisinę valstybę?“ (R. Valatka)

  • Atsakyti
 • Laidotuvių vainiko gyvam žmogui foto – ar ne iškrypęs, pakrypęs, sukrypęs skonis ir poskonis?

 • Matėme ir kas labiausiai tuos dalykus eskalavo, turiu minty ir konkrečius Seimo narius, ir konkrečią politinę partiją. O dieną prieš tai, kai į mano namų duris pasibeldė STT, tos partijos atstovai renginyje su verslo žmonėmis netgi paleido repliką: artimiausiu metu pamatysite Panevėžyje įvykių.

  • Atsakyti
 • ,,Vadinkime viską savais vardais. Savarankiškos LKP lyderiu pelnytai laikome Algirdą Brazauską. Garbė jam! LKP, Jam vadovaujant, herojiškai nutraukė grandinę, kuri ją rišo su TSKP. Visi matėm jos XX suvažiavimą, kuris ją išlaisvino iš svetimos priklausomybės. Matėme Algirdo Brazausko keliones į Maskvą ir užjausdami jautėme Jį, apsuptą priešiškų akių ir jėgų. Taip LKP pasidarė reikšminga jėga kelyje į Nepriklausomybę. Nemeskime jai po kojų akmenų ir neburnokime ant jos vien dėl to, kad ji vadinosi komunistine. Toks tos partijos vardas gelbsti jai kovojant su tam tikromis priešingomis Lietuvos Nepriklausomybei jėgomis. “ (Juozas Urbšys, ,,Lietuvos rytas“)

  • Atsakyti
  • dabarties bėdos kyla iš nepadarytos liustracijos

   • Atsakyti
   • faktas

 • Už tai, kad teisėsaugos institucijų be pagrindo buvo sekama, teisiama, neteko pareigų ir reputacijos, V. Savickienei 50 tūkst. eurų žala turės būti atlyginta iš valstybės biudžeto – mokesčių mokėtojų į jį suneštų pinigų.

  Skaitykite daugiau: https://sekunde.lt/leidinys/sekunde/ant-valstybes-kupros-sugriauta-karjera/

  • Atsakyti
 • Opozicijos lyderio konservatoriaus Gabrieliaus Landsbergio šeimos turtas per metus augo 12,8 mln. eurų, rodo trečiadienį Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) paskelbtos turto ir pajamų deklaracijos.

  Skaitykite plačiau JP.lt:
  https://jp.lt/r-karbauskio-turtas-per-metus-augo-8-mln-euru-g-landsbergio-seimos-128-mln-euru/

 • Mere, malonu, kad galų gale supratote kokie STT veiklos metodai ir kokia jų kompetencija. Geriau vėliau, negu niekad,,,

  • Atsakyti
 • Bendrabutiniai pavydi darbštiems žmonėms. Tai sovietinis palikimas. Jų nuomone, visi – ir tinginiai, ir darbštieji, ir gabūs, ir protiškai atsilikę turi būti lygūs (lygiava, urovnilovka). Lietuva yra teisinė valstybė: jei žmogus įgijęs milijonus neteisėtai, jo turtas tiriamas ir jei neteisėtai – teisiamas. Landsbergių giminė yra garbingos praeities: prosenelis Landsbergis-Žemkalnis -Lietuvos dramaturgijos pradininkas, knygnešys, jo sūnus Gabrielis Žemkalnis – žymus architektas, profesorius Vytautas Landsbergis vadovavo lietuvių tautai iškovojant Nepriklausomybę (už tą Lietuvos kolaborantai, kolonistai jo ir nekenčia), Vytautas V. Landsbergis – rašytojas, režisierius.

  • Atsakyti
 • Tai juk Gabrieliaus ir Austėjos Landsbergių turtas deklaruotas. Tai kokie priekaištai gali kilti? Kad žmonės gabesni, kad gerai išsimokslinę ir moka ekonomiką? Tai pilkiems vidutiniokams nėra ko pavydėti. Mokykis, būk darbštus ir ugdyk savo gabumus, o ne ieškok lygiavos!

 • Kaip reikia nekęsti žmogaus, giminės, kad prikištumei mokytojų algas, jų turtą, kai jie nėra net valdžioje, jie nenustato įstatymų, jie nėra įstatymų vykdytojai. Priminsime, kas Tėvynės Sąjunga/KD valdžioje tebuvo dvi kadencijas (8 metus iš 30, ir tai ne visus -tada dar buvo Paksas ir Vagnorius, kurie iš TS pasitraukė). daugelį metų valdė socialdemokratai, Darbo partija ir kt., dabar – valstiečiai). Ir tai, kada prisidirba, nuvaro šalį, tada perleidžia TS -srėbkite maurai ekonominės krizės pasekmes…

  • Atsakyti
 • Norėčiau paklausti. O kur įsikūrusi Panevėžio STT ? Ar ne Vasario 16 gatvėje?

  • Atsakyti
 • A. M. Brazauskas: „Lietuva suvereni Tarybų Sąjungos sudėtyje“

  • Atsakyti
 • Miestas keičiasi – parkas Parkk g. atrodo super, Ekrano marių pakrantė neatpažįstama, Respublikos g. su Dailės galerija jauki, kokua niekada nebuvo. Kaip sakkma, kas nedirba, tas neklysta. Tai kas geriau muestui – nedirbantis ir neklystantis ar vis dėlto dirbantis, kad ir suklystantis? Tikiu, kad visos bylos taip pat turėtų subliukšti.

  • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (33)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų