Europarlamentaras Rolandas Paksas (Europos Parlamento nuotr.)

R. Paksas prašo Europos Komisijos užtarimo: pavėluotas teisingumas – jokio teisingumo

R. Paksas prašo Europos Komisijos užtarimo: pavėluotas teisingumas – jokio teisingumo

Europarlamentaras Rolandas Paksas, nesulaukiantis leidimo kandidatuoti Lietuvos Respublikos Seimo ar prezidento rinkimuose, nenuleidžia rankų ir toliau bando atkreipti į save tarptautinį dėmesį.

Antradienį Europos Parlamento (EP) plenarinių posėdžių salėje Strasbūre nušalintasis prezidentas pasinaudojo proga užduoti klausimą Europos Komisijos atstovams.

„Dažnai šioje salėje mums siūloma kalbėti apie žmogaus teisių pažeidimus Azijos, Afrikos, Lotynų Amerikos valstybėse. Priimamos grėsmingos rezoliucijos, dažnai mojuojama vadinamuoju teisės viršenybės principu prieš Lenkiją ar Vengriją, – sakė R. Paksas. – Tačiau trūksta pagarbos savo piliečiams. Ką ES Komisijos pirmininkas asmeniškai ir Komisija in corpore galėtų padaryti, kad ir Lietuvoje, ES valstybėje, pradėtų galioti Žmogaus teisių konvencija?“

Kiek ilgiau nei minutę trukusioje kalboje R. Paksas užsiminė, kad Lietuvoje piliečiai esą neatgauna savo pilietinių teisių. Kaip vienintelį pavyzdį jis pateikė 2011 m. priimtą Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimą, kad jam pritaikytas draudimas dėl priesaikos sulaužymo iki gyvos galvos kelti kandidatūrą Seimo ar prezidento rinkimuose nėra proporcingas ir pažeidžia jo teises. Šis esą turėtų pagaliau įsigalioti.

„Visi mes žinome, kad pavėluotas teisingumas – tai jokio teisingumo“, – sakė europarlamentaras.

2004 m. balandžio 6 d. R. Paksas tapo pirmuoju Europoje valstybės vadovu, nušalintu apkaltos būdu. Konstitucinis Teismas konstatavo, kad jis sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją, dėl ko iki gyvos galvos negali eiti pareigų, kurioms reikalinga konstitucinė priesaika.

Pakeisti šią nuostatą galima tik keičiant Konstituciją. Šiuo metu Seime svarstomas 74-ojo Konstitucijos straipsnio pakeitimo projektas numato, kad „asmuo, kurį Seimas už šiurkštų Konstitucijos pažeidimą arba priesaikos sulaužymą apkaltos proceso tvarka pašalino iš užimamų pareigų ar panaikino Seimo nario mandatą, gali būti renkamas Seimo nariu ar Respublikos prezidentu ne anksčiau kaip po dešimt metų“. Taip pat papildomai numatoma galimybė tokiam asmeniui tapti ministru, ministru pirmininku arba, jei turi reikiamą kvalifikaciją, teisė pretenduoti į teisėjo ar valstybės kontrolieriaus pareigas.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų